seo dersleri

Yurtdışı Dil Eğitim İçin Amerika Mı, İngiltere Mi Tercih Edilmeli?

Amerika’da yurtdışı eğitim, tahtını son dönemlerde Kanada’ya bırakmış olsa da özellikle akademik, yani lise ya da üniversite eğitim konusunda Amerika’nın eğitim programları lider konumunda. Lakin, son yıllarda Amerika dil okulları çıkışa geçmiş olsa da İngiltere bu konuda başı çekiyor.

Bir diğer taraftan da İngiltere’de yurtdışı eğitim araştırıldığında Chelsea, Arsenal, Manchester City destekli yaz okulu programları ya da tatil programlarının İngiltere’de eğitim konusunda çokça tercih edildiğini görüyoruz. Bununla birlikte Avrupa’da üniversite eğitimi gibi amacı olanlar da hazırlık aşamasında İngiltere’de yurtdışı eğitim programlarını tercih ederler.

Elbette İngiltere akademik eğitim konusunda öncü olsa da Amerika, özellikle üniversite eğitimi konusunda oldukça üst segmentte. Şunu da belirtmek gerekir; İngiltere, MBA gibi master derecelerinde en çok tercih edilen ülke haline geldi. 

Yani Amerika mı İngiltere mi tercih edilmeli sorusu, öncelikle yurtdışı eğitim alacaklar tarafından soruluyorsa akademiye hazırlık süresince İngiltere tercih edilebilir, akademi ve lise programları da Amerika’da tercih edilebilir gibi bir cevap verebiliriz. Elbette bu durum daha çok hangi alanda profesyonelleşmeye çalıştığınızla ilgili bir durum.

Amerika’da Yurtdışı Eğitim, Temelini Teknolojiye Dayandırıyor

Amerika’da yurtdışı eğitim kategorisinde üniversite ve master yapan kişilerin ağırlıklı olarak finans teknolojileri olarak tanımlanan fintech, bilgisayar mühendisliği, tasarım ve UX Design, bankacılık ve IT alanlarında tercih ettiğini görüyoruz.

Bunun en büyük nedeni, elbette Amerika’da üniversite eğitimi ile teknoloji üssü olan Silikon Vadisi’nin ortaklıklar içerisinde oluşu. Yani, Amerika’da üniversite eğitiminiz boyunca örneğin IT bölümlerinde yakaladığınız başarılar doğrultusunda Silikon Vadisi’nde de giriş anahtarları elinizde olacaktır.

Amerika dil okulları ile birlikte TOEFL ve SAT sınav hazırlıkları da İngiltere’deki programlara nazaran daha yoğun olarak tercih ediliyor. 

İngiltere’de  Eğitim Programları da Yaz Okulları ve Üniversiteye Hazırlıkta Öncü

İngiltere, eğitim açısından oldukça zengin bir ülke. Dil okullarıyla İngiltere’deki üniversitelere rahatlıkla hazırlanabilir, Chelsea ve Arsenal’in kendi futbol antrenörleriyle oluşturduğu yaz futbol okullarıyla çocuklarınız sertifikalı sporcu olabilir.

Dolayısıyla, dil okulları ve çocuklara yönelik yaz okullarıyla daha zengin içeriklere sahip olan İngiltere, SAT ve TOEFL konusunda ve bu sınavların sertifikaları konusunda destek sağlamaz. Bunun aksine; İngiltere’nin üniversite hazırlık programı olan ‘Foundation Program’ konusunda da İngiltere’nin eli su götürmez.

Foundation programları sayesinde İngiltere’de 1 yıl universite hazırlık sınıfı okursunuz ve notlarınızla bağlantılı olarak İngiltere’de üniversite eğitimine başlayabilirsiniz. İngiltere’de üniversite programları ise psikoloji, tıp, master derece programları, güzel sanatlar, konservatuar konusunda çok başarılı ve Amerika’ya nazaran daha fazla tercih ediliyor.

İngiltere, yaz okulu ve dil okulları eğitimlerinde geniş yelpazeli bir eğitim vaat ediyor. Üstelik son dönemlerde İngiltere yaz okulu ve dil okulu fiyatları da indirime girmiş durumda! Fiyatlar hakkında detaylı bilgi https://www.york.com.tr/amerika-dil-okulu-fiyatlari adresinde mevcuttur.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Yurtdışı Dil Eğitim İçin Amerika Mı, İngiltere Mi Tercih Edilmeli? | İngilizceTurkce.Gen.Tr