seo dersleri

Yeminli Tercüme Hizmetlerinin Avantajlarından Siz de Yararlanın

İngilizce Türkçe tercüme hizmeti almak ve aldığınız hizmetin geçerliliği ile ilgili bir soru işareti yaşamamak istiyorsanız yeminli tercüme hizmetine başvurabilirsiniz. Tercüme bürosu ya da bağımsız olarak çalışan yeminli tercüman olma yetkinliğine sahip kişilerle güvenli bir ortaklık kurabilir, verilen yeminli tercüme hizmetiyle sorumlulukların paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Yeminli tercüme hakkında daha önce farklı bilgilere maruz kalmışsınızdır; bu hizmet oldukça kaliteli ve doğru olmak zorundadır. İngilizce tercüman olan kişilerin çevirilerinin altında kaşe ve imzası bulunduğu için genellikle resmi yazışmalarda Türkçe İngilizce tercüme ya da İngilizce Türkçe tercüme hizmetlerinin tercüme büroları ya da bağımsız çalışan yeminli tercümanlar tarafından verilmesi gerekir.

Yeminli tercüme hizmeti tüm dillerde sunulabilir. Ülkemizde en çok başvurulan İngilizce Türkçe ve Türkçe İngilizce çeviri hizmetleri olsa da dünya ülkeleriyle artan ticari ilişkiler yeminli tercüme hizmetlerinin çeşitliliğini arttırmıştır.

Yeminli Tercüme Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir? 

Tercüme büroları ya da yeminli tercüme hizmeti veren bağımsız kişiler tarafından sunulan bu hizmet her iki taraf için de çeşitli avantajlar barındırır. Yeminli tercüman olma şartlarını yerine getiren kişilerle ya da bu kişileri çalıştıran kurumlarla hizmet öncesi sözleşme imzalanır. Sözleşme taraflar arasındaki sorumlulukları net bir şekilde ortaya koyar ve iş ortaklığına resmiyet kazandırır. Bu sözleşmenin ardından tarafların yükümlülükleri belirlenir ve hem müşterilerin hem de hizmet sağlayıcıların hakları güvence altına alınır.

Normal şartlarda İngilizce tercüme hizmeti aldığınızda hizmet sağlayıcıların yükümlülüğü bulunmazken söz konusu yeminli tercüme olduğunda İngilizce çevirmen ve çalıştığı kurum sorumluluklarını üzerinden atamaz. Gerekirse müşteri yasal yollara başvurarak maruz kaldığı olumsuzluğun karşılığında hak talep edebilir; üstelik hak talebini yasal yollarla iletme şansına sahip olur.

Müşterilere güven veren, hizmet sonrası bağlayıcılık sunan ve ehil kişilerden alınan yeminli tercüme hizmeti özellikle yasal bağlantıları olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bazı durumlarda yeminli tercüme kişinin tercihinden çok kurumların talebi olarak zorunluluk haline gelmektedir. 

Hangi Belgelerin Çevirileri Yeminli Tercümanlar Tarafından Yapılmalıdır? 

Yeminli tercüme hizmeti alınmasının temel sebebi noter tasdiki sırasında çevirilerdeki kaşe ve imzanın gereklilik olmasıdır. Resmi makamlara sunulması gereken diplomalar, transkriptler, evlenme belgeleri, boşanma kararları, not dökümleri, pasaport, doğum belgeleri gibi evrakların çevirisi sırasında yeminli tercüme hizmetinden yararlanılabilir.

Devlet kurumlarına ya da üniversitelere evrak iletmesi gereken kişiler bu anlamda yeminli tercüme bürolarına başvurabilirler. Resmi içerikte olmayan belgelerin yeminli tercümanlara yaptırılması gerekmez. Metnin içeriği doğrultusunda güvenirliğinin yüksek olması gerekiyorsa profesyonel çeviri hizmetlerine başvurulabilir.

Yeminli Tercüme Özelliği Taşıyan Belgelerin Özellikleri Nelerdir?

Yeminli tercüme özelliği taşıması için belgenin kaynak dilde resmi belge olması beklenir. Kaynak belgenin hedef metne dönüştürüldüğü sırada dikkatli yapılması, hedef metnin kaynak metinde yazılanları eksiksiz ve yüzde yüz doğrulukla yansıtması gerekir.

Tercümesi yapılan metnin altında yeminli tercümanın mührünün ve imzasının bulunması şarttır. Bu şekilde notere sunulan ve kabul gören belgelerde bir de noter mührü ve imzası bulunmalıdır.

Tercüme metninin yanı sıra kaynak metnin de bulunması dayanak gösterilmesi açısından kural niteliği taşır. Fotokopi üzerinde noter yetkilisinin ve yeminli tercümanın mührü ve imzası bulunmalıdır. 

Yeminli Tercüme Hizmetlerinden Kimler Yararlanabilir? 

Resmi makamlarla işi olan herkesin yeminli tercüme hizmeti alması gerekir. Noter onaylı çeviri gerektiği takdirde yeminli tercüme hizmeti tercihten çok zorunluluk olarak düşünülmelidir.

Yurt dışına vize başvurusu yapacak kişiler, diplomasının denkliğini ispatlaması gerekenler, ülkede yaşayan ve resmi makamlarla işi olan yabancı uyruklu kişiler, yurt dışına okumaya gidecek olup mezuniyet belgelerinin çevrilmesini isteyenler bu hizmete başvurabilir.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Yeminli Tercüme Hizmetlerinin Avantajlarından Siz de Yararlanın | İngilizceTurkce.Gen.Tr