seo dersleri

BMI (Vücut Kitle İndeksi) Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezitenin belirlenmesi ve aynı zamanda kişilerin kilosunun sınıflandırılması için kullanılan Vücut Kitle İndeksi (Boy Kilo Endeksi) değeri, tek başına yeterli bir ölçüm olarak kabul edilmese de kişilerin kilo sınıflandırmasıyla ilgili fikir vermesi açısından dünya genelinde kabul görmektedir.

Vücut Kitle İndeksi değerlerinin verdiği bilgiler kişilerin sağlık durumları ile ilgili geniş çaplı bilgiler sunmaktadır. Bu yazımızda “Vücut Kitle İndeksi nedir? İdeal Vücut Kitle İndeksi kaç olmalıdır? Vücut Kitle İndeksi nasıl ölçülür?” gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız. 

İlk soruyla başlayalım. 

BMI Nedir? 

Aynı zamanda Boy Kilo Endeksi olarak da bilen, İngilizcesi “Body Mass Index (BMI)” olan Vücut Kitle İndeksi (VKİ); kişinin kilogram cinsinden kilosunun, boyunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilen; çıkan değere göre kişinin zayıf, normal, fazla kilolu, obez veya morbid obez olarak sınıflandırılmasını sağlayan bir ölçümdür.

Dünya genelinde kabul edilen ve sonuçları kişinin sağlık durumu hakkında öngörülerde bulunulmasını sağlayan VKİ (Vücut Kitle İndeksi) değerleri, kişinin kilosunun sağlık için uygun aralıklarda olup olmadığının en kolay anlaşılmasını sağlayan yöntem olarak kabul edilmektedir.

VKİ hesaplaması aynı zamanda kişilerin farkındalıklarını sağlaması açısından da önemlidir. İnternet üzerinden kolaylıkla erişilebilen VKİ (BMI) hesaplama araçları kişilere kilolarının sağlıkları için bir tehdit yaratıp yaratmadığını da göstermektedir. VKİ hesaplamalarının değerlendirildiği aralıklar kişilere kilo kontrolü sağlama konusunda yol göstermektedir. 

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) Sınıflaması

VKİ (BMI) hesaplamasında çıkan değerlerin yorumlanması için 5 ayrı sınıflandırma bulunmaktadır.

 • VKİ değeri 18’in altında olanlar zayıf,
 • VKİ değeri 18 – 24,99 arasında olanlar ideal kilolu,
 • VKİ değeri 25 – 29,99 arasında olanlar fazla kilolu
 • VKİ değeri 30 – 39,99 arasında olanlar obez ve
 • VKİ değeri 40 ve üzerinde olanlar morbid obez olarak değerlendirilirler.

Bu sınıflama doğrultusunda VKİ (BMI) değerleri 25 ve üzerinde olan kişilerin kilo kontrollerine dikkat etmeleri ve uzmanlara danışarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri gerektiği sonucuna varılabilir. Bu değerin üzerinde olan kişilerde kalp krizi, felç, tip 2 diyabet, kanser, yüksek tansiyon, böbrek rahatsızlıkları, kas ve eklem hastalıkları görülme riski artmaktadır.

vücut kitle indeksi (bmi) hesaplama

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) Kaç Olmalı?

Bir kişinin sağlıklı kabul edilmesi için vücut kitle indeksi değerlerinin ideal kilo sınıflandırması içerisinde olması beklenir. Bu doğrultuda VKİ değerleri 18-24,99 arasında olanlar ideal kilolu olarak kabul edilir.

Aşırı zayıf ya da fazla kilolu olmak sağlık açısından uygun sayılmamaktadır. Aşırı kilolu olmak kadar aşırı zayıflığın da kişinin sağlığını tehdit edebileceği göz ardı edilmemelidir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) Nasıl Hesaplanır?

En çok merak edilen hususlardan biri de “ideal kilo hesaplama nasıl yapılır? sorusudur. Bunun için VKİ (BMI) hesaplaması yapmak gerekir ki bu oldukça basittir. Öncelikle kişinin kilogram cinsinden ağırlığının ve metre cinsinden boy uzunluğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu iki veri elde edildikten sonra VKİ değerini hesaplamak için kilonun, boy uzunluğunun karesine bölünmesi sonuca ulaşılması için yeterlidir.

Vücut Kitle İndeksi formülü şu şekildedir:

Boy (M) X Boy(M) = Boy Uzunluğunun Karesi

Kilo (Kg) / Boy Uzunluğunun Karesi = Vücut Kitle İndeksiniz

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

82 kg ağırlığındaki ve 185 m boyundaki bir kişinin VKİ (BMI) değeri;

1,85 x 1,85 = 3,4225

82 / 3,4225 = 23,95 olarak belirlenir.

Çıkan 23,95 VKİ değeri ise sınıflandırma kapsamında bu kişinin ideal kilosunda bulunduğunu gösterir.

VKİ (BMI) hesaplamasında kişinin sadece boy ve ağırlık değerleri kullanılmaktadır. Kişinin cinsiyeti, yaşı gibi sağlık durumu üzerinde etkili olan faktörler değerlendirilmeye dahil edilmemektedir. VKİ (BMI) hesaplaması bu nedenle çoğu uzman tarafından tek başına kullanılmaz. Teşhis için yeterli olmaması VKİ hesaplamasının en zayıf tarafıdır. Kişinin tam olarak sağlık durumunun belirlenmesi için VKİ değerleri diğer hesaplama teknikleriyle birlikte düşünülmelidir.

VKİ ile bel çevresi ölçümünün kullanılması ile elde edilen sonuçların daha detaylı olduğu kabul edilmektedir. Bel çevresinde toplanan yağların iç organ yağı sınıfına girmesi ve bu yağların kişilerin sağlıklarını doğrudan etkilemesi bu hesaplamaların daha tutarlı olduğunu düşündürmektedir.

Bunun haricinde VKİ (BMI) hesaplaması kişinin yağ oranı ile ilgili de bir bilgi vermemektedir. Hesaplamalarda cinsiyet ayrımının olmaması VKİ değerlerine duyulan güveni azaltmaktadır. Özellikle egzersiz yapan bir erkeğin kilosunun fazla gelmesi kas kitlesinin çokluğundan kaynaklandığı gerçeği bu hesaplamada fark yaratmamaktadır. Bu nedenle VKİ değerleri kişinin sağlık durumuyla ilgili genel bir tablo oluştursa da, başka veriler olmadan elde edilen sonucun net bir geçerliliği olmadığı görüşü ağır basmaktadır.

Çocuklarda ideal kilo hesaplama için ise VKİ (BMI) yerine persentil cetveli kullanılır. Detaylı bilgi için sitemizde yer alan ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

BMI (Vücut Kitle İndeksi) Nedir, Nasıl Hesaplanır?
5 Kullanıcılar (7 Oy)
Değerlendirme

(7 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

1 Yorum

Yorum Yaz
 1. Basri Yıldız
  Kasım 18, 10:54 Basri Yıldız

  Kaliteli bir yazı teşekkür ederim.

  Bu yorumu cevapla

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

BMI (Vücut Kitle İndeksi) Nedir, Nasıl Hesaplanır? | IngilizceTurkce.Gen.Tr