seo dersleri

Vitaminlerin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Vücutta hücrelerin yenilenmesinden DNA sentezine; enerji üretiminden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine; cilt sağlığının korunmasından doğumsal kusurların engellenmesine kadar birçok farklı işleve sahip olan vitaminler; vücut tarafından üretilemediği için gıdalar ya da takviyeler yoluyla alınması gereken organik bileşiklerdir.

Fonksiyonlarına ve tanımlanma önceliklerine göre farklı isimlere sahip olan vitaminler hem hayvansal hem de bitkisel gıdalar tüketilerek vücuda sokulabilir. Bazı vitaminler suda çözünürken bazıları yağ dokularında çözülebilir. Vitamin eksikliği olması halinde ciddi sağlık problemleri yaşanabileceği için bu organik bileşiklerin tüketimi ihmal edilmemelidir.

Bu yazımızda vitaminlerin genel özellikleri ve faydaları hakkında pek çok önemli bilgiye ver verilmiştir. Vitaminlerin özellikleri madde madde aşağıda yer almaktadır.

Vitaminler Nelerdir?

Vitaminler; A, B, C, D, E ve K olmak üzere 5 ana grupta incelenir. Bu vitamin grupları arasında yer alan B vitamini kompleks bir yapıya sahiptir.

Eskiden B vitamininin tek bir vitamin olduğu görüşü hakimken yapılan incelemeler sonucunda B vitamininin B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitaminlerini kapsadığı ortaya çıkarılmıştır. 1

A Vitamini

Hayvansal ve bitkisel gıdalar aracılığı ile vücuda alınabilen A vitamini güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur, cildi güzelleştirir, göz sağlığını iyileştirir ve kanser oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir.

B Vitamini

Enerji üretiminde görev yapan ve aynı zamanda sindirim ve sinir sisteminin sağlığını iyileştiren bu vitamin kompleksi DNA sentezi, enerji üretimi, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kalp sağlığının korunması gibi farklı görevlere sahiptir. Yeterince B vitamini tüketilememesine ya da B vitamini emilim eksikliğine bağlı olarak B vitamini eksikliği oluşabilir.

C Vitamini

Kalp ve damar sağlığını destekleyen, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların oluşumunu engelleyen C vitamini aynı zamanda damar sağlığını da koruyan bir vitamindir. C vitamini sebze ve meyvelerde bulunur. C vitamini eksikliği oluşmaması adına günlük beslenmeye C vitamini içeren yiyecekler eklenmelidir.

D Vitamini

Güneş ışığı ile sentezlenebildiği gibi D vitamini içeren besinler aracılığı ile de vücuda alınabilen D vitamini; kemikleri güçlendirir, damar sağlığını korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. D vitamini eksikliği iskelet sistemi hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

E Vitamini

Cildi güzelleştiren ve göz sağlığını iyileştiren E vitamini ilaçların yan etkilerini azaltır, kasları güçlendirir ve hafıza kayıplarının oluşumunu engeller.

K Vitamini

Kemik sağlığına iyi gelen ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini sinirleri güçlendirir, beyin sağlığını korur ve aynı zamanda kanserle savaşır.

Vitaminlerin Özellikleri

  • Vitaminler metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesine katkıda bulunan organik bileşiklerdir.
  • Doğal yollarla vücudun ihtiyaç duyduğu oranda üretilemedikleri için vitamin içeren besinler aracılığı ile vücuda alınırlar.
  • Vitaminler; suda çözünen vitaminler ve yağda çözünen vitaminler olarak çeşitli sınıflara ayrılmıştır.
  • Vitaminler doğrudan yakılmaz; vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi için kanda dolaşımları sağlanır.
  • Vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korurlar.
  • Vitaminler yapıları gereği hücre zarından geçebilirler.
  • Vitamin eksiklikleri vücudun genel sağlığını bozacak nitelikte ciddi sağlık sorunlara neden olabilir.

Vitamin Çeşitleri

Vitaminler yağda çözünen vitaminler ve suda çözünen vitaminler olarak iki ayrı sınıfta incelenir. 2

Yağda Çözünen Vitaminler

A, D, K ve E vitaminleri yağda çözünen vitaminler arasında yer alır. Vücuttaki yağ hücrelerinde ve karaciğerde depolanırlar. Yağda çözünen vitaminlerin her birinin vücutta farklı görevleri vardır. Uzun süre depolandıkları için eksikliğinin ortaya çıkması için zaman gerekebilir. Ancak eksiklikleri tedavi edilmezse ya da bu vitaminler gereğinden fazla alınırsa istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Suda Çözünen Vitaminler

B grubu vitaminleri ve C vitamini suda çözünen vitaminler arasında yer alır. Bu gruba giren vitaminler vücutta depolanmazlar, günlük beslenme ile vücuda alınmaları gerekir. Vücut dokularına taşınan ancak depolanamayan bu vitaminler idrar yoluyla vücut dışarısına atılır.

Vitaminler hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makalelerden yararlanabilirsiniz.

Vitamin Nedir, Vitaminler Nelerdir ve Faydaları Nelerdir?
Vitaminlerin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Vitamin İçeren Besinler – Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?
Vitamin Eksikliği ve Fazlalığı Belirtileri Nelerdir

Vitaminlerin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (1 Oy)
Değerlendirme

(1 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Vitaminlerin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr