seo dersleri

Robert Monroe Hayatı, Kimdir?

Robert Monroe Kimdir?

Robert Monroe seçkin ve başarılı bir işadamı, iyi bir aile babası ve insan bilinci üzerine yapılan araştırmaların öncüsüdür. Aynı zamanda insan potansiyelini genişletme amacı güden uluslararası Monroe Enstitüsü’nün kurucusu ve Hemi-Sync adlı bir meditasyon tekniğinin de yaratıcısıdır.  

Robert Monreo Hayatı

30 Ekim 1915 yılında doğan Robert Monroe’nun üç kardeşi daha vardır. Babası profesör, annesi ise doktordur. Robert Monroe çocukluk yıllarını Kentucky ve Indiana’da geçmiştir. Oldukça zeki bir çocuk olarak 4 yaşında okuma ve yazmayı öğrenmiştir.

Robert Monroe 15 yaşına geldiğinde Ohio Devlet Üniversitesi’nde okumaya başlamıştır ve 17 yaşında ilk evliliğini yapmıştır, fakat bu evlilik çok kısa sürmüştür. Daha sonra okuldan Jeanette adı bir kızla tanışmış, ikinci evliliğini yapmıştır.  Mezun olduktan sonra Ohio radyo istasyonunda yazar ve yönetici olarak çalışmıştır. Ardından New York’a taşınmıştır. Kısa bir süre sonra ikinci evliliğini de sonlandırmıştır.

New York’a taşındıktan iki sene sonra yayıncılık kariyerini geliştirerek kendi radyo yapım şirketini kurmuştur. Bu kanalda çok popüler programlar dâhil olmak üzere her ay ortalama 28 radyo programı yapılmaya başlanmıştır. Bu zaman zarfında Monroe radyo, televizyon ve sinema filmleri için yaptığı kompozisyonlarla ün kazanmıştır. Yapım şirketi başarılı olunca Kuzey Carolina ve Virginia’da birkaç radyo istasyonu daha almıştır.

Yayıncılık kariyerinde başarı kazandığı bu yıllarda Frances adlı bir kadınla üçüncü evliliğini yapmış ve 40’lı yaşlarında bir çocuğu olmuştur. Artık milyonere dönüşmüş olan Monroe farklı alanlara yönelmeye başlamıştır.

1956 yılında insan bilinci üzerinde; uyku esnasında öğrenmenin mümkün olup olmayacağına dair araştırmalar da dâhil olmak üzere, farklı seslerin insan bilincine etkilerini incelemek adına araştırmalar yapmaya başlatmıştır. Radyoculuk geçmişi sebebiyle insanların seslere karşı duyarlılığını bilen Monroe, bazı seslerin beyin dalgalarını değiştirdiğini; bazı seslerin rahatlamaya, bazılarının uykuya ve ya ekstra farkındalığa sebep olduğunu keşfetmiştir.

Araştırma sürecinde kimseden ona yardım etmesini istemeden, kendi üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda; 1958 yılında önemli bir bulgu elde etmiştir. Araştırmalarından birinde bilincin fiziksel bedenden ayrılma durumunu yaşamıştır. Vücudu titremeye başlamış ve hareket etmeye çalıştığı için çok kısa bir süre sonra normale dönmüştür. Bunun üzerinde endişelenerek doktora gitmiş fakat hiçbir sorun olmadığını öğrenmiştir.

Daha sonra korkularının üzerine giderek bilinçli bir şekilde zihnini ve bedenini ayırmıştır. Bu konudaki deneyimleri arttıkça yaşadığı deneyimler sırasında gittiği yerleri üç farklı kategoride sınıflandırmıştır. Birinci mekan; normal fiziksel dünyadır, tanıdığı kişilerin yanına gitmiş ve ne yaptıkları hakkında bilgi sahibi olmuştur. İkinci mekan; cennet ve cehennem olarak tasvir etmiş ve bu boyutta insan dışı varlıklarla karşılaştığını belirtmiştir. Bu mekanda karşılaşılanların insan zihni tarafından belirlediğini, bilinçli bir yolculuk olamayacağını belirtmiştir. Üçüncü mekanda ise normal dünyaya benzeyen farklı bir boyuta geçtiğini kaydetmiştir.

Robert Monroe bu deneyimleri “vücut dışı deneyim” yani “astral seyahat” olarak adlandırmıştır. Bu olaydan sonra Monroe’nun yaşamı ve iş hayatı farklı bambaşka bir doğrultuda ilerlemiştir.

İnsan bilinciyle ilgili çalışmalarına kendisi kadar önem vermediğini düşündüğü için eşiyle boşanan Monroe; başarılı yayıncılık hayatını sürdürürken, yaşadığı “astral seyahat” ile ilgili araştırmalarını derinleştirmiştir.

1971 yılı onun hayatında çok önemli bir senedir, Nancy adlı bir kadınla dördüncü evliliğini yapmış ve 1971 yılında astral yolculukla ilgili çığır açan “Beden Dışı Deneyimler” adlı kitap yayımlamıştır. Bu kitap her kesimin ilgisini çekmiştir.

Kitabın çıkmasıyla birlikte bir araştırma ekibi kurulmuş, Monroe ve araştırma ekibi laboratuvar şartlarında bilinç kontrolü ile ilgili çalışmaya başlamış ve bu çalışmalar sonucunda Hemi-Sync adlı meditasyon yöntemini geliştirmişlerdir. Bu araştırma ekibi 1974 yılında Monroe Enstitüsü’ne dönüşmüş ve insan bilincinin keşfi ve kontrolüyle ilgili seminerler düzenlenmeye başlanmıştır. “Journey Out Of Body”, “Far Journeys” ve “Ultimate Journey” kitaplarını yazan Robert Monroe, 1995 yılında, 79 yaşındayken vefat etmiştir.

Robert Monreo’nun Astral Seyahat Teknikleri makalemiz de ilginizi çekebilir.

Robert Monroe Hayatı, Kimdir?
4.9 Kullanıcılar (8 Oy)
Değerlendirme

(8 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Robert Monroe Hayatı, Kimdir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr