seo dersleri

Ripple Nedir, Nasıl Üretilir, Alınır ve Satılır?

Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle başlayan kripto para rüzgarının son esintisi ile karşınızdayız. Altcoin dünyasında adını duyurmaya ve yatırımcıların ilgisini çekmeye başlayan Ripple altcoinler arasında sıyrılmaya başardı. Bir “Bitcoin” olur mu bilinmez, ancak Bitcoin’in karşılayamadığı talebi dolduranlar arasında Ripple altcoinini göreceğimize dair güçlü sinyaller gelmeye başladı bile…

Ripple hem bir kripto para birimi olarak hem de finans sektöründeki sorunlara parmak basan bir ödeme protokolü olarak hızın, güvenliğin ve merkeziyetçiliğin önemini vurguluyor. Bu yazımızda Ripple ile ilgili en çok merak edilen konulara odaklanacağız. 

Ripple (XRP) Nedir?

2012 yılında Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger tarafından geliştirilen Ripple; madencilik yaparak kazanılmayan bir kripto para birimi aynı zamanda da para transferlerinin hızlı ve ucuz bir şekilde yapılmasını sağlayan uluslararası para transfer ağı olarak tanımlanabilir.

XPR kısaltması ile piyasalarda işlem gören Ripple; Ethereum’un ardından gelen en büyük üçüncü kripto para birimi olma unvanını taşımaktadır.

İşlem gecikmelerini önlemek, işlem ücretlerini ortadan kaldırmak, uluslararası para transfer işlemlerini kolaylaştırmak ve finans piyasasına hizmet vermek amacıyla piyasaya sürülen Ripple ödeme sistemlerinin tahtını sallamaya hazırlanmaktadır.

Ripple Nasıl Üretilir? 

Ripple merkezi yapıya sahip bir altcoindir; diğer bir deyişle dışarıya kapalıdır ve açık bir yazılımı yoktur. Madencilik yaparak Ripple üretilemez. Spesifik amaçla piyasaya sürülen Ripple finans sektörünün istikrarı ve para aktarım süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Finans kuruluşları tarafından kullanılmak üzere yaratıldığı için hükümetlerle iş birliği yapma sürecine de girilmiştir.

Diğer kripto para birimlerinin merkeziyetçilikten tamamen uzak olmasına rağmen Ripple, merkezi süreçlerin iyileştirilmesi için ortaya çıkarılmıştır. Bu açıdan yaklaşıldığında Ripple’ın kripto para birimlerine yatırım yapanların tepkisini çektiği söylenebilir. Ancak Ripple’ın özel bir misyonu olduğu ve dünyanın en büyük bankalarının Ripple sistemine geçiş yapmaya başladığı unutulmamalıdır.

Ripple Nasıl Alınır ve Satılır?

“Ripple nasıl alınır ve satılır?” sorusuna geçmeden önce bu altcoinin kimler tarafından tercih edildiğine dair kısa bir açıklama yapmak istiyoruz. Ripple; Bitcoin ve diğer altcoin yatırımcılarından farklı olarak işletmeler ve fonlarını hızlı yönetmek isteyen bireyler tarafından satın alınmaktadır. Ripple’ın tüm para birimlerini desteklemesi, bireylere işlem özgürlüğü sağlamaktadır.

Ülkeler arasında para transferinin çok zaman alması ve yüksek komisyonların kesilmesi küresel ekonomiyi sekteye uğratmaktadır. Ripple’ın hızı ve masrafının yok denecek kadar az olması şirketleri ve yurt dışı para transferi yapan kişileri etkisi altına almaktadır.

Ripple’a yatırım yapmak isteyen kişilerin Türkiye’de işlem yapabilecekleri bir borsa bulunmamaktadır. Bu nedenle yurt dışı sitelerinden işlem yapılması gerekmektedir. Ripple satın almak ya da satmak için izlemeniz gereken tüm adımları aşağıda sizler için listeledik. 

Ripple nasıl alınır?

  1. Öncelikle yabancı bir borsaya kaydolun çünkü Türk borsalarında Ripple henüz yok. Örnek: https://www.binance.com/
  2. Yukarıdaki borsayı nasıl kullanacağınız https://www.youtube.com/watch?v=U7hL9KRQHw0 bu videoda detaylı anlatılmaktadır.
  3. Kredi kartıyla Bitcoin satın alın. Detaylar https://blog.ingilizceturkce.gen.tr/kredi-kartiyla-bitcoin-nasil-alinir-ve-satilir/ burada.
  4. Satın alma gerçekleştiğinde sizden Bitcoin adresi istenecek. Bu kısma kayıtlı olduğunuz borsadaki Bitcoin adresinizi yazın.
  5. Yaklaşık yarım saat ile kırk beş dakika arası kayıtlı olduğunuz borsaya girin ve Bitcoin’un hesabınıza ulaştığından emin olun.
  6. Bu borsa üzerinden “XRP” yani “Ripple” para birimini seçin ve “buy” (satın al) butonuna tıklayın.
  7. Tam tersi satmak istediğinizde ise “sell” (sat) butonuna tıklayın.

Soru ve sorularınızı bu sayfadaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Ripple Nedir, Nasıl Üretilir, Alınır ve Satılır?
5 Kullanıcılar (5 Oy)
Değerlendirme

(5 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Ripple Nedir, Nasıl Üretilir, Alınır ve Satılır? | IngilizceTurkce.Gen.Tr