seo dersleri

Ripple Nedir, Nasıl Üretilir, Alınır ve Satılır?

Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle başlayan kripto para rüzgarının son esintisi ile karşınızdayız. Altcoin dünyasında adını duyurmaya ve yatırımcıların ilgisini çekmeye başlayan Ripple altcoinler arasında sıyrılmaya başardı. Bir “Bitcoin” olur mu bilinmez, ancak Bitcoin’in karşılayamadığı talebi dolduranlar arasında Ripple altcoinini göreceğimize dair güçlü sinyaller gelmeye başladı bile…

Ripple hem bir kripto para birimi olarak hem de finans sektöründeki sorunlara parmak basan bir ödeme protokolü olarak hızın, güvenliğin ve merkeziyetçiliğin önemini vurguluyor. Bu yazımızda Ripple ile ilgili en çok merak edilen konulara odaklanacağız. 

Ripple Nedir?

2012 yılında Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger tarafından geliştirilen Ripple; madencilik yaparak kazanılmayan bir kripto para birimi aynı zamanda da para transferlerinin hızlı ve ucuz bir şekilde yapılmasını sağlayan uluslararası para transfer ağı olarak tanımlanabilir. XPR kısaltması ile piyasalarda işlem gören Ripple; Ethereum’un ardından gelen en büyük üçüncü kripto para birimi olma unvanını taşımaktadır.

İşlem gecikmelerini önlemek, işlem ücretlerini ortadan kaldırmak, uluslararası para transfer işlemlerini kolaylaştırmak ve finans piyasasına hizmet vermek amacıyla piyasaya sürülen Ripple ödeme sistemlerinin tahtını sallamaya hazırlanmaktadır.

Ripple Nasıl Üretilir? 

Ripple merkezi yapıya sahip bir altcoindir; diğer bir deyişle dışarıya kapalıdır ve açık bir yazılımı yoktur. Madencilik yaparak Ripple üretilemez. Spesifik amaçla piyasaya sürülen Ripple finans sektörünün istikrarı ve para aktarım süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Finans kuruluşları tarafından kullanılmak üzere yaratıldığı için hükümetlerle iş birliği yapma sürecine de girilmiştir.

Diğer kripto para birimlerinin merkeziyetçilikten tamamen uzak olmasına rağmen Ripple, merkezi süreçlerin iyileştirilmesi için ortaya çıkarılmıştır. Bu açıdan yaklaşıldığında Ripple’ın kripto para birimlerine yatırım yapanların tepkisini çektiği söylenebilir. Ancak Ripple’ın özel bir misyonu olduğu ve dünyanın en büyük bankalarının Ripple sistemine geçiş yapmaya başladığı unutulmamalıdır.

Ripple Nasıl Alınır ve Satılır?

“Ripple nasıl alınır ve satılır?” sorusuna geçmeden önce bu altcoinin kimler tarafından tercih edildiğine dair kısa bir açıklama yapmak istiyoruz. Ripple; Bitcoin ve diğer altcoin yatırımcılarından farklı olarak işletmeler ve fonlarını hızlı yönetmek isteyen bireyler tarafından satın alınmaktadır. Ripple’ın tüm para birimlerini desteklemesi, bireylere işlem özgürlüğü sağlamaktadır.

Ülkeler arasında para transferinin çok zaman alması ve yüksek komisyonların kesilmesi küresel ekonomiyi sekteye uğratmaktadır. Ripple’ın hızı ve masrafının yok denecek kadar az olması başta bankalar olmak üzere şirketleri ve yurtdışı para transferi yapan kişileri etkisi altına almaktadır.

Ripple’a yatırım yapmak isteyen kişilerin Türkiye’de işlem yapabilecekleri bir borsa bulunmamaktadır. Bu nedenle yurtdışı sitelerinden işlem yapılması gerekmektedir. Yurtdışı siteleri arasından tercih yaparken fiyatlaması iyi olan ve aynı zamanda güvenilirliğinden emin olunan platformların tercih edilmesi önerilmektedir.

Ripple satın almak ya da satmak için mevcut Bitcoin’ler dönüştürülebilir ve işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun için herhangi büyük bir borsayı kullanabilirsiniz. Hangi borsayı kullanacağınızdan emin değilseniz sizlere https://bittrex.com/ sitesini tavsiye edebiliriz.

Ayrıca Ripple’ın resmi web sitesinden de Ripple alım ve satım işlemleri yapılabilmektedir. Peki nasıl?

İşte detaylar….

Ripple Sitesi Üzerinden Alım Satım Nasıl Yapılır?

https://ripple.com adresine girildiğinde menüdeki XRP linkinin üzerine gelindiğinde “BUY XRP” başlığına tıklayın.

Açılan sayfada kurumsal satın işlemleri için farklı bir yönlendirme bulunmakla birlikte bireysel işlemlerin yapılabileceği farklı platformların isimleri detaylı bir şekilde yer alır.

Bu sayfada bireysel alım satım işlemlerinin yapılabileceği BITSTAMP, Kraken, GATEHUB, BTCXINDIA, COINONE, BITSO, COINCHECK, KORBIT, QRYPROS, BITBANK, BITSANE, M, Litebit.eu gibi platformlar listelenmektedir. Hangi site üzerinde hangi para birimleri ile işlem yapılabileceği site logolarının altında detaylı bir şekilde yazılmaktadır.

Örneğin BITSTAMP üzerinden USD, EURO ve BTC para birimleri ile XRP alım satımının yapılabileceği bilgileri bulunmaktadır. Bu platformlara üye olan kişiler sahip oldukları BTC ya da ulusal para birimleri ile Ripple alabilir; aynı şekilde ellerindeki Ripple’ları diğer para birimlerine dönüştürerek satabilirler.  

Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız ve nereden/nasıl alacağınızı bilemiyorsanız “Kredi kartıyla Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır?” yazısını okumanızı özellikle tavsiye ederiz.

Ripple Nedir, Nasıl Üretilir, Alınır ve Satılır?
5 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Ripple Nedir, Nasıl Üretilir, Alınır ve Satılır? – IngilizceTurkce.Gen.Tr