seo dersleri

Reiki Nedir, Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Bir şifa tekniği olarak sunulmaya başlaması, 19.yüzyıl sonu ve 20.yüzyıl başında yaşayan Dr. Mikao Usui tarafından gerçekleştirilmiştir. Söz konusu olan tekniği geliştirmesini sağlayan enerjinin Kurama Dağı’ndaki inzivası sırasında kendisine geldiği hakkındaki bilgi, ölümünden sonra dikilen anıtta yer alan yazıtta bulunabilir. Japonya’da başta Tokyo olmak üzere farklı bölgelerde klinikler kurmuş ve bu şifa yöntemini hem uygulamış hem de çok sayıda kişiye öğretmiştir.

Ruhsal bir çalışma olmasına rağmen dogmatik bir kavram değildir. Herhangi bir dine ya da inanca bağlı olarak uygulanan bir teknik değildir. Öğreten kişi tarafından kolayca aktarılabilir, çok uzun süren uygulamalar yapılması gerekmez. Öğrencinin eğitim seviyesi, yetenekleri ya da entelektüel kapasitesi önemli değildir. Yani herkes tarafından kolay bir şekilde öğrenilebilir, ömür boyunca kendisi ve diğer kişiler için uygulanabilen güçlü bir ruhsal deneyim olarak kabul edilebilir.

Tamamlayıcı bir yöntem olarak kabul edilmelidir. Yani tek başına değil, medikal tıp teknikleri ve diğer doğal yöntemlerle birlikte uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu nedenle alternatif tıp yöntemlerinden birisi olarak kabul edilemez. O yöntemlerle birlikte uygulandığında etkilerini artırır ve olumsuz yan etkilerin ortadan kalkmasını sağlar.

Reiki Nedir?

Reiki; binlerce yıllık bir geçmişi olan, kaynağının Tibet olduğu sanılan, Ruhsal yaşam enerjisi ve bir şifa tekniği olarak tarif edilebilir. Japonca ‘Rei’ kelimesi yani “her yerde var olan” kelimesi ile ‘ki’ yani “ruhsal yaşam enerjisi” anlamına gelen kelimelerin bir araya getirilmesi ile oluşmuştur. Batı dillerine geçmiş olan anlamı ise ‘Evrensel Yaşam Enerjisi’ olarak gösterilebilir.

Reiki Faydaları

Temel olarak tıbbi uygulamalarda ilgilenilen fiziksel yapı yerine ruhsal yapı ile ilgilenmek, sorunların kaynağına inmek ve bağışıklığı kuvvetlendirmek, iyileşmeyi kolaylaştırmak olarak kabul edilebilir. Reiki ile evrenin enerjisinden faydalanılır, tekniğin uygulandığı kişinin ihtiyaçları doğrultusunda fayda sağlar. Reiki verme konusunda endişe edilmesi ise yersizdir. Hiçbir şekilde uygulanan kişinin kişiliğini, benliğini etkilemez, zarar vermesi söz konusu değildir.

İlk yardım durumları dâhil her türlü rahatsızlığın hızlı iyileşmesini sağlama amacıyla kullanılabilir. Her durumda ilk anda karşılaşılan şok durumunun atlatılmasını ve uzmanlardan gelecek yardıma daha sıkıntısız bir şekilde kavuşulmasını sağlar. Bütün tedavilerin ve terapilerin etkisini artıracaktır. Günlük olarak kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını sağlaması, bedendeki enerjileri dengelemesi ve ruhsal gelişimi olumlu yönde etkilemesi öne çıkan özelliklerindendir. Yani herkesi farklı etkilese de, genel olarak duygusal ve zihinsel olarak dengeye ulaşılmasını sağlamaktadır.

Reiki Çeşitleri

Dr.Mikao Usui sonrasındaki dönemde Reiki tekniği üzerinde yapılan çalışmalar ve araştırmalar sayesinde titreşimi farklı olan yeni enerjilerin bulunması mümkün olmuştur. Bu enerjiler ve teknikler farklı enerji sistemleri olarak gösterilebilir. Örneğin bir tanesi çok sert, diğeri daha yumuşak, bir başkası arınma ve derinlik duygularının algılandığı enerji sistemleri, farklı Reiki türleri olarak algılanabiliyor. Başlıca Reiki çeşitleri şunlardır:

Kundalini Reiki

Vücutta bulunan chakraların ve enerji kaynaklarının açılması ile kişinin kendisine ya da başka kişilere enerji vermesidir. Sade ve etkili bir enerji sistemi olarak kabul edilmektedir.

Karuna Ki

Merhamet Enerjisinin Yolu anlamına gelen enerji sistemi, merhameti işlemek amacıyla kullanılan bir meditasyon tekniği olarak tarif edilebilir. Kalp merkezli, sevgiyi ve iyileştirici gücünü temel alan, yaratılıştan gelen merhameti canlılara dağıtan bir enerji sistemidir.

Imera Reiki

Mısır orijinli enerji sistemi, daha çok Reiki anlamına gelmektedir ve sadece diğer Reiki çeşitlerinin masterlarına öğretilir. Öğrenenler de bu sistemin master’ı olurlar. Hem alıcıya hem de vericiye güç veren bir enerji sistemidir. Dolayısıyla öğrenmesi enerjiye alışık olmayan kişiler için zor olabilir, bu nedenle sadece diğer sistemlerin masterlarına öğretilir. Bastırılmış sorunları meydana çıkartmak gibi önemli konularda çok faydalıdır.

Violet Flame Reiki

Negatif enerjilerin etkisinde bulunan kişilerin mutlaka öğrenmesi gereken bir enerji sistemidir. Farklı bir frekansı ve titreşimi vardır. Saf bir kalbe dayanan iyileştirme etkisi vardır. Dişi ve yumuşak bir enerji alanı olarak algılanmaktadır.

Sacred Flames Reiki

Renk terapi ve imgeleme çalışmalarının yanı sıra geleneksel Japon Reiki ve mum çalışmalarını da içeren bir enerji sistemidir. Uygulanması kolaydır, imgeleme ve meditasyon çalışmalarını barındırır. Fiziksel ve ruhsal enerji dengesi sağlar.

Golden Triangle Healing System

Bir Reiki sistemi değildir. Golden Triangle enerjisine dayalı olarak kullanılır. Üçüncü gözü aktif hale getiren bir sistem olarak bilinir. Sezgilerin gelişmesi için etkili olarak kullanılabilir.

Ama Deus Shamanic Healing

Reiki orijinine dayanan bir sistem değildir ama çok etkili bir enerji sistemidir. Bir şamanlık enerji sistemidir ve Reiki’de söz konusu olan işlerden daha özel işlerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Tanrı sevgisi ve bazı semboller enerji aktarımı için kullanılır. Uzaktan enerji vermek, hayvanlara, bitkilere, yeryüzüne, kendinize ya da başkalarına enerji vermek gibi ve diğer bazı farklı amaçlarla kullanılır. Teknikleri çok detaylıdır ve kullanmak için çok emek vermek gerekir.

Reiki Nedir, Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Reiki Nedir, Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir? – IngilizceTurkce.Gen.Tr