seo dersleri

Prostatit (Prostat İltihabı), Prostat Kanserine Yol Açar Mı?

Prostatit, diğer bir deyişle prostat bezi iltihaplanması sorunu yaşayan kişiler için prostat kanserine yakalanma olasılığı her daim endişe yaratmaktadır.

Prostat iltihabı ve prostat kanseri arasındaki bağlantıyı bulmak için yapılan araştırmalar devam etmektedir, ancak son araştırmalar bu iki hastalık arasında olası bir bağ olduğuna işaret etse de; prostat iltihabının prostat kanserine yol açıp açmadığı konusu netlik kazanmamıştır.

Prostatit (Prostat İltihabı) ve Prostat Kanseri Arasındaki Bağlantı

2010 yılının ocak ayında California Erkek Sağlığı Araştırması kapsamında, 66.675 erkek üzerinde; cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prostatit ve prostat kanseri hastalıkları arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak amacıyla bir çalışma gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda prostatit hastası olan kişilerin, bu hastalığa yakalanmayanlara göre prostat kanserine yakalanma risklerinin %30 oranında fazla olduğu verileri elde edildi.

Elde edilen veriler detaylı olarak analiz edilerek prostatit ve prostat kanseri arasındaki ilişki netleştirilmeye çalışıldı. Sonuçlar ilk çıkarımları doğrular nitelikteydi; diğer bir deyişle prostat iltihaplanması yaşayanların prostat kanserine yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu sonucuna varıldı. Prostat bezinde enfeksiyon oluşumunun ileriki safhalarda prostat kanserine yol açabileceği genellemesi yapılsa da bu çıkarım henüz somut nedenlere dayandırılamadı.

Araştırmalar bir adım öteye taşındı ve Taipei Tıp Üniversitesi’nde yapılan incelemeler sonucunda prostatit ile kolorektal kanser arasında da bağlantı olduğunu açığa çıkarıldı. Bu çıkarımlara göre prostatit hastalığı olanların kolorektal kanserine yakalanma risklerinin %45 daha fazla olduğu belirlendi.

Tüm bu araştırmalar sonucunda prostatit ve prostat kanseri arasında net bir bağ kurulamadı. Prostatitin prostat kanserine yakalanma ihtimalini arttırdığı, dolayısıyla bir risk faktörü olduğu belirlendi; ancak “neden” sorusunun kesin bir yanıtına ulaşılamadı. Prostatitin ve prostat kanserinin nedenlerinin tam olarak bilinmemesinin, çalışmaların daha ileriye taşınmasının önündeki engel olduğu kabul ediliyor.

Prostat iltihabı (Prostatit)

Prostat Kanserine Yakalanma Riski Nasıl Azaltılır? 

Prostat kanserine yakalanma riskini azaltmak için prostatit hastalığı olan kişilerin zaman kaybetmeden uzmanlara başvurması ve iltihabı azaltan tedavilere başlaması gerekiyor. Yapılan incelemeler “siklooksijenaz” enzimini hedef alan anti inflamatuar ajanların prostat kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Prostatit tedavisinin zaman alması ve tamamen bu iltihabı kurutacak tıbbi tedavilerin bulunmaması bu hastalıkla mücadeleyi oldukça zorlaştırıyor. Bu nedenle prostatit hastalığı olan kişilerin alternatif tedavi yöntemleri ile de şanslarını denemeleri öneriliyor. Doğru beslenerek, egzersiz yaparak, akupunktur tedavisi ve hatta prostat masajıyla tedavi sürecinin desteklenmesinin faydalı olacağı düşünülüyor.

Alternatif tedavilerin yanı sıra, iltihabı kurutucu niteliğe sahip ve bağışıklık sistemini güçlendiren takviyelerin kullanılması da uzmanların önerileri arasında yer alıyor. Probiyotik içerikli gıdaların, zerdeçalın, polen özlerinin ve D3 vitamininin kullanılması hastaların prostat iltihabı ile mücadelesinde fayda sağlayacağı belirtiliyor.

Takviyelerle birlikte uygulanan özenli bir beslenme programı ile prostatitin etkileri azaltılabiliyor. Alkollü içeceklerin, kahvenin, acı biberin, baharatlı gıdaların, çayın, asidik gıdaların prostat iltihaplanmasının semptomlarını ağırlaştırdığı kabul ediliyor. Bu nedenle bu hastalığa yakalanan kişilerin bu besinleri tüketmemeleri gerekiyor.

Prostatit (prostat iltihabı) ile mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendiren, hücreleri koruyan ve serbest radikallerle mücadele eden; balık, zeytin, avokado, domates, mantar, sebze gibi sağlıklı gıdaların tüketilmesi hastalıkla mücadelede önemli bir rol oynuyor.

Prostat iltihabı olan kişilerin eninde sonunda prostat kanserine yakalanacakları gibi bir genelleme yapılamaz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu iki hastalık arasında doğrudan bir bağ henüz kurulamadı. Ancak prostat iltihaplanmasının, prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığı gerçeği de göz ardı edilemiyor. Bu sebeple prostat kanserinden kaçınmak için prostat sağlığının genel olarak iyileştirilmesi gerekiyor. Prostat kanseri riskini azaltmak ve prostat sağlığını desteklemek için;

  • Düzenli egzersiz yapılması,
  • Prostat sağlığını iyileştiren gıdaların tüketilmesi,
  • Stresten uzak durulması gerekiyor.

Prostat kanseri riskini arttıran yaş ve genetik faktörler gibi unsurların da hesaba katılması ve düzenli olarak muayeneye gidilmesi hastalıkla mücadelede fark yaratıyor. Prostat tedavisinde zamanlama çok önemlidir ve erken teşhis edilen prostat kanserinin tedavi edilebileceği gerçeği unutulmamalıdır.

Prostatit (Prostat İltihabı), Prostat Kanserine Yol Açar Mı?
4.8 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Prostatit (Prostat İltihabı), Prostat Kanserine Yol Açar Mı? | IngilizceTurkce.Gen.Tr