seo dersleri

Prostat Kanseri Nedir? Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinden sonra erkekler arasında en sık görülen kanser çeşidi “prostat kanseridir”. Belirtilerinin genellikle çok geç başlaması bu hastalığın sinsi olarak tanımlanmasına sebep olmaktadır. İlk başta çok rahatsızlık vermez ancak zamanla belirtileri rahatsız edici hale gelene kadar hastalık organlara, kemiklere ve lenf bezlerine kadar yayılabilir.

Bu hastalıkla ilgili çok fazla ön yargının olduğunu, hastalık detaylarının, tedavi süreçlerinin, hastalık belirtilerinin net olarak bilinmediğinin farkındayız. Bu sebeple bu yazımıza “prostat kanseri nedir?”, “prostat kanseri neden olur?”, “prostat kanseri tedavisi nasıl olur?”, “prostat kanseri evreleri nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını detaylandıracağız.

Prostat kanseri nedir sorusunu cevaplamadan önce, Prostat nedir kısaca anlatmak istiyoruz.

Prostat, kalın bağırsağın ön tarafında, idrar torbasının hemen altında bulunan; semenin sıvı kısmını oluşturan bir salgı bezidir. Genellikle prostat hastalığın kendisini anlatmak için kullanılsa da, düşünülenin aksine prostat, erkek üreme sisteminde görevli olan bir salgı bezidir. İdrar yolunun etrafında konumlanması, bu salgı bezinde meydana gelen değişimlerin idrar yaparken acı verici olmasına sebep olmaktadır.

Prostat bezi özellikle 50li yaşlardan sonra büyür ve yapısal değişikliğe uğrar. Bu değişimden kaynaklı sorunlar kimi zaman sağlık için ciddi problemlere sebep olur. İşte prostat kanseri de bu noktada karşımıza çıkmaktadır.

O zaman başlayalım. Prostat kanseri nedir kısaca açıklayalım…

Prostat Kanseri Nedir? 

Prostat salgı bezindeki hücrelerin hızlı ve kontrolsüz şekilde büyümesi  sonucu oluşan hastalığı prostat kanseri denir.  Bu hücreler kontrolsüz büyümeye ve yayılmaya başladığı zaman, kanser vücudun farklı bölümlerine yayılır.

Prostat kanserinin farklı türleri vardır, ancak çok büyük bir kısmında kanser salgı bezinde; “beze uru” diğer bir isimle “adenokanser” olarak başlar. Bu sebeple bu yazımızda en yaygın görülen prostat kanseri türünden bahsedeceğiz.

Prostat kanseri vakalarının çoğunda hastalığın seyrinin çok yavaş olduğu tespit edilmiştir. Hatta bazı zamanlarda  kişi kanser olduğunu anlayamaz; ölümünden sonra otopsi yapıldığı zaman prostat kanseri olduğu ortaya çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda 80’li yaşlardaki erkeklerin yaklaşık %80’inde prostat kanseri olduğu tespit edilmiştir. Prostat kanserini fark etmeyen kişiler olduğu gibi, bazı durumlarda kanserli hücrelerin çok hızlı büyüdüğü ve vücudun farklı bölgelerine hızla yayıldığı da bilinmektedir.  Hastalığın sinsi olması ve hızla yayılma potansiyeli olması bu hastalığın tehlikesini arttırmaktadır.

Prostat kanseri erken evrelerinde teşhis edilirse, başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve kişilerin kurtulma olasılığı çok yüksektir. Ancak erken evrelerinde teşhis edilmeyip tedavi başlamazsa; lenf ve kan damarları aracılığıyla lenf düğümlerine, kemiklere ve ciğerlere yayılabilir. Maalesef bu şekilde ilerleyen prostat kanserinin kesin bir tedavisi yoktur.

Ancak iyi haber şudur ki;

Prostat kanserinin 4. Evresinde olunsa dahi hastalık kontrol edilebilir ve kişi yıllarca yaşayabilir.

Hazır evrelerden bahsetmişken kısaca prostat kanseri evreleri nelerdir, bu konuya da değinelim.

Prostat Kanseri Belirtileri 

Prostat kanserinin ilk aşamalarında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu hastalık oldukça sinsidir, yavaş ilerleyebilir ve ileri evrelere gelene kadar kişinin ciddi bir rahatsızlık hissetmesine sebep olmayabilir.

Ancak ilerleyen evrelerde en sık görülen başlıca Prostat kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Özellikle geceleri, sık idrar yapma ihtiyacı,
 • İdrar yapmaya başlarken ya da sonlandırırken zorlanma,
 • İdrar akışının yavaş ve kesintili olması,
 • Öksürürken ya da gülerken idrar kaçırma,
 • İdrar yaparken acı ve yanma

Bu belirtiler doğrudan prostat kanserini işaret eden belirtiler değildir. Oluşma sebepleri kanserli hücrelerin artması sonucu prostat bezinin büyümesidir. Prostat bezinin büyümesinin ardındaki tek sebep kanser olmadığı için genellikle bu belirtiler önemsenmez ve doktor kontrolüne gidilmesi ertelenebilir.

Ertelemeyin!

Prostat kanseri çok ilerlediğinde, bu belirtilerin haricinde farklı semptomlar da gözlenebilir.

 • Pelvis bölgesinde şiddetli ağrı,
 • Kaburgalarda, üst uyluk ve sırt bölgesindeki kemiklerde ağrı,
 • İştah azalması, açıklanamayan kilo kaybı,
 • Yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi,
 • Kol ve bacaklarda şişmeler.

Bu belirtiler görüldüğü zaman doktora gidilmesi ve detaylı muayene olunması gerekmektedir. Doktorlar muayenelerden sonra prostat kanserini teşhis edebilirler.

Prostat Kanseri Evreleri

 1. Evre: Kanser hücreleri prostat bezinin içerisindedir, bu aşamada teşhis konulamaz.
 2. Evre: Kanser hücreleri fazlalaşmıştır ancak hala salgı bezinin içerisindedir.
 3. Evre: Kanserli hücreler bezin  dışına çıkmış ve yayılmaya başlamıştır.
 4. Evre: Kanserli hücreler kas dokularına, organlara ve kemiklere yayılmıştır. Prostat kanserinde son evre olarak bilinmektedir, hastalığın yayılmasını önleyici tedaviler uygulanır.

Prostat Kanseri Evreleri

Prostat kanserinin evreleri ve ne olduğunu şimdiye kadar anlattık. Şimdi de en tartışmaları konulardan birine giriş yapacağız. Prostat kanseri neden olur, sebepleri nelerdir?

Öncelikle;

Prostat kanserinin nedeni net olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan incelemeler ve tutulan istatistikler sonucu bazı risk faktörlerinin varlığı tespit edilmiştir.

Prostat Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Yaş: İlerleyen yaş, prostat kanserine sebep olan temel risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

45 yaşının altındaki erkeklerde prostat kanseri görülme sıklığı oldukça düşükken, 50 yaşından sonra bu oran gitgide artmaktadır.

Her 10 prostat kanseri hastasından 6’sının 65 yaşının üzerinde olduğu tespit edilmiştir.

 • Gen Değişimleri: Prostat kanseri hastalarının küçük bir kısmında görülse de bazı genetik değişimlerin prostat kanserine yol açan risk faktörlerinden biri olduğu düşünülmektedir.

Örneğin Lynch sendromu olan erkeklerin, prostat kanseri başta olmak üzere diğer kanser türlerine yakalanma risklerinin de daha fazla olduğu bilinmektedir.

 • Aile Hikayesi: Babasında, erkek kardeşinde ya da oğlunda prostat kanseri görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma risklerinin daha fazla olduğu bilinmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda BRCA1 geninin, prostat riskini iki kat arttırdığı yönünde bulgulara rastlanmıştır. 

 • Hormonlar: Prostat bezinin işlevini düzgün yapabilmesi hormonların doğru çalışıp çalışmadığı ile yakından ilgilidir.

Erkeklerin temel cinsiyet hormonu testosterondur; bu hormon erkeklerin cinsiyetlerine has özelliklerinin sürdürülebilmesini sağlamaktadır. Testosteron vücuttaki bir enzim tarafından dihidrotestosterona (DHT) dönüştürülür. DHT prostat bezinin normal büyümesi için önemlidir ancak bazı durumlarda hücrelerin kontrolsüz büyümesine de neden olabilir.

Özellikle yağlı yiyeceklerin tüketiminin artması sonucu testosteron salgısı artar ve dolaylı olarak prostat kanserine yakalanma olasılığını fazlalaştırır. Buradan yola çıkarak sağlıklı beslenmenin prostat kanserini engelleyici özelliği olduğu çıkarımı yapılabilir.

 • Irk: Nedeni tam olarak bilinmese de siyahi kişilerin prostat kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu yapılan incelemeler sonucunda tespit edilmiştir.
 • E Vitamini: Selenyum ve E Vitamini Kanser Önleme Çalışması (SELECT) sonucunda E vitamininin prostat kanserini arttırdığı tespit edilmiştir. E vitamini tüketimi bırakılsa da prostat kanseri için risk faktörü olmaya devam ettiği bulgularına rastlanmıştır.
 • Folik Asit: B vitaminin bir türevi olan Folik asidin insan üretimi olduğu takdirde prostat kanseri riskini arttırdığı bulgularına rastlanmıştır.

Açıklamak gerekirse;

Folik asit bazı gıdalar aracılığıyla doğal yollarla alınabilir, beslenme düzeninde bulunması insan sağlığı için önemlidir, fakat söz konusu folik asit kaynağı; takviye gıdalar ise, durum biraz değişmektedir.

10 yıllık bir araştırma sonucunda; takviyeler yoluyla günlük 1 miligram folik asit tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerinin arttığı tespit edilmiştir. Bu risk faktörlerinin yanı sıra;

 • Yanlış beslenme,
 • Sigara,
 • Obezite,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Vasektomi (kısırlık ameliyatı) ve
 • Prostat iltihabı gibi faktörlerin de prostat kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir.

Risk faktörlerini sıraladık;

Bu faktörler doğrultusunda prostat kanserinin bazı durumlarda önlenebileceği, bazı durumlarda ise oluşumuna müdahale edilemeyeceği anlaşılmaktadır. Önemli olan özellikle ilerleyen yaşlarda doktor kontrollerine gitmek ve prostat bezinin muayenesini yaptırmaktır.

Hiçbir prostat kanseri belirtileri olmasa bile, ki daha önce de belirttiğimiz gibi belirtiler hemen görülmeyebilir; düzenli kontrole gitmek önleyici tedbirlerden biri olarak kabul edilir. 

Prostat Kanseri Teşhis Yöntemleri ve Prostat Kanseri Tedavisi makalesini de okumanızı tavsiye ederiz.

Prostat Kanseri Nedir? Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (6 Oy)
Değerlendirme

(6 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

1 Yorum

Yorum Yaz
 1. Folyolar
  Ekim 29, 20:25 Folyolar

  Gerçekten çok faydali Bilgiler. Tesekür ederim.

  Bu yorumu cevapla

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Prostat Kanseri Nedir? Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir? – IngilizceTurkce.Gen.Tr