seo dersleri

Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Prostatit, diğer bir adıyla prostat iltihabı; genellikle teşhisi zor olan, tedavisi uzun süren, hastanın hayat konforunu ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Prostat büyümesi ya da prostat kanserinin aksine; prostatitin oluşum sebebi ilerleyen yaş değildir.

Prostat iltihabı her yaşta görülebilir ve belirtilerinin şiddeti göz önüne alındığında acil tedavi gerektirdiği söylenebilir.

“Prostatit nedir?” sorunu cevaplamadan önce “prostat nedir?” sorusunu yanıtlamanın faydalı olacağını düşünüyoruz çünkü prostat genellikle bir hastalığın türü olarak bilinmektedir.

Ancak bu; yanlıştır. 

Hemen doğrusunu açıklayalım;

Prostat aslında erkek üreme sisteminde bulunan bir salgı bezidir. Bu salgı bezi rektumun önünde konumlanır ve idrar yolunun etrafını bir yüzük gibi sarar. Bu sebeple prostat rahatsızlıkları ile idrar yaparken zorlanma ve cinsel performans arasında doğrudan bir bağlantı vardır.

Prostat bezi semeninin sıvı kısmının oluşmasında ve spermin taşınmasında görevlidir. Bu salgı bezi genellikle ilerleyen yaşla birlikte değişime uğrayarak farklı hastalıkların oluşmasına yol açar. 

Prostat büyümesi ve prostat kanseri ilerleyen yaş ile ortaya çıkan ve yaygın görülen prostat hastalıkları olarak bilinmektedir. Peki ya prostat iltihabı?

Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir?

Prostat iltihabı; prostat salgı bezinde enfeksiyon oluşmasıdır. Prostat iltihabı; prostatta enfeksiyon oluşumu sonucu olabileceği gibi, enfeksiyon belirtisi taşımadan iltihaplanma olarak da görülebilir.

Bu hastalığın oluşum sebepleri incelendiğinde sadece %5 – %10 oranında bakterilerin sebep olduğu enfeksiyondan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Prostat bezinde enfeksiyon ve iltihap oluşması sonucu; prostat bezi şişer ve  idrar yoluna baskı yapar; hasta için çok ağrılı bir sürecin başlamasına neden olur.

Prostatta meydana gelen şişme sonucunda hasta idrar yaparken  zorlanır ve cinsel performansı düşer. Yaşadıkları belirtiler psikolojik olarak da hastaları etkiler. 20-45 yaş arası erkeklerde sıklıkla görülen prostat iltihabı; hastalığın oluşum sürecine ve belirtilerinin farklılıklarına göre sınıflandırılmıştır.

Prostat İltihabı (Prostatit) Türleri Nelerdir? 

 1. Akut Bakteriyel Prostatit
 2. Kronik Bakteriyel Prostatit
 3. Kronik Non Bakteriyel Prostatit (Kronik Pelvik Ağrı Sendromu)
 4. Asemptomatik Enflamatuar Prostatit (Non inflamatuar Kronik Pelvik Ağrı Sendromu)

Detaylara başlıyoruz.

Akut Bakteriyel Prostatit

Prostat bezinde bakterilerin enfeksiyona sebep olması ve bunun sonucunda da prostat bezinin iltihaplanması olarak tanımlanabilir.

Prostat bezinin iltihaplanmasına sebep olan bakteriler arasında; koli basili (escherichia coli), klebsiella pneumoniae, proteus mirabilis menenjiti vb. türler bulunmaktadır.

Bu bakteriler prostat bezine bir çok şekilde girebilirler. İdrar yolundan, rektumdan prostata ulaşabildikleri gibi doğrudan idrar torbasında da oluşabilirler. Bu prostat iltihaplanmasıyla ilgili ilk özellik bakterilerin sebep olması, diğeri ise akut olmasıdır. Akut olarak adlandırılır çünkü belirtileri aniden başlar ve oldukça şiddetlidir.

Akut Bakteriyel Prostatit Belirtileri

 Bakterilerden ötürü prostat bezinin iltihaplanması sonucu oluşan belirtiler çok şiddetli ve can yakıcıdır.

 • İdrar yaparken zorlanma, idrar yapamama,
 • İdrar yaparken şiddetli ağrılar oluşması, idrarda kan görülmesi,
 • Anüsün çevresinde, testislerde ve belin altında şiddetli ağrılar hissedilmesi,
 • Yüksek ateşle birlikte kişinin kendini hasta ve halsiz hissetmesi,
 • Ani görülen idrar yolu enfeksiyonu,
 • Cinsel performans düşüklüğü ve cinsel isteksizlik,
 • Eklemlerde ve vücudun genelinde kas ağrıları.

Bu belirtiler oldukça şiddetli oldukları için hasta acilen doktora gitme gereksinimi duyacaktır.

Akut bakteriyel prostatit, tüm prostat iltihabı çeşitleri içinde en az görülen ancak en şiddetli ağrılara sebep olan prostatit türü olarak bilinmektedir. İstatistikler de bu söylemi destekler. Prostat iltihabı şikayeti ile gelen hastaların sadece %5’inde akut bakteriyel prostatit görülmektedir. Teşhis edilmesi kolaydır ve tedavisi mümkündür.

Antibiyotiklerle ve hayat tarzı değişiklikleri ile bu prostat iltihabı türünün yinelenmesi engellenebilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere neden olabilir ve prostat iltihabının kronikleşmesinin önüne geçilemez. Eğer ağrılar çok şiddetliyse hastanın hastaneye yatması önerilmektedir.

Kronik Bakteriyel Prostatit

Akut bakteriyel prostatit gibi; bakterilerin yol açtığı enfeksiyon sonucu prostat bezinin iltihaplanması olarak tanımlanabilir.

Kronik bakteriyel prostatit; prostat bezinde tekrarlayan enfeksiyonlara, şişmelere, iltihaba ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bir hastalık olarak bilinir. Akut bakteriyel prostatit gibi bu tür prostat iltihaplanmasına da bakteriler sebep olur. Ancak  kronik bakteriyel ve akut bakteriyel prostatit arasında farklılıklar vardır.

Kronik bakteriyel prostatitte belirtiler kendini aniden göstermez. Üstelik belirtiler başladığında, şiddeti de çok fazla değildir. Belirtileri zaman içinde şiddetlenir ve teşhis edilmesi kolay olmaz.Hasta belirtileri hisseder daha sonra bu belirtiler geçer. Hasta iyileştiğini düşünür; fakat belirtiler bir süre sonra geri döner.

Kronik bakteriyel prostatit hastalıklarının %80’inin sebebi koli basilidir. Yaygın olarak görülmez, istatistiklere göre 10 kronik prostatit hastasından sadece 1’inde bakteriyel kronik prostatit olduğu tespit edilmiştir.

Kronik Bakteriyel Prostatit Belirtileri

 Kronik bakteriyel prostatit belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar. En sık görülen belirtileri arasında;

 • Cinsel isteksizlik, erken boşalma ve boşalma sırasında ağrı;
 • Eklemlerde ve kaslarda ağrı
 • Perineal ve kasık ağrısı
 • Sık idrar yapma ihtiyacı, idrar yaparken zorlanma ve sancı,
 • İdrarda kan görülmesi
 • İdrar yolu enfeksiyonları

Kronik bakteriyel prostatitin teşhisinin ve tedavisinin zor olduğunu belirtmiştik. Tedavi edilmediği takdirde;

Uzun süreli rahatsızlıklarda kısırlığa yol açtığı, enfeksiyonun böbreklere ve testislere yayıldığı bilinmektedir. Bu sebeple tüm prostat iltihapları içerisinde tedavi süreci en önemli olan kronik bakteriyel prostatit’tir. Özellikle baba olmak isteyen erkeklerin, prostat şikayetleri varsa mutlaka doktor kontrolüne gitmeleri önerilmektedir.

Kronik Non Bakteriyel Prostatit

Prostat iltihabının bu türü; kronik pelvik ağrı sendromu olarak da bilinmektedir. Kronik non bakteriyel prostatit hastalığının iki ayrı çeşidi bulunmaktadır.

 1. İnflamatuar Kronik Ağrı Sendromu: semende ya da salgılarda beyaz kan hücreleri bulunur.
 2. Non İnflamatuar Kronik Ağrı Sendromu: semende ya da salgılarda beyaz kan hücreleri bulunmaz.

En sık görülen prostatit türü olarak bilinmektedir ve vakaların %90’ını oluşturur.

Kronik Non bakteriyel prostatit oluşumunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bu sebeple teşhisi zordur. Ancak uzmanların araştırmalarına göre bu hastalığı tetiklediği düşünülen bazı risk faktörleri olduğu tespit edilmiştir;

 • Korunmasız cinsel ilişki;
 • Stres ve endişe,
 • İdrarı kesik kesik yapma,
 • Ağırlık kaldırma,
 • Sürekli oturulan mesleklerde çalışılması vb. durumların kronik non bakteriyel prostatit oluşum riskini arttırdığı düşünülmektedir.

Kronik non bakteriyel prostatit hayati tehlike yaratan bir hastalık değildir ancak hastalar için hayat konforunu düşürür. Bu hastalıkla ilgili tespit edilen ilginç bir durum da söz konusudur;

Bu hastalığa bazı durumlarda bakteriler sebep olabilir ancak bu bakterilerin saklanabilme yetenekleri vardır. Diğer bir deyişle tespit edilemeyebilirler. Bakterilerin var olsa da saklanabilme özellikleri de göz önünde bulundurularak, hastaların tedavilerine antibiyotik ile başlanmaktadır.

Kronik Non Bakteriyel Prostatit Belirtileri

 Prostat iltihaplanmasının bu türünde en yaygın görülen belirtiler şunlardır:

 • Sık idrar yapma ihtiyacı,
 • idrar yaparken ağrılar,
 • İdrar akımında azalma ve ani idrar yapma ihtiyacı,
 • Cinsel isteksizlik,
 • Boşalma sırasında ağrı

Kronik non bakteriyel prostatit; hafif derecede ateşe ve idrarda kan görülmesi gibi semptomlara da yol açabilmektedir.

Asemptomatik Enflamatuar Prostatit (Non İnflamatuar Kronik Pelvik Ağrı)

Hakkında çok fazla bilginin olmadığı bir prostat iltihaplanması türüdür. Araştırma raporlarında, PSA seviyesinin yükselmesiyle bu hastalığın oluşumu arasında bağlantı olduğu tespit edilmiştir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu prostatit türünde prostat bezi iltihaplanır ancak erkekler iltihaplanma belirtilerini yaşamazlar.

Oluşum sebebi bilinmemektedir; ancak hastalarla yapılan görüşmeler sonucunda prostat biyopsisi ya da kısırlık testi yaptıran kişilerde görülme sıklığının fazla olduğu tespit edilmiştir.

Asemptomatik Enflamatuar Prostatit hastalığı olan erkeklerin prostat bezinde iltihap yoktur ancak semende ve idrarda iltihaba rastlanabilir.

Asemptomatik Enflamatuar Prostatit Belirtileri

Asemptomatik Enflamatuar Prostatit belirtileri net olmamakla beraber, bu hastalığa işaret eden iki faktörün olduğu bilinmektedir.

 1. İdrarda veya semende tespit edilen beyaz kan hücrelerinin varlığı,
 2. Yükselen PSA hormon seviyesi.

KAYNAKLAR

https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/prostate-problems/prostatitis-inflammation-prostate
http://www.harvardprostateknowledge.org/treating-prostatitis-any-cause-for-optimism

http://urologyhealth.org/urologic-conditions/prostatitis-(infection-of-the-prostate)
https://www.prostatitis.org/urineculture.html
https://www.prostatitis.org/pdf/krames2.pdf
http://prostatitis.net/types-of-prostatitis/acute-bacterial-prostatitis/
http://prostatitis.net/types-of-prostatitis/chronic-bacterial-prostatitis/
http://www.healthline.com/health/prostatitis-bacterial-chronic
http://www.innerbody.com/diseases-conditions/prostatitis

Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir, Belirtileri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (9 Oy)
Değerlendirme
(9 Oy)
Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Prostat İltihabı (Prostatit) Nedir, Belirtileri Nelerdir? – IngilizceTurkce.Gen.Tr