seo dersleri

Parkinson Tedavisi

Parkinson tedavisi semptomların azaltılması üzerinde kurgulandığı için, semptomları ilerlemeden tedaviye başlanması büyük önem taşımaktadır.

Bu yazımızda “Parkinson hastalığı tedavisi var mı?”, “Parkinson hastalığında tedavi başarı oranı nedir?”, “Parkinson hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir?”  gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Parkinson hastalığının neden olduğu semptomların ortadan kaldırılması için;

  • İlaç tedavisi,
  • Cerrahi tedavi ve
  • Fizyoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Parkinson Hastalığında İlaçla Tedavi

Hastalığın erken evrelerinde yüksek başarı sağlanan ilaç tedavisi, hastalığın ilerleyen evrelerinde etkisini kaybetmeye başlar. Uygulanacak ilaç tedavileri hastadan hastaya değişim gösterebilir.

İlaç tedavisini hastaların yaşı, cinsiyeti, semptomları, hastalığının evresi ve hayat kalitesini en çok düşüren belirti gibi unsurlar değiştirebilir. Parkinson tedavisi kapsamında ilaç tedavisinin ilk başlarda hastaları rahat ettirdiği, fakat ilaç kullanımının devam etmesine bağlı olarak etkisinin azaldığı bilinmektedir. Üstelik uzun süreli ilaç kullanımına bağlı olarak hastaların ciddi yan etkilerle yüzleşmek zorunda oldukları da bilinmektedir. 

Levodapa: Hareketlerde yavaşlama gibi motor belirtileri üzerinde etkili olan bu ilaç Parkinson hastalığının semptomları hafifletir. Aç karnına alındığında etkisini arttıran Levodapa uzun süreli kullanımlarda halüsinasyon görülmesi, bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir. Parkinson hastalığının tedavisi amacıyla kullanılan en etkili ilaç olarak kabul edilen Levodapa; Karbidopa ile birlikte verilmektedir. 

Dopamin Agonistleri: Özellikle yaşlı hastalardaki titreme sorunları üzerinde etkili olan bu ilaç diğer belirtileri de geçirebilir. Levodapa kadar etkili değildir, beyinde dopamin etkisi yaratır. 

Amantadin: Dopamin sentezini ve salınımını arttıran bu ilaç çok etkili olmadığı için genellikle Parkinson hastalığı ilk evresinde olan hastalar üzerinde kullanılır. Hastalığın ileri safhalarında Levodapa ile birlikte kullanılabilirler.

Parkinson Hastalığında Cerrahi Tedavi

Parkinson hastalığının belirtilerinin geçirilmesinde kullanılan ilaçlar etki göstermemiş ve hastanın hayat kalitesi üzerinde ciddi bir değişikliğe neden olmamışsa, Parkinson tedavisi için cerrahi yöntem devreye alınabilir. Bu kararın verilebilmesi için her hasta; yaşadığı semptomların ciddiyeti, genel sağlık durumu ve yaşı kapsamında değerlendirilmektedir.

Parkinson hastalığının dopamin salgısının azalması sonucu oluştuğu ve dopamin salgısının azalmasıyla belirtilerinin şiddetlendiği gerçeğinden yola çıkarak cerrahi tedavi yönteminde dopamin salgısının arttırılması amaçlanır.

Derin Beyin Stimülatörleri: Cerrahlar beynin spesifik bölgelerine elektrotlar ve vücuda güç kaynağı yerleştirilirler. Elektrotlar göğüsteki köprücük kemiklerine yerleştiren ve beyne elektrik sinyalleri gönderen pillere bağlanırlar.

Ameliyat sonrası hastaların semptomlarında gözle görülür bir azalma meydana gelir ve hastaların hayat kaliteleri ciddi oranda artar. “Beyin pili” olarak tabir edilen güç sağlayıcısının beyne düzenli olarak elektrik akımı yollaması ile hasta günlük hayatına geri dönme şansı yakalar.

Parkinson Hastalığında Fizyoterapi Tedavisi

Parkinson hastalığının ilaçla tedavi edilmesi sırasında, hastaların hareketlerinin kontrolünü sağlamalarını kolaylaştırmak amacıyla fizyoterapi tedavisi de uygulanabilir.

Fizyoterapi tedavisi kapsamında; hastalara masaj yapılır, elektroterapi verilir ve hidroterapi yöntemlerinden yardım alınarak kaslarındaki kramplar düzeltilmeye ve hastaların denge kayıpları azaltılmaya çalışılır. Solunum egzersizleri uygulanır, kuvvet kaybını yavaşlatan seanslar gerçekleştirilir.

Sonuç olarak; Parkinson hastalarının ömrü, üzerinde belirleyici bir hastalık olarak kabul edilmez. Ömürlerini azaltmaz, fakat hayat kalitelerini ciddi oranda düşürür. Parkinson hastalığının son evresinde kişiler günlük işlerini tek başına yapamaz hale gelir ve yardıma muhtaç kalırlar. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin fark edildiği anda uzmanlarla görüşülmesi ve gerekli önemlerin bir an önce alınmaya başlanması gerekmektedir.

Parkinson Hastalığının Önlenmesi

Parkinson hastalığının nedenlerinin tam olarak bilinmemesi bu hastalığın önlenmesini de gizemli bir hale getirmektedir. “Parkinson olmamak için neler yapılmalı?” sorusuna verilecek kesin bir yanıt maalesef bulunmaz. Ancak uzmanların bu hastalığı önlemek için;

  • Sağlıklı beslenmenin (protein içerikli gıdalar, vitamin, antioksidan ve yararlı yağlar),
  • Egzersiz yapmanın,
  • Yeterli derecede uyumanın,
  • Stresten uzak durmanın,
  • Toksinlerden kaçınmanın,
  • Obezite gibi dopamin salgı miktarını değiştiren hastalıklarla savaşmanın ve
  • Baş bölgesini travmalardan korumanın etkili olduğu konusunda hem fikirdir.

Parkinson hastalığını önlemenin genel geçer yöntemleri olmasa da, kişilerin hayat tarzlarını değiştirerek; eskisinden daha sağlıklı yaşamaya çalışarak bu hastalığın oluşma riskini azaltabilirler. 50 yaşından sonra sağlık kontrollerini düzenli yaptırarak olası bir hastalık belirtisini kısa zamanda tespit ettirip, Parkinson tedavisi sürecini başlatabilirler.

Parkinson Tedavisi
5 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Parkinson Tedavisi | IngilizceTurkce.Gen.Tr