seo dersleri

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Nedir? OBP Nasıl Hesaplanır?

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nedir?

Ortaöğretim başarı puanı, öğrencilerin ortaöğretimleri boyunca görmüş oldukları derslerden aldıkları notların belli formüllerle hesaplanması sonucu ortaya çıkan puandır. Öğrencinin ortaöğretim derslerinde gösterdiği başarıya göre; akademik ortalaması temel alınarak hesaplanmaktadır.

“Ortaöğretim başarı puanı ne işe yarar?” sorusu akıllara en çok takılan konulardan biridir. Ortaöğretim başarı puanı, sınavsız geçiş ile 2 yıllık meslek yüksekokullarına ve açık öğretim ön lisans programlarına yerleşmek istendiği zaman en önemli kriterlerden biridir.

Bunun dışında lisans eğitimi veren üniversitelere yerleşmek isteyen öğrenciler ÖSYS dahilinde iki ayrı sınava girerler; YGS’ye girip 180 puanı geçen adaylar, LYS’ye girerler ve sınavda aldıkları puanlarına OBP dahil edilerek, yerleştirme puanları hesaplanır. Bu açıdan bakıldığında yükseköğretim programlarına yerleşme aşamasında oldukça önemli olan OBP puanı üniversiteye yerleştirme puanlarını doğrudan etkilemektedir.

OBP Nasıl Hesaplanır?

Ortaöğretim başarı puanı hesaplaması okul bazında değil, Türkiye geneli dikkate alınarak gerçekleştirilecektir. Ortaöğretim diploma notları 100’lük not sisteminde değerlendirilir. En düşük ortalama 50, en yüksek ortalama 100 olarak kabul edilir ve her bir adayın diploma notu 5 ile çarpılır. Bu işlem doğrultusunda en düşük OBP 250, en yükseği ise 500 olarak belirlenir. Öğrencinin ortalaması 50 puanın altında olsa dahi, OBP 50 puan üzerinden hesaplanmaktadır.

Düşük ve yüksek ortalamalara göre OBP puanının nasıl hesaplandığına dair örnek vermek gerekirse; öğrencinin diploma notunun 48 olması durumunda; diploma notu 50 olarak kabul edilecek ve 50X5= 250 puanlık bir OBP’si olacaktır. Öğrencinin diploma notu 99 ise, 100 puana tamamlanmayacak; OBP hesaplama işlemi 99×5=495 olarak yapılacaktır.

Öğrencilerin OBP puanları ÖSYM aday işlemleri sisteminde, duyurusu yapılan tarihler arasında görüntülenebilmektedir. Öğrenciler https://ais.osym.gov.tr/ adresinden TC kimlik No ve şifrelerini girerek OBP puanlarını kontrol edebilirler. Yanlışlık olması durumunda okulları aracılığı ile düzeltme işleminin yapılmasını talep edebilirler.

OBP Yerleştirme Puanlarına Nasıl Eklenecektir? 

Adayların yerleştirme puanları hesaplanırken, OBP’leri 0,12 katsayısı ile çarpılır ve YGS/LYS sınav puanlarına eklenir. Örneğin OBP’si 300 puan olan adayın sınav notuna, 300×0,12=36 puan eklenmektedir. Bu durumda sınav puanlarına eklenen OBP puanları 30 ve 60 puan aralığında olabilmektedir.

Bir sene önce merkezi sınav sonuçları veya özel yetenek sınav sonuçları doğrultusunda yükseköğretim programlarına yerleştirilen adaylar, bir sene sonra merkezi sınava girip başka bir yükseköğretim programını tercih etmek istediklerinde; Ortaöğretim başarı puanları 0,12 ile değil; 0,06 katsayısı ile çarpılmaktadır.

Sınavsız geçiş ile 2 yıllık yükseköğretim programlarına kayıt yaptıran adayların, OBP’nın çarpılacağı kat sayılar ile ilgili değişiklik yapılmaz. Diğer bir deyişle mesleki ve teknik liselerden mezun olmuş adaylar 2016 yılında sınavsız geçiş yapmışlarsa; sonraki sene tekrar YGS/LYS sınavlarına girip lisans bölümlerinden birini tercih etmek isterlerse; ortaöğretim başarı puanlarının çarpıldığı katsayılarda değişiklik olmaz, yine 0,12 ile çarpılır.

OBP Puanına Göre Üniversiteler

Ortaöğretim Başarı Puanları sınavsız geçişlerde ve merkezi sınav sonuçlarına göre yapılan yerleştirmelerde oldukça etkilidir. Merkezi sınav sonuçlarına 0,12 yada duruma göre 0,06 katsayıları ile çarpılarak eklenen OBP; sınavsız geçişlerde doğrudan, hiçbir katsayı ile çarpılmadan kullanılır.

OBP’nin tek başına kriter olarak belirleyici olduğu iki yıllık meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans bölümlerinin ayrıntılı listesi, ÖSYM’nin ÖSYS başvuru kılavuzlarında detaylı olarak bulunmaktadır.

OBP puanıyla vakıf üniversiteleri, devlet üniversiteleri ve açık öğretim fakülteleri öğrenci kabul etmektedirler. Üniversitelerin meslek yüksekokulları kimi zaman sadece OBP ile öğrenci kabul ederlerken bazıları ise aynı zamanda YGS puanı ile de öğrenci alabilirler; belirlenen kontenjanlar doğrultusunda öğrencilerin yerleştirmesi yapılır.

Düz Lise Mezunları OBP İle Sınavsız Geçiş Yapabilirler Mi?

Hayır. Sınavsız geçiş yapabilecek öğrencilerin mezun olmaları gereken ortaöğretim kurumlarının listesi OSYM kılavuzlarında verilmiştir. Düz lise mezunlarının 2 senelik yükseköğretim kurumlarına ya da açık öğretim ön lisans programlarına yerleşebilmeleri için YGS sınavına girmeleri ve en az 150 puan almaları gerekir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Nedir? OBP Nasıl Hesaplanır?
5 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Nedir? OBP Nasıl Hesaplanır? – IngilizceTurkce.Gen.Tr