seo dersleri

Obezite Cerrahisi Sonrası

Obezite hastaları için son çare olarak görülen obezite ameliyatları, kilo verme sürecinin başlamasında dönüm noktasıdır. Düşünüldüğünün aksine obezite ameliyatları tek başına obeziteyi tedavi etmez. Obezite tedavisi uzun soluklu ve hatta ömür boyu süren bir yolculuktur.

Hastaların yediklerine, içtiklerine dikkat etmeleri ve spor yapmayı ihmal etmemeleri gerekir. Uzun dönemli kilo kontrolünün sağlanması ve sağlıklı bir hayat sürülmesi için kişilerin hayat tarzlarını değiştirmeleri zorunluluk haline gelir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme 

Obezite cerrahisi operasyonlarından sonra cerrahlar hastalara harfiyen uymaları gereken beslenme programı verirler. Bu beslenme programında bir süre sıvı bir diyete uyulması, ardından yumuşak ve püre halindeki besinlere geçiş yapılması yazılıdır. Zaman geçtikçe katı gıdalara izin verilir.

Hastanın iyileşmeye başladığı bir iki aylık dönemde metabolizmasının ihtiyaç duyduğu miktarda sıvı tüketmesi oldukça zor olur. Çoğu cerrah, bu tehlikeyi göz önünde bulundurarak dehidrasyonu engellemek, kabızlığı ve böbrek taşlarını önlemek için günde 1,5 litre sıvı tüketilmesini önermektedir.

Obezite ameliyatları sonrasında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da hayat boyu sürecek olan vitaminlerin kullanılmasının ihmal edilmemesidir.  Obezite ameliyatları sonrası hastalar;

 • Multi-vitaminler,
 • D Vitamini,
 • Kalsiyum,
 • Demir ve
 • B12 Vitamini takviyeleri almak zorunda kalırlar. Almaları gereken takviyelerin dozlarını cerrahlar belirler ve hastalara bildirir.

Obezite ameliyatları sonrası hastaların protein açısından zengin gıdaları tüketmeleri önem taşır. Günde 60-80 gram protein tüketimi önerilse de hastaların genel sağlık durumu ve aktivite düzeylerine göre bu miktar revize edilebilir.

Ameliyatlar sonrası karbonhidrat alımının kısıtlanması, şekerli yiyeceklerin tüketilmemesi ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerekir. Beslenmesine dikkat etmeyen hastaların ilerleyen dönemde kilo vermelerinin yavaşlaması ve hatta kilo almaya başlamaları kaçınılmaz olacaktır.

 • Besinler yutulmadan önce en az 20 – 30 kez çiğnenmelidir.
 • Yüksek kalorili besinler tüketilmemelidir. Sıvı formdaki besinlerin kalorilerine özellikle dikkat edilmelidir.
 • Tokluk hissedildiği anda yemek bırakılmalıdır.
 • Gazlı ve şekerli içecekler içilmemelidir.
 • Ameliyattan sonraki ilk üç ayda asitli içecekler tüketilmemelidir.
 • Vitamin takviyeleri doktorların önerdiği dozda kullanılmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Egzersiz

Uzun dönemli kilo kontrolünün sağlanması için düzenli egzersiz yapılması büyük önem taşımaktadır. Obezite cerrahisi sonrası her hastaya özel egzersiz programı belirlenmelidir. Her hastanın sağlık durumu aynı olamayacağı gerçeğinden yola çıkan cerrahlar ve diğer uzmanlar, hastaların kilo vermesini kolaylaştıran ve uzun dönemde kilo kontrolünün sağlayan kişiye özel egzersiz programı hazırlarlar.

Hafif başlayan ve giderek temposu arttırılan bu egzersizlerle hastanın vücut direnci arttırılır ve yaktığı kalori miktarının giderek fazlalaşması amaçlanır. Hastalar kilo verdikçe eklemlerine binen yük azalır, daha rahat nefes alırlar ve dayanıklılıkları artar.

Hastaların ameliyat sonrası egzersiz programlarına hafif tempolu aktivitelerle başlamaları gerekir. Yürüyüş, yüzme, aerobik gibi egzersizler kalori yakımını arttırırken, aynı zamanda metabolizmanın da hızlandırılmasını sağlarlar. Günlük 30 dakikalık egzersiz programına uyulması önerilir. Egzersizlere düzenli devam edildiği takdirde hastanın kendine olan güveni artar, insülin kontrolü sağlanır ve aynı zamanda kan pıhtılaşma riski azaltılmış olur.

Ameliyattan sonraki dönemde cerrahlar kişiye özel egzersiz programı hazırlasalar da genel olarak takip edilen rutin şu şekilde özetlenebilir;

 • Ameliyattan sonraki ilk gün fazla zorlanmadan bacak hareketleri ve nefes egzersizleri yapılabilir.
 • Ameliyattan sonraki ikinci gün hasta yürümeye başlayabilir.
 • Ameliyattan 5 gün sonra hasta hafif egzersizlere başlayabilir, duş yapabilir, günlük işlerini yapabilir.
 • Ameliyattan 7 gün sonra araç kullanabilir.
 • Ameliyattan 4-6 hafta sonra tam iyileşme sağlanabileceği için hasta doktorlarına da danışarak aktivitelerinde özgürleşebilirler. 

Obezite Cerrahisi Sonrası İşe Geri Dönüş 

Obezite ameliyatları sonrası hastaların işe geri dönüş süresi 3 gün ila 3 hafta arasında değişiklik gösterebilir. Hangi obezite cerrahisi ameliyatının uygulandığı, hastaların iyileşme süreleri üzerinde etkilidir. Ameliyat sonrası hastanın sağlık durumu kontrol edildikten sonra işe başlayabilecekleri zaman dilimi belirlenir.

Tüp mide, Duodenal Switch ve Gastrik Bypass ameliyatları sonrası iyileşme dönemi daha uzun zaman alacağı için hastaların işe dönseler de kendilerini çok zorlamamaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı 

Obezite cerrahisi sonrası oluşabilecek komplikasyonları engellemek için hastaların sigara kullanımını bırakmaları gerekir. Bunun temel nedeni sigaranın içerisindeki kimyasalların kandaki oksijen oranını düşürmesidir. İyileşme sürecini geciktiren bu alışkanlık aynı zamanda;

 • Kan pıhtılaşması,
 • Ülser,
 • Kalp krizi ve kanser gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

Sigara gibi alkol kullanımının da ameliyat sonrası dönemde bırakılması gerekir. Özellikle Gastrik Bypass ve tüp mide ameliyatlarından sonra alkol normalden daha hızlı bir şekilde kana karışır. Yapılan araştırmalar sonucunda obezite cerrahisi sonrası alkol kullanan kişilerin alkol dirençlerinin daha düşük olduğunu ve kısa zamanda bağımlı hale gelebileceklerini göstermektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yan Etkilerle Mücadele 

Obezite ameliyatları sonrası hastalarda bazı yan etkilerle karşılaşma olasılıkları yüksektir.

Mide bulantısı ve kusma: Ameliyattan sonraki ilk birkaç bulantı ve kusma gibi rahatsızlıkların görülmesi normaldir. Mide tamamen iyileştikten sonra, bu belirtiler azalacaktır. Dikkat edilmesi gereken çok büyük lokmalar yememek ve her bir lokmayı yavaş yavaş çiğnemektir.

Vücut ağrıları: Post operatif dönemde ağrılar görülebilir. Ancak çok rahatsız edici değildir, eğer şiddeti artarsa doktorlara başvurulması gerekir. Ağrı kesici olarak sadece doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Halsizlik ve yorgunluk: Beslenme düzeninin değişmesi ve vücuda normalden daha az kalori alınması ameliyat etkileriyle birleştiği için halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlerin olması normaldir. Hasta yeni hayat tarzına alışıp kilo vermeye başladıkça bu belirtiler kaybolur.

Kabızlık: Midenin hacminin küçülmesi ve hastaların yeterli sıvı alamaması kabızlık şikayetlerini arttırabilir. Hastaların sıvı tüketimlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Sıvıların yavaş tüketilmesi ve küçük yudumlar halinde içilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Damping Sendromu: Özellikle Gastrik Bypass ameliyatından sonra midedeki besinlerin kontrolsüzce boşalmasından sonra zayıflık, halsizlik ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Obezite cerrahisi sonrası beslenme kurallarına dikkat edilirse bu problemin görülme riski azalacaktır.

Obezite Cerrahi Sonrası Kontrol Süreçleri

Obezite ameliyatları sonrası hastalar belli zaman aralıklarında kontrollere giderler. Doktorlar bu ziyaretlerin ne zaman yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirmeler yaparlar. Bu ziyaretlerin temel amacı hastaların ameliyat sonrası takiplerini ve kilo verme serüvenlerini kontrol altına almak ve takip etmektir.

Aynı zamanda yapılan araştırmalar sonucunda doktor kontrolleri hastaların cerrahlarına karşı sorumluluk duygusu sebebiyle kendilerine fazladan özen gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Bu kontroller sırasında hastanın kan değerleri kontrol edilir, değerlerde sorun olması durumunda tedaviye başlanır. Doktor kontrolleri genellikle her üç ayda bir gerçekleşir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik Planlaması 

Obezite ameliyatı olan kadınların operasyon sonrası 12-18 aylık dönemde hamile kalmamaları önerilir. Bu süreçte hastanın verebileceği maksimum kiloyu vermesi beklenir.

Hamilelik döneminde alınması gereken kalori miktarının artması bu sürece sekte vurabilir. Üstelik hastaların kilo vermeye devam etmek için beslenme programlarını uygulamaya devam etmeleri bebeğe de zarar verebilir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Hastaların Psikolojisi

Obezite hastaları, mide küçültme ameliyatlarından sonra hayat tarzlarını değiştirirler. Bu değişim sonucunda hem kilo vermeye başlarlar hem de kilo verdikçe psikolojik durumlarında değişimler yaşanır. Kimi zaman hastaların tüm yaşamları bu değişimlerden etkilenir. Sosyal ilişkileri sağlamlaşır ya da zayıflar, tekrar kilo alma korkusu yaşanır, çevrelerinden destek görürler ya da farklı tavırlarla karşılaşabilirler.

Uzmanlar obezite ameliyatları sonrası hastaların psikolojik destek almalarını önerirler. Yeme alışkanlıklarının duygu değişimlerinden, stresten, sıkıntıdan kaynaklanması bu desteklerin önemini arttırmaktadır. Kişilerin ameliyat sonrası değişen hayatlarını kabullenmesi, uzun vadeli sağlıklı yaşama planlarını hayata geçirmeleri için önem taşımaktadır.

Sonuç olarak, obezite ameliyatlarından sonra hastaların yepyeni bir hayat tarzını benimsemeleri gerekir. Egzersiz yapmalı, beslenmelerine özen göstermeli ve eski alışkanlıklarından vazgeçmelidirler. Operasyon sonrası tam iyileşmenin gerçekleşeceği 4-6 haftalık periyotlarda doktorların direktiflerine harfiyen uymaları, olası komplikasyonların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Obezite Cerrahisi Sonrası
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Obezite Cerrahisi Sonrası | IngilizceTurkce.Gen.Tr