seo dersleri

LYS’de Açık Uçlu Soru Dönemi Başlıyor

Eğitim sistemindeki düzenlemelerin devam ettiği günümüzde, sınav sistemlerinin ve uygulamalarının değişmesi öğrencilerin tedirginliklerini arttırıyor. Her geçen gün farklı uygulamaların getirilmesi ve henüz eğitim sisteminin tam oturmamış olması; yenilikleri de beraberinde getiriyor.

Son dönemde ÖSYS Sınav Sisteminin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’deki soru çeşidinin arttırılacağı birçok kesim tarafından tartışılıyordu. Soru işaretleri artık netleşti, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı tarafından açıklamaya göre bundan sonra LYS sınavlarında açık uçlu sorular sorulmaya başlanacak.

Açık Uçlu Soru Nedir?

Açık uçlu sorular aslında öğrencilerin alışkın oldukları türdeki sorulardandır. Klasik yazılıların vazgeçilmezleri arasında yer alan bu soru tipinde şık bulunmaz, öğrencilere cevaplar arasında seçim yapabilme şansı tanınmaz.

Bu soruların cevapları evet ya da hayır da değildir. Öğrencilerin muhakeme yeteneğini ölçmek için uygulanan bu sorular doğru cevap ile ilgili hiçbir ipucu barındırmadıkları için genellikle öğrenciler tarafından pek sevilmez. Bu tür soruların LYS sınavında kullanılacak olması öğrenciler açısından şimdiden huzursuzluk yaşanmasına sebep olmuştur.

Açık uçlu sorular, içinde doğru cevabı içeren çoktan seçmeli sorulara göre öğrencinin bilgisini tamamen ölçer. Şıklar kimi zaman öğrencilere fikir verirler ancak açık uçlu sorular böyle bir avantaj sağlamaz; öğrenciler sorularla baş başa kalırlar.

Deneme Amaçlı Açık Uçlu Sorular Sorulacak

YÖK Başkanı tarafından açıklandığı üzere, 2017 yılında LYS’ye girecek olan adaylar açık uçlu sorularla karşılaşacak. Ancak deneme amaçlı bir uygulama olduğu için öğrencilere bu tipte sorulan soru sayısı oldukça az olacak.

Hem öğrencileri bu tip sorulara alıştırmak hem de sistemin işleyip işlemeyeceğini test etmek amacıyla başlatılan bu uygulamanın başarılı olup olmayacağı ise tartışma konusu olmayı sürdürüyor.

LYS’ye Nasıl Çalışmalı?

Yapılan açıklamalarda öğrencilerin çalışma şekillerinin değişmesini gerektirecek ölçüde bir değişimin yapılmayacağı YÖK Başkanı tarafından açıklandı. Henüz sistem deneme aşamasında olduğu ve öğrencilerin yeni düzene adapte edilmesini sağlamak için açık uçlu soruların az sorulacağı belirtildi.

LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

LYS sorularına açık uçlu soruların eklenmesi “LYS ne zaman açıklanır?” sorusunu da beraberinde getiriyor. Cevapların, cevap kâğıtlarına işaretlenememesi, soru kitapçıklarına yazılacak olması sınavların okunma süresi üzerinde de etkili olacağı düşünülüyor

Henüz resmi makamlar tarafında sınav sonuçlarının duyurulacağı tarihlerle ilgili bir açıklama yapılmamıştır; ancak 2017 ÖSYS başvuru kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte soru işaretlerinin bir nebze olsun azaltılacağı düşünülmektedir.

YGS’de Soru Tipleri Aynı Kalacak

YGS, LYS’ye girecek kişilerin belirlendiği; ÖSYS Sınav sisteminin ilk aşamasını oluşturan sınavdır. Çoktan seçmeli soruların sorulduğu bu sınavdaki soru tiplerinin değiştirileceğine dair henüz bir açıklama yapılmamıştır.

YGS tamamı test sorularından oluşan 160 soruluk bir merkezi sınavdır. Önemini hatırlatmak gerekirse, LYS’ye girebilmek için baraj sınavı özelliğindedir ve bu sınavdan en az 180 alanlar LYS’ye girme hakkını kazanırlar.

LYS’de Açık Uçlu Soru Dönemi Başlıyor
5 Kullanıcılar (5 Oy)
Değerlendirme

(5 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

LYS'de Açık Uçlu Soru Dönemi Başlıyor | IngilizceTurkce.Gen.Tr