seo dersleri

Litecoin Nedir?

Bitcoin’in yatırım piyasasını kasıp kavurmasının ardından diğer kripto para birimleri için de yol açılmış oldu. Bitcoin’in eksikliklerinin giderilmesi ve kripto para piyasasının işlevselliğinin arttırılması adına yeni kripto para birimleri yaratılmaya başlandı. Bunlardan ilki 2011 yılında Charlie Lee tarafından yaratılan Litecoin oldu.

Giderek daha çok tercih edilen altcoinler arasında yer alan ve rekabetin Bitcoin piyasasına oranla daha az olduğu Litecoin ile ilgili bu yazımızda; “Litecoin Nedir?”, Litecoin ve Bitcoin arasındaki farklar nelerdir?”, “Litecoin nasıl üretilir?” ve “Litecoin nasıl alınır?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Litecoin Nedir?

2011 yılında yaratılan, Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen ikinci kripto para olma özelliğine sahip Litecoin; merkezi otoriteye bağlı olmayan; hızlı, güvenli ve açık kaynak koduna sahip dijital para birimi olarak tanımlanabilir.

Tanım gereği Bitcoin ile birçok ortak özelliğe sahip olan Litecoin’i Bitcoin’den ayıran birden fazla özelliği bulunmaktadır. Bitcoin’den farklı bir algoritmaya dayanan Litecoin, madenciler için avantajlı çözümler sunmaktadır. Daha kapsamlı bir işlem ağına  ve daha yüksek hacimli işlemlerin gerçekleştirilmesini mümkün kılan teknolojik alt yapıya sahip olan Litecoin, madencilere hızlı işlem yapabilme imkanı sağlamaktadır. 

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Bitcoin 21 milyon ile sınırlıyken Litecoin 84 milyon ile sınırlıdır.
 • Bitcoin’e göre daha yeni ve gelişmiş bir teknolojiye sahiptir.
 • Bitcoin SHA-256, Litecoin ise Scrypt algoritmasını kullanmaktadır.
 • Bitcoin’de bloklar 10 dakikada, Litecoin’de 2,5 dakikada yaratılır.
 • Bitcoin’de blok oluşturma ödülü 25 BTC, Litecoin’de 50 LTC’dir.
 • Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından; Litecoin Charles Lee tarafından yaratılmıştır.
 • Bitcoin’deki aksaklıkları gidermek amacıyla üretilen Litecoin’de madencilik esasları Bitcoin ile benzerdir, fakat Litecoin’de süreç daha hızlıdır.
 • Litecoin’in işlem hızı Bitcoin’e göre oldukça fazladır.
 • Litecoin’in değeri, Bitcoin’e oranla daha düşüktür. Litecoin satın alarak yatırımlarına başlamayı düşünen kişiler için fiyatının düşüklüğü avantaj olarak kabul edilmektedir.
 • Bitcoin en stabil kripto para birimi olarak ön plana çıkmaktadır, Litecoin diğer altcoinler arasında en güçlülerden biri olarak düşünülse de Bitcoin kadar istikrarlı değildir.
 • Litecoin’in işlem hacmi Bitcoin’e göre ciddi anlamda yüksektir.

Litecoin Nasıl Üretilir?

En popüler altcoinler arasında yer alan Litecoin; Bitcoin gibi madencilik yapılarak üretilmektedir. Litecoin madenciliği yapmak isterseniz şu adımları takip edebilirsiniz;

 1. Kripto para madenciliğinin temellerini iyice anladığınızdan emin olmalısınız; Ulusal para birimleri merkezi otorite tarafından gerektiğinde piyasaya sürülür, fakat Litecoin gibi kripto paralarda bu tarz bir kazanım söz konusu değildir. Sınırlı sayıdaki Litecoin kazıldıkça madencilik süreci yavaş yavaş zorlaşmaya başlar. Bu nedenle madenciliğe ne denli geç başlanırsa karşılaşılan zorluk artar. Litecoin madenciliği Bitcoin’de olduğu gibi diğer kullanıcılarla güç birliği yapılarak yani madencilik havuzlarına katılarak da yapılabilir. Böylece kazanım elde etme şansı ve hızı yükselir.
 2. Litecoin, tıpki Bitcoin gibi sadece madencilik yapılarak üretilmez, aynı zamanda satın alınabilir. Ülkelerin para birimleri ile Litecoin alınabilir ya da Litecoin ülkelerin para birimlerine çevrilebilir. Madencilik yapmak için harcanması gereken maliyetler ve elde edilen gelir değerlendirilerek nasıl bir strateji izleneceği belirlenmelidir.
 1. Litecoin diğer kripto para birimleri gibi dijital cüzdanlarda saklanır, bu cüzdanların güvenliği için şifrelenmiş olması gerekmektedir. Bu cüzdanlardan en güvenli olanları bilgisayara usb girişiyle bağlanan Ledger Nano S ve Trezor cüzdanlarıdır.
 1. Litecoin madenciliği için gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra madenciler matematik formülleri kullanarak işlemleri çözmeye ve Blockchain’e blok işlemeye başlayabilirler.

Litecoin Nasıl Alınır?

Litecoin üretimi için Litecoin madenciliği yapmak istemeyen kişiler Litecoin’i altcoin borsalarından satın alabilirler. Borsalara kaydını yaptıran ve belirtilen hesaba para yollayan kullanıcılar, geleneksel para birimlerini Litecoin’e dönüştürebilirler. Litecoin hesabı oluşturulduktan sonra bu altcoinler Bitcoin’e de dönüştürülebilir.

Bitcoin Mi Litecoin mi?

Kripto paralara yatırım yapan ve madencilikle bu sanal para birimlerini kazanmaya çalışan kişiler için “Bitcoin mi Litecoin mi?” sorusu çok önemlidir. Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte farklı bakış açıları değerlendirmeye değerdir.

Teknolojik olarak yaklaşılması gerekirse; Litecoin Bitcoin’e göre işlem hızı ve madenciliğinin daha kolay olması gibi sebeplerde daha avantajlıdır. Bitcoin’den daha hızlı blok üretilir, algoritması daha kolaydır; Litecoin madenciliği bu nedenle daha az enerjiye ve zamana ihtiyaç duyar. Litecoin topluluğunun daha uzlaşmacı olması da sistem üzerindeki kaotik bulutların dağılmasına sebep olmaktadır.

Sadece bu konularda değerlendirme yapıldığında Litecoin’in Bitcoin’e göre daha doğru bir tercih olduğu düşünülebilir. Fakat bu değerlendirmenin doğruluğu sorgulanmaya açıktır. Bitcoin’in piyasa hacmi Litecoin’e göre oldukça fazladır ve bu oran yatırım riski üzerinde belirleyicidir. Bitcoin Litecoin de dahil olmak üzere tüm altcoinlerden daha stabil ve istikrarlıdır.

Yatırımları dengelemek ve riski minimize etmek için yatırımlar çeşitlendirilebilir. Hem Bitcoin hem de Litecoin alınarak riski düşürmek mümkündür. Yatırımların doğru şekilde yapılabilmesi için, kripto para borsaları yakından takip edilmeli, analizler incelenmeli, güncel ekonomik haberler takip edilip arz ve talep dengesi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ancak tam bilgi ile yatırımlar minimum riskle kazançlı hale getirilebilir. Siz de ilk kez kripto para birimlerine yatırım yapacaksanız, kaybettiğinizde sorun olmayacak tutarları gözden çıkarmalısınız.

Litecoin Nedir?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Litecoin Nedir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr