seo dersleri

Ledger Nano S Bitcoin Cüzdanı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bitcoin’in piyasaları alt üst etmeye başlaması ve ardından altcoinlerin teker teker ortaya çıkması kripto paralarını yeni yatırım aracı olarak tercih edenlerin sayısını bir hayli arttırdı. Her geçen gün daha çok yatırımcı kripto para borsalarına geçiş yaparken; bu dijital para birimlerinin takip edilememesi, merkezi olmaması ve el konulamaması gibi nitelikleri piyasanın kendi dinamiklerini oluşturmaya başladı. 

Sanal cüzdanları somutlaştıran ve sanal hesapların somut cihazlar aracılığı ile kontrol edilmesini sağlayan ürünler bu dinamiklerin sonucu olarak piyasaya sürülmeye başlandı. Bu yazımızda, Bitcoin cüzdanlarından en yeni ve güvenli örneği olarak kabul edilen Ledger Nano S Bitcoin cüzdanı ile ilgili bilgi aktaracağız.

Ledger Nano S Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Ledger Nano S; kripto varlıkların depolanması, dijital ödemelerin güvence altına alınmasını sağlayan; yüksek güvenlik tedbirleri barındırarak kripto para varlıklarına sahip kişilerin güvenliğini koruyan; USB bellek gibi bilgisayarlara bağlanabilen ve üzerinde OLED ekran bulunan donanımsal cüzdan olarak tanımlanabilir. Ledger Nano S bitcoin cüzdanı ile Bitcoin, Ethereum, Dash, Komodo, Litecoin ve bazı altcoinler saklanabilmektedir.

Şifrelenmiş dijital para birimlerine sahip kişiler dijital verilerini korumak ve hesaplarına başka kişilerin erişmesini engellemek isterler. Ledger Nano S bitcoin cüzdanı; dijital olarak güvenliği sağlanan kripto paraların, fiziksel güvenliğini de arttırmaktadır. Böylece dijital ortamda hesaplara bir saldırı olsa dahi kripto para cüzdanı kullanılırsa, sistem fiziksel bir onay mekanizmasının da devreye girmesine gereksinim duyacaktır. 

Ledger Nano S Bitcoin Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Kolay taşınabilen, estetik bir görünüme sahip olan ve kripto para işlemlerini güvenli hale getiren Ledger Nano S kullanarak;

 • Kripto paralar güvenli bir şekilde depolanabiliyor,
 • Kripto paralarla işlem yapılabiliyor,
 • Kripto paralar çevrimdışı olarak saklanabiliyor,
 • Her kullanışta kişiye özel şifre sorgulaması yapıyor,
 • Dijital hesaplar yedeklenebiliyor, geri yüklenebiliyor,
 • Dijital hesaplar kontrol edilebiliyor,
 • Her kripto para birimi için birden fazla adres yönetilebiliyor,
 • Kripto para işlemleri fiziksel olarak doğrulanabiliyor.

Ledger Nano S’in ne işe yaradığı konusunda verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak bu donanımsal cüzdanın kripto para yatırımcıları için vazgeçilmez öneme sahip olduğu sonucuna varılabilir. Kripto paraların değerlenmesi ve güvenliğinin sağlanmasının önem kazanması sonrasında kullanıcı dostu ara yüze sahip olan, güvenliği fiziksel hareketlerle doğrulayan Ledger Nano S çevrimdışı güvenliğin artan değerinin somutlaştırılmasına sebep oluyor.

Ledger Nano S Hangi Coinleri Destekler?

Ledger Nano S aşağıda yer alan tüm coinleri destekler.

Ark
Bitcoin
Bitcoin Cash
Dash
Dogecoin
Ethereum
Ethereum Classic
Komodo
Litecoin
PoSW
Ripple
Stratis
Zcash

Ledger Nano S Bitcoin Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Ledger Nano S Bitcoin cüzdanı; içerisinde kullanma talimatı, kurtarma bilgileri, güvenlik kartı ve Ledger Nano S cihazının bulunduğu bir kutuda gelir. Ürün teslim alındıktan sonra kutu içerisindeki tüm belgelerin saklanması ve diğer kişilerin erişiminden uzak tutulması gerekir.

Cihazın Kurulumu 

 • Ledger Nano cihazı, bilgisayarın USB girişine takılmalıdır.
 • USB takıldıktan sonra cihazın kurulması için cihazın alt ve üst düğmelerine aynı anda basılması gerekmektedir. Sonraki aşamaların geçilmesi için de iki düğmeye aynı anda basılması gerekecektir.
 • Bu esnada Pın kodu belirlenecek, 24 anahtar kelimeden oluşan cihaz kurtarma kağıdı doldurulacaktır. Sonrasında başlayan anahtar kelime doğrulama aşaması da bittikten sonra cihazın kurulumu tamamlanacaktır. Sistemde görülen 24 adet anahtar kelime kullanıcı güvenliğini arttırmaktadır. Belirlenen anahtar kelimelerin sırası karıştırılmadan; kutu içerisinde gelen kurtarma bilgileri kağıdına not edilmelidir. Hesabın yeniden oluşturulması için bu bilgiler gerekeceğinden kağıdın kaybedilmemesi ve diğer kişilerden saklanması ihmal edilmemelidir.

Cüzdanın Kurulumu

 • Cihaz kurulumu tamamlandıktan sonra, cihaz USB ile bağlı haldeyken https://www.ledgerwallet.com adresine gidilmelidir. Uygulamalar sayfası seçildikten sonra Ledger Manager uygulaması Chrome eklentisi şeklinde indirilmelidir.
 • İndirilen Ledger Manager uygulaması çalıştırıldıktan sonra cihaza eklenecek uygulamalar seçilebilir.
 • Sonrasında internet sayfasına geri dönülmeli, uygulamalara girilmeli ve işlem yapılması tercih edilen cüzdan uygulamaları indirilmeli ve kurulmalıdır.
 • Sayfada kurulumu tamamlanan cüzdan uygulaması göründüğünde cihazın alt ve üst düğmelere basılarak coin sayfasının içine girilebilir.
 • Bu işlemden sonra uygulama ve cihaz eşleşecektir.

Tüm bu adımlardan sonra cüzdan kullanıma hazır olacaktır. Cüzdanı kullanmak için her defasında fiziksel donanımı bilgisayara takmak ve PIN kodu girmek gerekmektedir. Açılan ara yüzde Ledger Nano S kullanılarak güvenli bir şekilde işlem yapılabilir.

Ledger Nano S kullanarak işlem yapılacağında dijital onay mekanizmasının fiziksel doğrulama ile desteklenmesi gerekiyor. Cihazda bulunan düğmeler tetiklenmediği sürece işlem doğrulanamıyor. 

Bitcoin’ler Ledger Nano S Cihazına Nasıl Transfer Edilir?

 • Nano S cihazı bilgisayara bağlanır,
 • Bu işlemden sonra PIN kodu girilir.
 • Cihazdan Bitcoin işlemlerinin yapılmasını sağlayan uygulama açılır.
 • Bilgisayardan Bitcoin Google Chrome uygulaması açılır.
 • Ekrana gelen açılır penceredeki “Receive” butonu tıklanır.
 • Görüntülenen Bitcoin adresi kopyalanır ve her defasında yenilenen bu adres Bitcoin cüzdanına kopyalanır.

Ledger Nano S Bitcoin Cüzdanı Nedir ve Nasıl Kullanılır?
5 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Ledger Nano S Bitcoin Cüzdanı Nedir ve Nasıl Kullanılır? | IngilizceTurkce.Gen.Tr