seo dersleri

Kripto Para Nedir?

2009 yılından beri hayatımızda olan kripto para birimlerinden Bitcoin her geçen gün daha çok yaygınlaşmasına, bazı ülkeler tarafından resmi olarak tanınmasına ve global ölçekli bir fenomene dönüşmüş olmasına rağmen çoğu kişi tarafından hala tam olarak bilinmemektedir. Bankalar, hükümetler ve bazı şirketler kripto paraların önemini kavramış; yatırımlarını ve işleyişlerini kripto paraların temellerine dayandırmaya başlamıştır.

Kendine münhasır özellikleri ile geleneksel para birimlerinden ayrılan; soyut ama aynı zamanda yeterince somut olan kripto paralar ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. “Kripto para nedir?”, “Kriptoloji nedir?” ve “Kripto para madenciliği nedir?” gibi önemli soruların yanıtlarını vermeye başlıyoruz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para; dijital bilgi alışverişi için tasarlanan ancak ülkelerin para birimleri gibi değiş tokuş amacıyla kullanılabilen; matematik formüllerine dayanan bir şifreleme mekanizması kullanan; hiçbir merkezi otorite tarafından basılamayan ve kontrol edilemeyen dijital para birimi olarak tanımlanabilir.

Kripto para birimi şifreleme yazılımı yani “kriptoloji” kullanılarak oluşturulmuştur. Kripto para birimini sanal paralardan ayıran temel ve en belirleyici özellik de budur. Aslına bakılırsa sanal para kavramına hepimiz aşinayız, banka hesaplarımızdaki rakamsal olarak saklanan ülke para birimlerini kullanırız, fakat somut olarak maddesel anlamda elimize geçmesine gerek duymayız. Kripto paralar sanal para olmaktan ziyade sanal para birimi olarak tanımlanır. Bu tanımlamayı güçlendiren temel özelliği de şifrelenmiş olması ve güvenliğinin maksimum düzeyde korunması sağlamaktadır.

Kripto paraların nasıl çalıştığının detaylandırılması bu yeni para birimi hakkındaki soru işaretlerini bir nebze de olsa azaltacaktır. 

Kripto Para Nasıl Çalışır? 

Kripto para birimlerinin değerlerinin belirlenmesi talep ve arz dengesine bağlı olarak değişebilir. Kripto para birimleri ülkelerin para birimleri gibi gerekli görüldüğü durumlarda basılamaz ve bu nedenle piyasada sınırlı olarak bulunur. Ancak değerinin belirlenmesi için yine ulusal para birimleri ile karşılaştırılması gerekir. Temel değerleme işleminde kripto para birimleri genellikle USD’yi baz almaktadır. Dolara karşı ne kadar zayıflayıp güçleneceğini ise az önce belirttiğimiz gibi yatırım olarak ne kadar rağbet gördükleri ile doğrudan bağlantılıdır.

Bir işlem gerçekleştiğinde kripto para birimleri oluşturulur. Bu birimler dikkatle oluşturulmuştur ve algoritmik şifrelerle korunur. Fakat bu noktada henüz oldukça kırılgan ve hile yapılmaya oldukça müsaittirler. Kripto para birimlerinin kopyalanmasını engellemek ve somutlaştırmak için yapılan işlemlerin zamanı belli olacak şekilde sisteme işlenmesi gerekir. Bu işleme işlemi için “madenciler” devreye girmektedir. Madenciler; kripto paraların üretimi, güvenliği ve sisteme işlenmesi için özel donanımlara sahip olurlar ve tabiri caizse kazı yaparak işlemleri gerçekleştirirler.

Madenciler kendi sorumluluklarındaki işlemleri gerçekleştirmek için özel algoritmalar kullanırlar, kripto paraları şifrelerler, yapılan işlemleri kaydedip onaylarlar ve işlemleri çevrimiçi hale getirirler. Madencilerin yaptığı tüm bu işler, kripto para birimlerinin kopyalanmasını, bu para birimlerinin güvence altına alınması ve sistemin kusursuz bir şekilde işlemeye devam etmesini sağlamayı amaçlamaktadır. 

Kripto Paraların “Normal” Paralardan Farkı Nedir?

  • Kripto paralar belirli bir hükümet ya da hükümet kontrolündeki bir organizasyon tarafından yaratılmamıştır. Geleneksel para birimleri meşruluk, ticaret, rekabet gibi farklı nedenlerden ötürü merkezi bir otoritenin kontrolü altındadır. Kripto paralar ulusallık kavramını barındırmaz. Kripto paraların üretilme amacı para kazanmak ve hatta geleneksel para birimlerini zaman içerisinde işlevsiz hale getirmektir.
  • Ulusal para birimleri bankalar ve hükümet birimleri tarafından korunmaktadır. Kripto paraların bu tarz bir korunma mekanizmasına ihtiyacı yoktur. Madenciler ve şifreleme süreçleri kripto paraların kontrolünde ve korunmasında görevlidir.
  • Kripto paraların fiziki formları yoktur. Dijital cüzdanlarda saklanan kripto paraların izleri sürülemez, merkezi otoriteler tarafından ele geçirilemez ya da el konulamaz. Bu açıdan oldukça güvenli oldukları kabul edilmektedir. Kripto paralar dijitaldir ve özel şifreleme algoritmaları ile korunurlar. Bu nedenle kredi kartı ödemelerinde olduğu gibi gönderen tarafından geri alınamaz. Bir kere elden çıkarıldığında artık yeniden elde edilemez.
  • Aracısız olarak alınıp gönderilebilir; Merkezi otoriteden bağımsız olan kripto paralar üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan transfer edilebilir. Sistemin doğal yapı taşları olan madenciler bu süreçleri işlemekle görevlidir. Bir miktar ücret alırlar ancak bu miktar geleneksel finans kurumları ile kıyaslandığında yok denecek kadar azdır. Üstelik varlıklar çok hızlı bir şekilde transfer edilebilir.

Kripto Paralar ve Bitcoin

Kripto para tanımı Bitcoin’in hayatımıza girmesiyle kendini göstermiştir. Bu nedenle Bitcoin ve ardındaki teknolojinin kripto para birimlerini ortaya çıkardığı kabul edilir. Günümüzde Bitcoin kripto para ile özdeşleşmiş olsa da, Bitcoin haricinde farklı kripto para çeşitleri de bulunmaktadır. Kripto paraların çeşitlenmesinin temel sebebi; daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi Bitcoin’in gelişimi ile açıklanabilir.

Bitcoin madenciliği; genellemek gerekirse kripto para madenciliği kazanım elde etmek, sistemin güvenliğini sağlamak, işlemleri kaydetmek vb. amaçlarla gerçekleşmektedir. Kripto para birimleri merkezi otorite tarafından basılan para birimleri gibi gerektiğinde çoğalmadığı için sınırlı sayıdadır.

Sistemin yaygınlaşması; kısıtlı kaynaklara daha çok kişinin erişmeye çalışması sonucunu doğurmuştur. Bununla birlikte madenciliğin şartları ve yapılan kazılar sonucu ödül alma süreci zorlaşmıştır. Bitcoin yaratıldığı zamanlara kıyasla bireysel kullanıcılar için ulaşılmaz hale gelmiştir.

Bitcoin’in zorlukları yeni dijital para birimlerinin yaratılmasına yol açmıştır. Kimisi Bitcoin’e rakip olurken kimisi Bitcoin’e dönüşmek üzere tasarlanmıştır. Daha az gelişmiş teknik donanım isteyen altcoinler, madencilerin yeni umutları haline gelmiştir.

Kripto Para Nedir?
5 Kullanıcılar (3 Oy)
Değerlendirme

(3 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Kripto Para Nedir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr