seo dersleri

IBAN Nedir? IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Özellikle 2010 yılından itibaren hayatımıza giren, bankacılık işlemlerini yaparken sıklıkla karşılaştığımız kavramların başında yer alan IBAN ile ilgili en çok merak edilen “IBAN numarası ne demek?”, “IBAN no kaç haneli olur?” “IBAN no nasıl öğrenilir?” gibi tüm soruların yanıtlarını bu yazımızda sizler için derledik.

IBAN Nedir?

Tam açılımı International Bank Account Number, yani Uluslararası Banka Hesap Numarası olan IBAN, belli standartlara göre rakam ve sayılardan oluşan ve bankalardaki mevcut müşteri hesaplarının yerine kullanılan uluslararası hesap numara IBAN nedir sorusunun cevabıdır. IBAN no kullanılarak yurt içi havale ve EFT işlemleri yanı sıra yurt dışı para transferleri de yapılabilmektedir.

IBAN ile hesap numaralarının belli bir standart dâhilinde düzenlenmesindeki başlıca amaç para transferlerinin hızlı ve hatasız şekilde yapılmasını sağlamak; oluşabilecek zaman ve nakit kaybının önüne geçmektir. Hesap numaralarının belirli bir standardı olmadığı için, numaranın yanlış girilmesi halinde transferin yanlış hesaba düşmesi ya da alıcıya ulaşmaması gibi istenmeyen sonuçların engellenmesi adına, IBAN numarasıyla işlem yapılması önerilmektedir. Gönderici alıcının IBAN numarasına para transferi yapmak istediğinde öncelikle bu numaranın şifreleme algoritması ile kontrolü gerçekleşir; algoritmadan geçemeyen IBAN’a para transferi gerçekleşmez.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarası hesap kartı ya da kredi kartı üzerinde yazan bir numara değildir. IBAN numarasını öğrenmek isteyen müşteri internet bankacılığına girebilir. Peki, IBAN numarası nasıl öğrenilir?

İnternet bankacılığı kullanmayan kişiler ATM’ler aracılığıyla da IBAN numarasını öğrenebilirler. Alternatif yollardan bir tanesi de banka müşteri hizmet kanalını aramak ve sesli yanıt üzerinden IBAN bilgilerini dinlemektir. Hesap numarasını bilen bir kişi ise bu yöntemlere başvurmadan, hesabının bulunduğu bankanın web sitesine girerek hesap numarasından IBAN no bulma modülleri aracılığıyla IBAN bilgilerine ulaşabilir. 

IBAN Numarası Kaç Haneli Olur?

IBAN numarasının kaç haneli olduğu ülkeden ülkeye değişebilir; en fazla 34 haneden oluşabilen IBAN numarası Türkiye’de 26 haneden oluşmaktadır. 26 hanenin ilk iki hanesi alfabetik karakterlerden ve geri kalan 24 hanesi ise sayısal karakterlerden oluşur.

Örnek IBAN numarası; TR56 00051 0 0000087594783948

  • Türkiye’de kullanılan IBAN numaralarının ilk iki hanesi TR’dir ve ülke kodunu belirtir.
  • Sonraki iki hanede kontrol basamakları yer alır. Kontrol basamakları IBAN numarasının doğruluğunu kanıtlar.
  • Sonraki 5 hanede müşterinin hesabının bulunduğu bankayı tanımlayan ve doğrulayan kod bulunur. Bu kodlar bankalara göre değişkenlik göstermektedir.
  • IBAN numarasının 10. Hanesinde 0 olan rezerv numarası bulunur. Rezerv numarası banka bilgilerinden önce IBAN numarası içinde bir boşluk yaratmak ve karışıklığın önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.
  • IBAN numarasının geriye kalan 16 hanesinde banka şube kodu ve hesap numarası bulunur. Genelde banka şube kodunun ve hesap numarası 16 haneden az olur; bu sebeple bu kodları tamamlamak için rezerv numarasından sonra “0” eklenerek 16 hane tamamlanır.

IBAN’dan Hesap Numarası Bulma

IBAN içinde birçok bilgiyi barındıran, banka işlemlerinin hızlı ve güvenli yapılmasını sağlayan bir numaradır. IBAN numarası içinde, hesabın hangi ülkede olduğunu, hangi bankada bulunduğunu, bankanın hangi şubesinde hesabın açıldığını ve hesap numarası bilgilerini barındırır. Türkiye’de kullanılan 26 haneli IBAN numaralarının son 16 hanesi banka şube koduna ve banka hesap numarasına ayrılmıştır.

Hesap numarasını bulmak için IBAN’ın son 16 hanesine bakmak yeterlidir. Ancak işlem yapılmadan önce hesap numarasının internet bankacılığı sistemi üzerinden kontrol edilmesi ve emin olunduktan sonra işlem yapılmasında fayda vardır. IBAN’dan hesap numarasını bulmak isteyen kişiler bankaların internet sitelerinde bulunan hesaplama modüllerini de kullanabilirler.

IBAN’dan Şube Kodu Bulma 

IBAN çözümlemesi yapılarak şube koduna, ulaşmak mümkündür. Son 16 hanede hesap numarasından önce şube kodu yer alır. Ancak hesap numarasının bilinmediği durumlarda, şube kodu kesin olarak tespit edilemeyebilir. Tıpkı hesap numarasını bulmak için kullanılan modüller gibi, şube kodunu bulmak için kullanılan modüllere de bankaların internet sitelerinden ulaşılabilir. 

IBAN Doğrulama 

Para transferi işleminde IBAN kullanıldığı takdirde öncelikle alıcının IBAN numarası gönderici banka sistemi tarafından şifreleme algoritmasıyla doğrulanmaktadır. Doğrulama işlemi gerçekleşmez ise para transferi yapılamaz. Doğrulama için IBAN’ın 3. ve 4. hanelerinde bulunan kontrol basamakları kullanılır.

IBAN numarasını doğrulamak isteyen müşteri de bu işlemi kolaylıkla yapabilir. Hesabının bulunduğu bankanın web sitesine girerek hesap numarasını yazıp IBAN numarasını bulabilir ve doğrulayabilir.

IBAN Nedir? IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?
4.9 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

IBAN Nedir? IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr