seo dersleri

En Sık Rastlanan Göz Hastalıkları Nelerdir?

Görme duyusu, insan yaşamını en çok etkileyen duyuların başında yer alır. Gözde meydana gelen hastalıklar kişinin dış dünyayı nasıl algıladığını ve hayat konforunu doğrudan etkileyebilir. Bazı göz hastalıkları toplum genelinde diğer göz hastalarına oranla çok daha fazla görülebilir. 1

Göz Kuruluğu

Yaşın ilerlemesi, uzun süre kullanılan ilaçların etkisi, geçmişte geçirilen göz ameliyatları ve farklı metabolik hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilen göz kuruluğu; ışığa karşı hassasiyet, göz yorgunluğu, görüşte bulanıklaşma, gözlerde kızarma, gözlerde hassasiyet ve tahriş gibi çeşitli şikayetlere yol açabilir.

Göz kuruluğu özellikle çok okuyan ve bilgisayar kullanan kişilerde etkisini hissettirir.

Glokom Hastalığı (Göz Tansiyonu)

Optik sinirlere kalıcı hasar verebilen göz tansiyonu ciddi bir göz hastalığıdır. Görülme sıklığı oldukça yüksek olan bu rahatsızlık göz sinirleri üzerinde artan baskı sonucu meydana gelebilir.

Zamanında tedavi edilmesi gerekir; gözde ağrı, baş ağrısı, görme alanında siyah noktalar, görüşte bulanıklaşma, göz kızarıklığı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilere sahiptir.

Glokom hastaları düzenli olarak göz muayeneleri yaptırmalıdır.

İlerleyen Yaşa Bağlı Makuler Dejenerasyon

50 yaş ve üzerindeki kişilerde sıklıkla görülen bu hastalıkta gözün arka kısmı zarar görür.

İlerleyen ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabilen bu rahatsızlığı yaşayan kişiler; yazı yazarken, araba kullanırken, yüzleri tanırken ve kitap okurken zorlanabilirler.

Sağlıklı beslenerek, sigarayı bırakarak, düzenli egzersiz yaparak ve kolesterol seviyesi düşürülerek bu hastalığa yakalanma riski azaltılabilir.

Katarakt

Dünyayı buzlu bir camın ardından görme hissi veren katarakt hastalığı; doğuştan ya da ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Gece görmede zorluk, çift görme, parlak ışıktan rahatsızlık ve baş ağrısı gibi belirtiler yaşayan kişilerin katarakt teşhisi için göz muayenesi olmaları gerekebilir.

Katarakt hastalığı; tek bir gözde ya da gözlerin her ikisinde birden görülebilir. Tek tedavisi katarakt ameliyatıdır. 2

Diyabetik Retinopati

Diyabet hastalarında en sık görülen göz hastalıkları arasında ilk sırada yer alan diyabetik retinopati; kan şekerinin yükselmesine bağlı olarak retinadaki kan damarlarının zarar görmesi sonucunda meydana gelir.

Gözdeki kan damarları hasar alınca retinada anormal kan damarları oluşabilir ve retinada meydana gelen şişme sonucunda kalıcı görme kayıpları ortaya çıkabilir. Diyabet hastalığı olanların düzenli olarak göz ve göz dibi muayenesi yaptırmaları gerekir.

Üveit

Gözün orta tabakasının yani uvea adı verilen bölgenin iltihaplanması ve bu iltihaplanma sonucunda gözdeki damarların zarar görmesi sonucu oluşan göz hastalığına “üveit” adı verilir.

Göze alınan travmalar, enfeksiyonlar ve farklı metabolik hastalıklar sonucu oluşabilen bu rahatsızlığın ışığa hassasiyet, göz ağrısı ve görüş alanında siyah nokta oluşumu gibi belirtileriolabilir.

Keratakonus

Kornea gözün ön kısmını tamamen çevreleyen saydam bir tabakadır. Normalde kusursuz bir bombeye sahip olan kornea; yapısal bozukluğa uğrayıp sivrileşebilir.

Sivrileşmeye bağlı olarak kornea yapısında incelmenin de meydana geldiği bu hastalıkta kornea; ışığı etkin bir şekilde kıramamaya başlar. Kornea nakli ve sert kontakt lens kullanımı ile keratokonus tedavisi yapılabilir.

Şaşılık

Gözlerin tek bir objeye eş zamanlı olarak odaklanamaması durumu olarak ifade edilebilen şaşılık; göz kaslarındaki fonksiyonel farklılaşma sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Genellikle yaşamın ilk yıllarında oluşan şaşılık sonradan da oluşabilmektedir. Şaşılık; içe ya da dışa doğru oluşabilir. Kimi zaman tek gözde; kimi zaman ise her iki gözde aynı anda gözlenebilir.

Astigmatizm

Korneanın ya da göz merceğinin şeklinin ışığı doğru kıramayacak özelliklere sahip olması sonucu ortaya çıkan astigmatizm, gözün kırma bozuklukları arasında yer alır.

Kontakt lensler, gözlük ve LASIK operasyonları ile tedavi edilebilen bu rahatsızlığa genellikle hipermetropi veya miyopati gibi diğer kırma bozuklukları da eşlik eder.

Astigmatizm nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte; ilerleyen yaş, diğer göz hastalıkları, geçirilen göz ameliyatları vb. faktörlerin astigmatizm oluşma riskini arttırdığı kabul edilmektedir. 

Göz Tembelliği

Gözlerden birinin yeterince gelişememesi sonucu ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Göz tembelliği olan gözün görme yetisi diğerine göre daha az olduğu için zaman içerisinde diğer göz gereğinden fazla zorlanmaya başlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen göz tembelliği çok nadir olarak gözlerin her ikisinde aynı anda oluşabilir.

En Sık Rastlanan Göz Hastalıkları Nelerdir?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

En Sık Rastlanan Göz Hastalıkları Nelerdir? – IngilizceTurkce.Gen.Tr