seo dersleri

Ethereum ve Ethereum Madenciliği Nedir?

2009 yılında Bitcoin’lerin yaratılması ve artından kripto paraların yavaş yavaş piyasaya sürülmesi yepyeni bir yatırım alanı oluşturdu. Geleneksel para birimlerinin kontrol edilmesi, merkezi otorite tarafından el konulabilme potansiyeli, yüksek işlem ücretleri yenilikçi kripto paraların yıldızını parlattı.

Bitcoin her ne kadar kripto paraların öncüsü olarak kabul edilse ve sonrasında çıkan altcoinlerin Bitcoin’in tahtını sallayamadığı düşünülse de, bir altcoin hepsinden çok ilgi çekmeyi başardı. Vitalik Buterin ve ekibi tarafından yaratılan Ethereum şuan kripto piyasasında Bitcoin’in en yakın takipçisi olarak kabul ediliyor.

Dijital bir proje olarak başlayan Ethereum 2015 yılında tanıtılmasına rağmen; hızla yükselen değeriyle tüm merakları üzerine çekmeyi neredeyse hemen başardı. Ethereum ve Ethereum madenciliği ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda en çok merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Ethereum Nedir? 

Ethereum; merkezi olmayan yazılım protokollerinin geliştirilebildiği, Blockchain teknolojisinden yola çıkılarak oluşturulan ve özel bir yazılım diline sahip olan açık kodlu bir yazılım platformu olarak tanımlanabilir. Ethereum yazılım platformunun kullanılabilmesi için gerekli olan kripto para birimi ise Ether olarak adlandırılır.

Blockchain teknolojisine dayanması, merkezi otoriteden bağımsız ve ulusal para birimleri ile ölçülebilir bir değere sahip olması Ethereum için yapılan altcoin benzetmelerini arttırmıştır. Aslına bakılırsa Ethereum, kripto para birimidir ancak aynı zamanda bundan çok daha fazlası olduğu iddia edilmektedir.

Ethereum; sunucuya, belleklere, işlem gücüne ya da özel bir bilgisayar fonksiyonlarına gerek duyulmadan programları merkezi olmayan bir şekilde uygulayan ve doğrulayan küresel bir bilgisayardır.

Bu küresel bilgisayar uygulamaların akıllı sözleşmeler aracılığı ile tam da programlandığı gibi, izin almadan, aracıya ihtiyaç duymadan, dolandırıcılık riski taşımadan uygulanmasını sağlamaktadır.

Ethereum Avantajları Nelerdir?

Merkezi olmayan Ethereum platformunun en önemli avantajları şu şekilde özetlenebilir;

  • Değiştirilemezlik: Üçüncü taraflar Ethereum platformunda yer alan herhangi bir veriyi değiştiremezler.
  • Yolsuzluğa Karşı Dayanıklı: Ethereum’da yer alan uygulamalar fikir birliği ilkesi doğrultusunda oluşturulan ve gizliliği imkânsız hale getiren bir ağa dayanır.
  • Güvenli: Uygulamalar hileli etkinliklere ve siber saldırılara karşı korunmaktadır.
  • Aksama Olmaz: Uygulamalar bozulmaz ve kapatılamaz. 

Ethereum Madenciliği Nedir?

Ethereum madenciliği Blockchain teknolojisine dayanmaktadır, ancak madencilik yapıldığında doğrudan altcoin elde edilmez; Ethereum madenciliğindeki amaç Ethereum platformunu kullanabilmek için gerekli olan yakıtı yani Ether hacmini arttırmaktır. Diğer bir deyişle Ethereum madenciliği Ether’in çıkarılma süreci olarak özetlenebilir ki Ether; Ethereum ağının güvenliğinin sağlanması için en önemli unsurdur. Ethereum platformunun yakıtı olarak görülen Ether, geliştiricileri uygulama yaratma konusunda teşvik etmektedir.

Ethereum Block Zincilerinde akıllı sözleşmeler yapabilmek için Ether üretilmesi gerekir. Satın almaktansa Ether üretimi daha ucuz olduğu için madencilik bu sistemde teşvik edilmektedir. Ethereum madenciliğinde elektrik tüketimi yüksek olmaktadır. Bu süreçte CPU yerine GPU yani ekran kartı gerekmektedir ve ekran kartı en az 2 GB’lık olmalıdır. GPU’lar CPU’lara göre 200 kez daha hızlı bir şekilde Ether kazabilir.

Ethereum madenciliği birçok özelliği ile Bitcoin madenciliği ile benzer özellikler taşır ve Ethereum havuzlarına katılan madenciler daha hızlı bir şekilde kazanım elde edebilirler. Ancak bu havuzlarda da gelir paylaşımını gerektirmektedir. Yine de bilgisayar donanımları yeterli olmayan ve az da olsa sık sık kazanım elde etmek isteyenler için Ethereum havuzları önemli avantajlar sunmaktadır.

Ethereum Nasıl Alınır ve Satılır?

Ethereum madenciliği ile Ethereum kazanabileceğiniz gibi madencilik süreçlerine girmeden daha pratik bir şekilde de satın alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum alabilmek için öncelikle güvenli olduğu bilinen Bitcoin borsalarından birine kaydolmanız ve Bitcoin almanız ya da Bitcoin madenciliğine başlamanız gerekir.

Bitcoin elde edip, sanal cüzdanınıza aktardıktan ve borsasında hesap açtıktan sonra Ethereum borsalarına da kaydolmanız gerekmektedir. Kayıt olduğunuz global dijital para borsalarına aldığınız Bitcoinleri transfer ederseniz bu bitcoinlerle Ethereum alabilirsiniz.

Ethereum satış süreci de aynı şekilde işlemektedir. Öncelikle Ethereum’u Bitcoin’e çevirmeniz ve sonrasında dilediğiniz ulusal para birimine dönüştürüp banka hesabınıza yollamanız yeterlidir. 

Ethereum’un Bitcoin’den Farkı Nedir?

  • Ethereum’da blok oluşturma süresi 14-15 saniye iken Bitcoin’de bu süre 10 dakikaya çıkmaktadır. Bu işlem hızının farklılığı Ethereum’a hız konusunda önemli bir avantaj sunmaktadır. Ethereum platformunda yapılan işlemler neredeyse anında ağ genelince işleme geçmektedir.
  • Ethereum, Bitcoin’den farklı bir ekonomik model sunar; Bitcoin blok ödülleri her 4 yılda bir yarı yarıya azalırken; Ethereum her sene piyasaya aynı sayıda Ether bırakır.
  • Ethereum’da işlemlerin hesaplama karmaşası, bant genişliğinin kullanımı ve depolama gereksinimlerine bağlı olarak farklı maliyet hesaplamaları yapılır. Bitcoin’de işlemler eşit kabul edilir.
  • Ethereum’da yeterince bilgisayar gücü ve zaman olduğu takdirde her şey hesaplanabilirken, Bitcoin bu esnekliğe sahip değildir.
  • Ethereum platformu geliştiricileri destekler ve uygulamaları kolay bir şekilde geliştirilebilirken; Bitcoin, Ethereum’a oranla değişimi daha az teşvik eder.
  • Bitcoin, blockchain yani blok-zinciri sistemine dayanan ve değerli varlıkların dijital olarak gönderilmesini sağlayan bir sistemdir ve Bitcoin ağında Bitcoin kripto parası geçerlidir. Ethereum ise Blockchain temelli akıllı sözleşmeler platformudur ve ether adı verilen kendine özel dijital varlıklara sahiptir.

Ethereum ve Ethereum Madenciliği Nedir?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Ethereum ve Ethereum Madenciliği Nedir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr