seo dersleri

Elektronik Sigara ile Sigara Bağımlılığınızdan Kurtulun

Sigaranın bilinen zararları bile tiryakileri durdurmaya yetmiyor. Dudak alışkanlığı, nikotin gereksinimi ya da sadece can sıkıntısı bile sigara içmek için geçerli bahanelere dönüşüyor. Son yıllarda sigarayı bırakmaya olan etkisinin anlaşılmasıyla birlikte giderek daha çok kişi tarafından tercih edilen elektronik sigara, bağımlılıklarından kurtulmak ve sağlıklarına kavuşmak isteyenler için umut ışığı oluyor.

Sigarayı bırakmak kolay değil; neticede içerisindeki maddelerin bağımlılık yarattığı biliniyor. Elbette iradesine çok hakim olanlar da var, ancak sigara içenlerin çoğu aynı dirayeti gösteremiyor. Tam da bu noktada elektronik sigara sahneye çıkıyor.

Elektronik Sigara Nedir?

Sigara bağımlılığını ortadan kaldırmak için üretilen fikirlerin en etkili sonuçları arasında gösterilen elektronik sigara; içerisine farklı aromalara ve farklı nikotin oranlarına sahip likitlerin konulduğu, pille çalışan, duman yerine buhar çıkaran bir cihazdır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte model çeşitliliği artan elektronik sigaralar normal sigaraların aksine kötü kokulara neden olmaz. Elektronik sigaraların türüne göre çalışma mekanizmaları farklılaşır ve bu şekilde elektronik sigara kullanmayı düşünenlere çeşitli alternatifler sunulur.

Elektronik Sigaralar İçin Dolum Sıvıları

Normal sigaralarda tütün yanar ve sigaranın barındırdığı kimyasal maddeler açığa çıkar. Elektronik sigara bambaşka bir mantıkla çalışır. E-sigara çalışma prensibinde yanma söz konusu değildir, tütün yoktur ve dolayısıyla geleneksel sigaranın bilinen veya henüz keşfedilemeyen binlerce zararı e-sigara kullanımı söz konusu olduğunda yaklaşık %95 oranında geçerliliğini kaybeder. Elektronik sigaraların tanklarına ya da modeline göre kartuşlarına eklenen dolum sıvıları, diğer bir deyişle e-likitler farklı aromalarda üretilmektedir.

Çıkan buharın kullanıcının isteği doğrultusunda koku vermesi için farklı aromalarda üretilen dolum sıvıları sigara bırakma sürecini kolaylaştırmak adına farklı oranlarda nikotin içermektedir. “Likit mg” terimiyle ifade edilen nikotin oranları e-sigara kullanmaya başlayanlar ve sigarayı bırakma sürecinde olanlar için en önemli değer olarak kabul edilmektedir.

Hazır yeri gelmişken likitler ile ilgili küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Dolum sıvılarının içerikleri ve orijinallikleri kullanıcılar tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Orijinal olmayan e-likit satın alımının gerçekleştirilmemesi gerekir. Bu nedenle orijinallik kriterleri arasında bulunan bandrol, likit mg ibaresi, kilit ve güvenlik şeridi gibi unsurlar satın alımlardan önce mutlak surette kontrol edilmelidir.

Elektronik Sigaranın Faydaları

Elbette ki hiç sigara içmemek ve sigara dumanına maruz kalmamak en iyisidir. Ancak kişi sigara içiyorsa elektronik sigaraya geçmesinin birçok avantajını yaşayabilir.

Geleneksel sigaranın yol açtığı sağlık sorunlarını %95 oranında azalttığı verilerine rastlanan elektronik sigaranın, sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarında gösterilmiştir. Bu konuda araştırmaların yeniliği nedeniyle henüz ispat aşamasına geçilmemiş olsa da araştırmaların sayısı arttıkça elde edilen bilgilerin doğruluğu artmaktadır.

Elektronik sigaranın geleneksel sigaralara karşı en büyük artılarından biri içerisine doldurulan likitlerin nikotin oranlarının kişinin isteği doğrultusunda azaltılabilmesidir. Kişi elektronik sigaraya başladıktan sonra nikotin seviyesi az olan likitlere geçiş yapabilir ve zaman içerisinde nikotin barındırmayan likitler kullanmaya başlayarak sağlıklı bir yaşama adım atabilir.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Sigara, kalem ve tank modellerinde üretilen elektronik sigaralar kullanıcılara farklı deneyimler sunar. Her ne kadar modeller arasında farklılık olsa da elektronik sigaraların çalışma prensipleri genel olarak aynıdır.

Elektronik sigaralar temel olarak iki ayrı bölümden oluşur. Olmazsa olmak bu bölümlerden biri batarya ve diğeri ise atomizer olarak adlandırılıp içerisinde likit doldurulan ya da koyulan kısımdır.

Elektronik sigaranın bataryası güç üreterek atomizer içerisindeki dolum sıvısının ısıtılarak buharlaştırılmasını sağlar. Bataryanın ürettiği enerji atomizer içerisinde yer alan tel ve pamuk tarafından iletilir. Bu basit mekanizma insan sağlığını iyileştirmek için oldukça efektif bir şekilde çalışmaktadır.

Siz de sigarayı bırakmak ve genel sağlık durumunuzu iyileştirmek istiyorsanız elektronik sigara kullanımını düşünmeye başlayabilirsiniz. Elektronik sigara satın almak ya da elektronik sigara ile ilgili bilgi edinmek için https://www.elektroniksigaravip.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yaz
  1. Elektronik Sigara
    Nisan 13, 01:59 Elektronik Sigara

    Elektronik sigara hakkında bilgilendirici bir içerik. Elektronik sigaranın faydaları yada zararları kapsamlı şekilde Türk bilim insanları tarafından araştırılmalı ve bu sonuca göre yasaklanmalı ya da serbest bırakılmalıdır. Teşekkürler!

    Bu yorumu cevapla

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Elektronik Sigara ile Sigara Bağımlılığınızdan Kurtulun – IngilizceTurkce.Gen.Tr