seo dersleri

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin’in giderek artan değeri ve Bitcoin kazanmak isteyen kişilerin hızla çoğalması “Bitcoin madenciliği nedir?” ve “Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?” sorularının yanıtlarını arayanların sayısını da arttırmıştır.

Daha önceki yazılarımızda Bitcoin ve Bitcoin madenciliği arasındaki doğal bağdan bahsetmiştik, kısaca tekrarlamak gerekirse; Bitcoin kazanmanın en eski ve en temel yollarından birinin Bitcoin madenciliği olduğunu; zaman ilerledikçe Bitcoin madenciliğinin zorlaştığını ve Bitcoin madenciliği yapabilmek için gereken şartların arttığını; hatta bu nedenle altcoin madenciliğinin son dönemde yıldızının parladığını anlatmıştık. Bu yazımızda ise Bitcoin madenciliği hakkında önemli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin’i kavramsal olarak somutlaştırmak için en çok yapılan benzetmelerden biri altın benzetmesidir. Bitcoin değerli metaller gibi kısıtlı sayıda bulunur ve çıkarılan madenler ne kadar çoğalırsa geride kalanları keşfetmek o denli zorlaşır.

Bitcoin madenciliği; Bitcoin ile yapılan işlemleri belli bir zaman diliminde toplamak, blok oluşturmak, işlemleri onaylayıp blockchain’e kaydetmek böylece Bitcoin sisteminin güvenliğini korumak, işlemlerin hileli olup olmadığını kontrol etmek, piyasaya Bitcoin sunmak olarak tanımlanabilir.

Dünya genelinde milyonlarca kişi Bitcoin madenciliği yaparak Bitcoin kazanmaya çalışmaktadır. Ancak Bitcoin kazanmak için yapılan madenciliğin getirisi azalmaktadır; diğer bir deyişle madencilerin çalışma şartları zorlaşmış ve maliyetleri artmıştır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para birimlerinin ilki ve en pahalısı Bitcoin kazanımı için madenciliğe başlamak istiyorsanız şu süreçleri yerine getirmeniz gerekir;

  1. Madencilik donanımı satın alın: Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi eskiden sadece CPU ve GPU ile madencilik yapılabiliyorken rekabet koşullarının artması Bitcoin madenciliği için üretilen özel donanımların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Daha çok işlem yapmaya imkan veren bu donanımların fiyatları birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar çıkabilmektedir.
  1. Bitcoin cüzdanı açın: Kazanılan Bitcoinler sanal cüzdanlarda saklanır. Kazanımların korunması için şart olan bu cüzdanlar online olarak açılabilmektedir. Cüzdan alındıktan sonra bu cüzdanın güvenliğinin mutlak surette sağlanması gerekir. Şifrelenmeli ve kullanıcıya özgü hale getirilmelidir. Bitcoin sistemi güvenli olsa da cüzdanların şifreleri kaybedilirse bu güvenlikten bahsedilmesi çok da doğru olmayacaktır.
  1. Karar verin: Bitcoin madenciliğine başlamaya hazır olduğunuzda vermeniz gereken önemli bir karar bulunur. Tek başınıza mı hareket edeceksiniz yoksa Bitcoin havuzlarına mı katılacaksınız? Sahip olduğunuz donanımın özelliklerine ve Bitcoin madenciliğinden beklentilerinize göre bu tercihi yapmalısınız.
  1. Madencilik programı indirin: Çoğu açık kaynaklı olan madencilik programlarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bitcoin madencilik programlarının çalışma prensipleri farklıdır bu nedenle tek başınıza mı yoksa havuza dahil olarak mı çalışmaya karar verdiğinize göre tercihleriniz değişmelidir.
  1. Isıya dikkat edin: Madencilik programları yüksek verim almak için tasarlanmıştır, bu nedenle bilgisayarınızın limitlerini zorlayabilirler. Madencilik faaliyetlerinizin kesintisiz bir şekilde devam etmesi ve verim alabilmeniz için bilgisayarınızın aşırı ısınmasını engellemelisiniz.
  1. Kârlılığınızı kontrol edin: Madenciliğe başladıktan sonra kazanımlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Son birkaç günde elinize ne geçtiğini ve elinize geçenler için ne kadar harcama yaptığınızı hesaplayın. Sonuçta elektrik harcıyorsunuz ve madencilik yapmak için gereken harcamaları karşılayıp karşılayamayacağınızdan emin olmalısınız.

Bitcoin Madencileri Neler Yaparlar? 

Dünyanın farklı kesimlerinde yapılan işlemler ilk önce onaylanmaları için işlemler havuzuna düşerler, bu işlemlerin kayıtlara geçmesi için öncelikle blok oluşturacak şekilde düzenlenmeleri gerekir. Blok oluşturma sürecinde madenciler devreye girerler ve birbirleriyle yarış halinde bekleyen işlemlerden blok oluşturmak için çalışırlar. Oluşturulan bloklardan hangisi blockchain’e tam uyum içerisinde olursa o bloğu oluşturan madenciler ödüllendirilir. Madenciler blok oluşturur, oluşan blokları kontrol eder, ağ üzerinde yayar ve en son onaylanmış blok olarak blockchain’e yani blok-zincire ekler.

Bitcoin madenciliği yapabilmek için özel bir program ve bilgisayar gerekmektedir. Bitcoin’in ilk çıktığı zamanlarda CPU yani işlemci gücünden yararlanılırken, zaman ilerleyip madenci sayısı arttıkça ve Bitcoin miktarı azalıp keşif zorlaştıkça GPU yani ekran kartlarının gücüne başvurulmuştur. Bir süre GPU gücü hızlı bir şekilde BTC kazanma imkanı yaratsa da değişen şartlar sonucunda yetersiz gelmeye başlamıştır. Günümüzde Bitcoin madenciliği yapabilmek için, bu işleme özel üretilen ASIC yani uygulamaya özel tümleşik devre cihazları kullanılmaya başlanmıştır.

Bitcoin Madenciliği Yapmak Karlı Mı?

Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda madenciliği oldukça kolaydı, fakat zaman içerisinde Bitcoinler arttıkça zorluk seviyesi de arttı. Bitcoin üretmek için satın alacağınız cihaz bugünün şartlarında örneğin 1000 TL kazandırıyorsa, birkaç ay sonrasında bu kazancınızın en iyi ihtimalle 800 TL olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca cihazın kendini amorte etmesi yaklaşık 6 ay alacak ve artan elektrik giderleri de göz önünde bulundurulduğunda hiç de akıl karı olmayacaktır. Örnek hesaplama tablosu için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Bitcoin Havuzları Nedir?

“Birlikten güç doğar.” mantığını somutlaştıran bir sistemdir. Bitcoin kazanmanın zorlaşması ve gereksinim duyulan teknik donanımının artması ile madenciler tek başlarına hızlı ve efektif bir şekilde gelir elde edememeye başlamışlardır. Bunun sonucunda Bitcoin kazanmak için diğer madencilerle güçlerini birleştirmeye karar vermişlerdir.

Tek başına çalışsa da sonuç alamayan, sistemini güncellemek için yeterince geliri bulunmayan madenciler blok zincirlerini bilgisayarlarına kaydetmeden, az ama daha sık kazanmayı göze alarak işbirliği yapmaktadır. Bitcoin kazanmak için birlikte çalışan kişilerden oluşan işbirliği grupları da “Bitcoin Havuzu” olarak tanımlanmaktadır.  

Bitcoin Havuzları ile Nasıl Bitcoin Üretilir? 

Daha hızlı gelir elde etmek için diğer madencilerle güçlerini birleştirmek isteyenler Bitcoin havuzlarına katılırlar. Böylece özel teknik donanımları olmasa dahi güç birliği yapıldığı için hızlı bir şekilde Bitcoin keşfi yapabilirler. Ancak beraber çalışmanın dezavantajı olarak düşünülebilecek temel konu kazancın az olmasıdır.

Bir kullanıcı Bitcoin kazanmak için Bitcoin havuzuna katılırsa, Bitcoin bulunduğu ve gelir elde edileceği noktada kazıya katıldığı teknik donanımların gücüne göre payını alır. Blok ödülleri madencilerin güçleri oranında dağıtılır ve böylece az da olsa madenciler tek başına çalıştıkları zamanlara kıyasla daha hızlı ödüllendirilebilirler. Bitcoin havuzlarının kendine özel şartları olabilir, madencilere getirileri farklılaşabilir, bu nedenle havuza katılmak isteyen madencilerin yaptıkları seçimler önem kazanır.

Bitcoin havuzlarına katılmak tercih meselesidir. Kimi madenciler ödülü tek başına kazanmak için harcayacakları zamanı ya da teknik donanımın maliyetini gözden çıkarabilirler. Ancak Bitcoin havuzlarına katılmanın artık daha çok tercih edilen bir strateji olduğunu da hatırlatmak istiyoruz. Madenciler katkılarına göre ödüllendirildikleri bu sistemde var olmayı hızlı gelir elde etmek için daha çok tercih etmektedir. Hatta tek başına madencilik yapabilecek imkanı olan kişiler dahi havuzlara katılabilmektedir.

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? | IngilizceTurkce.Gen.Tr