seo dersleri

Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin Cash Nasıl Alınır ve Satılır?

Bitcoin ile birlikte başlayan ve hızla esen kripto para birimleri her geçen gün çeşitleniyor. Yepyeni alt coinler, yeni transfer sistemleri ve yeni altyapılar yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Her ne kadar yeniliklerin ardı arkası kesilmese de Bitcoin; kripto para yatırım piyasanın göz bebeği olmayı sürdürüyor.

Bitcoin’in ilk yaratılan kripto para birimi olması, teknolojik alt yapısıyla devrim niteliğinde gelişmelere ışık tutması bu dijital para biriminin önemini giderek arttırdı. Ancak 2017 senesinde Bitcoin sisteminin kapasitesi Bitcoin’e duyulan talebi karşılamakta zorlanmaya başladı. İşlem hızları azaldı, fiyatlar yükseldi, sistem avantajlarını yitirmeye başladı ve piyasa liderliği korunsa da Bitcoin’de ciddi bir kan kaybı yaşandı.

Bunun üzerine Bitcoin yenilikçiliğini bir kere daha konuşturdu ve Bitcoin’in devamı niteliğinde piyasaya sürülen ancak sonrasında apayrı bir dijital para birimi olarak kendi yolunu çizen Bitcoin Cash’i yarattı. 

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash (BCC); Bitcoin sistemini hareketlendirmek ve sistem hacmini hafifletmek için Bitcoin’in devamı olarak üretilen; 1 Ağustos 2017 tarihinden itibaren apayrı bir kripto birimi olarak işlem yapılabilen dijital para birimidir.

Bitcoin Cash merkezi otoritelere bağlı değildir, diğer kripto para birimleri gibi takip edilemez, el konulamaz. Sahipliği güvence altına alınmıştır. Uluslararası transferler hızlı ve çok düşük komisyonlarla yapılabilir. Aslına bakılırsa birçok açıdan Bitcoin Cash ve Bitcoin aynı özelliklere sahip olduğu düşünülebilir. Bu söylem tam olarak doğru olmayacaktır, çünkü Bitcoin Cash Bitcoin’in mevcut sisteminde yaşanan sorunların çözülmesi adına kurgulanmış ve yeni özelliklerle donatılmıştır.

Bitcoin’in blok başına tanımladığı 1 MB kapasitesindeki veri sınırı Bitcoin Cash sisteminde 8 MB’a yükseltilmiştir. Böylelikle Bitcoin için saniyede 3 olarak belirlenen işlem sayısı, Bitcoin Cash sisteminde arttırılmıştır.

Bitcoin Cash yaratılırken birçok geliştirici ekip bir arada çalışmıştır. Ortak bir çalışmanın sonunda, büyümeye elverişli, tıkanmayacak, hız ve güvenlik sunan Bitcoin Cash sistemi yaratılmıştır.

Bitcoin Cash Nasıl Üretilir?

Bitcoin Cash madencilik yapılarak üretilebilmektedir. Bitcoin gibi kazanılabilen bu dijital para biriminin madenciliği ile ilgili henüz tüm kurallar netleşmemiştir ve değişmeye devam etmektedir.

Bitcoin Cash madenciliği ilk başladığı zamanlarda madenciliğinin Bitcoin’inkinden daha zor olduğu görüşleri hızla yayılmaya başladı. Akabinde sistemsel değişiklikler ve yeni zorluk seviyeleri devreye alındı. Bu değişikliklerin ardından Bitcoin Cash madenciliği hızlanmaya ve kolaylaşmaya başladı. Madencilik donanımının satın alınması, Bitcoin Cash cüzdanının açılması, madencilik programının indirilmesi ve elbette kararlılık gösterilmesi ile Bitcoin Cash madenciliği yapılabilir. Süreçte çok fazla bir değişiklik olmadığını hatırlatmak istiyoruz.

Bitcoin Cash Nasıl Alınır?

Bunun için Bitcoin Cash destekleyen kripto para borsalarının tercih edilmesi gerekmektedir. Yurtdışında en bilinen iki borsa Bittrex ve Poloniex’tir. Ayrıca Kraken, ShapeShift, Bitpay, WebMoney, Unit, StrongCoin, Coinomi, CashAddress gibi platformlar yer almaktadır.

Türkiye’de ise Btcturk, Koinim gibi borsalar üzerinden Bitcoin Cash satın alınabilmektedir. Bu platformlara para aktararak ya da mevcut varlıkları dönüştürerek Bitcoin Cash almak mümkündür.

Ayrıca kredi kartıyla Bitcoin alabilir ve sonrasında yukarıdaki bahsettiğimiz borsalar aracılığıyla Bitcoin Cash’e dönüştürebilirsiniz.  Detaylı bilgi için sitemizdeki “Kredi kartıyla Bitcoin Nasıl Alınır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bitcoin Cash Nasıl Satılır?

Bitcoin Cash satmak için hem Bitcoin Cash işlemlerinin yapıldığı borsaları hem de güvenilir forum sitelerinden daha önce yaptığı işlemlerle güvenilirliğinden emin olunan kişilerle işlem yapmayı tercih edebilirsiniz. Bitcoin Cash’i ülkelerin para birimlerine dönüştürerek borsa hesabınıza yatan parayı hesaplarınıza alabilirsiniz.

Bitcoin Cash işlemlerini yapacağınız borsaları detaylı olarak araştırmanız gerekir. Platformların sunduğu şartlar, şeffaflıkları, tercih edilme oranları farklılık gösterecektir. Kripto para yatırımlarınız için en ideal platformu bulmalı ve gerekirse karar vermeden önce detaylı araştırmalar yapmalısınız.

Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin Cash Nasıl Alınır ve Satılır?
4.9 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin Cash Nasıl Alınır ve Satılır? | IngilizceTurkce.Gen.Tr