seo dersleri

Bermuda Şeytan Üçgeni Sırrı

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin herkes tarafından bilinmesinin sebebi bu bölgede açıklanamayan kaza ve kayıpların meydana gelmesidir.  Özellikle son 100 yılda bu bölgeden geçen gemiler ve hava sahasında uçan uçaklar iyi hava şartlarında dahi kaybolmuş ve bir daha izlerine rastlanmamıştır. Bu süre zarfında en az 1000 kişi bu bölgede hayatını kaybetmiştir.

Her yıl ortalama 2 uçak ve 20 yat bu bölgede kaybolmaya devam etmektedir. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar netice vermeyince, bu bölgede meydana gelen olaylar doğaüstü güçler ile açıklanmaya çalışılmış ve böylece dünyanın en gizemli bölgelerinden biri haline gelmiştir.

Bölgenin sırrını çözmek adına araştırmalar devam etmektedir. Son dönemde ortaya atılan doğalgaz teorisi şuan için birçok kesim tarafından kabul edilmektedir. Doğalgaz teorisi akla ve bilime uygun açıklamalar sunsa da şüpheciler tarafından yeterince tatmin edici bulunmamaktadır.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir?

Belgesellere ve filmlere konu olan Bermuda Şeytan üçgeni Atlantik Okyanusu’nun efsanevi üne sahip üçgen şekilli alanıdır. Onlarca gemi ve uçak bu bölgede kaybolmuştur. Bu kazaların açıklanamaması ve kaybolan taşıtların enkazlarının bulunamamasının sebepleri yıllardır açıklanmaya çalışılmaktadır.

Farklı teoriler ortaya atılsa da hiçbir bilimsel açıklama tüm bu esrarengiz kaybolmaların sebebini net olarak ortaya koyamamıştır. Gulf Stream akıntıları, manyetik alan etkisi, metan gazı ve hava koşulları kazaları açıklamak adına başvurulan başlıca teorilerdir. Fakat bu teorilerin eksik kaldığı noktalar azımsanamayacak kadar fazladır. Bu durum Bermuda Şeytan Üçgeninin sırrını korumasına sebep olmaktadır.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerede?

Bermuda üçgeni, Amerika’nın Atlantik Okyanusu’na açılan güneydoğu sahillerinde yer alır. Miami, Puerto Rico ve Bermuda arasında kalan, 450.000 mil karelik bir alanını kaplayan üçgen şeklinde bir alandır.

Bermuda Şeytan Üçgeninde Meydana Gelen İlginç Olaylar 

Bermuda Şeytan Üçgeni ile bilinen ilk kayıt Christopher Columbus tarafından gerçekleştirilmiştir. Cristopher Columbus yeni dünyaya doğru yelken açarken, bir gece çok büyük bir ateşin denize çarptığını günlüklerine not almıştır. Aynı zamanda pusulada olağan dışı hareketlilik gerçekleştiğini ve o bölgenin dünyanın manyetik kuzey alanı olabileceğini belirtmiştir.

William Shakespeare’in “Fırtına” aldı eserinin bazı akademisyenlerce Bermuda Şeytan Üçgeninde gerçekleşen gemi kazasına dayandığının iddia edilmesi bu bölge üzerindeki gizemi arttırmıştır. Yine de, açıklanamayan kayboluşlar kamuoyunun dikkatini 20. Yüzyıla kadar çekmemiştir.

1918 yılının mart ayında meydana gelen trajik kazada, Amerikan donanmasına ait The Cyclops adlı gemi üç yüzden fazla mürettebatıyla Chesapeake Körfezi ve Barbados Adası arasındaki bir alanda batmıştır. The Cyclops’un tehlikede olduğuna dair hiçbir ipucu bulunamamış ve gemi yeterli teknolojik donanıma sahip olduğu halde yardım çağrısı gönderememiştir.

Kapsamlı aramalar sonucunda da herhangi bir enkaza rastlanmamıştır. Dönemin Amerika Başkanı Woodrow Wilson yaptığı açıklamada “Sadece Tanrı ve deniz olanları biliyor.” diyerek Bermuda Şeytan Üçgeni üzerine ilgiyi toplamıştır. 1941 yılında yine aynı güzergahta giden Amerikan donanmasına ait iki gemi daha ardında iz bırakmadan kaybolmuştur.

1945 yılının aralık ayında pusulaları bozulan 5 donanma uçağı Bermuda Şeytan Üçgeninde kaybolmuştur. Bu bölgenin ünlü olmasını sağlayan en önemli olaylardan biri de “Flight 19” olarak bilinen olaydır. Aynı gün altı uçağın kaybolması sonucu arama çalışmaları başlatılmış ancak bu uçakların hiçbirine dair iz bulunamamıştır. Böylece Bermuda Şeytan Üçgeni üzerindeki sis perdesi gittikçe kalınlaşmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeni Teorileri 

Bermuda Şeytan Üçgeninde uçak ve gemilerin kaybolması ve arkalarında enkaz dahi bırakmamaları, konuyu aydınlatmak üzere birçok teorinin ortaya atılmasını sağlamıştır.

Jeomanyatik Alan Teorisi: Bir kısım bilim adamına göre Bermuda Şeytan Üçgeni dünyada bulunan manyetik alanlardan biri. Gemi ve uçaklar bu manyetik alana girdiklerinde elektronik sis ile çevriliyorlar ve bu sis araçların elektrik aksamlarını bozuyor. Pusula ve göstergeleri çalışmıyor ve geride iz bırakmadan kayboluyorlar. Elektronik sis içerisine girildiğinde, zamanda sıçrama yaşandığına dair iddialar da bulunmaktadır. Bu manyetik etkiyi deniz altındaki maden kaynaklarının oluşturduğu düşünülse de oluşan kayıplara neden olabilecek ölçüde bir manyetik etkinin oluşması ihtimali imkânsıza yakın olarak değerlendirilmektedir.

Metan Gazı Teorisi: Okyanus tabanında sıkışmış halde metan gazı bulunduğu iddia edilmektedir. Eğer bu gaz sıkıştığı yerden çıkış yolu bulursa suyun yoğunluğunu ciddi oranda azaltır. Eğer böyle bir durum olursa gemiler aniden batabilir. Metan gazı atmosferde patlamalara da neden olabileceği için bu teoriyi uçak kazalarını açıklamak için de kullananlar vardır.

Kötü Hava Koşulları Teorisi: Bermuda Şeytan Üçgeninin bulunduğu alanda çok güçlü kasırgaların olduğu bilinmektedir. Açıklarda dalga boyu yaklaşık 80 metreyi bulmaktadır. Bu fırtınalar aniden oluşabilir ve kısa süreli de olsa, çok güçlüdür. Gemileri ve uçakları tamamen yok edebilir. Enkazlar akıntılarla birlikte hızla yer değiştirdikleri için de bulunamamaktadır.

İnsan Hataları Teorileri: İnsan hataları sebebiyle bu bölgede kazaların yoğunlaştığını iddia eden kişiler de vardır. Bölgede birbirine yakın çok sayıda ada bulunur ve karışıklık yapma olasılığı yüksektir. Eğer kaptan yanlış bir dönüş yaparsa ya da yönünü şaşırırsa geri dönüşü olmayan bir hataya neden olabilir. Bermuda Şeytan Üçgeninin; dünyada pusulaların manyetik değil gerçek kuzeyi gösterdiği nadir alanlardan biri olması sebebiyle de insanların şaşırdıkları ve rotadan çıkarak kaybolduklarını da savunanlar vardır.

Doğaüstü Güçlerin Etkisi Teorisi: Bölgedeki olayları açıklamak adına ortaya atılan, doğaüstü güçlerin etkisini savunan teoriler de mevcuttur. Bu bölgede kayıp kıta Atlantis’in bulunduğunu, yine bu bölgede UFO’ların görüldüğünü ve kazalara sebep olduklarını savunan kişilerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. 

Doğalgaz Teorisi: Son dönemde en güçlü teori olarak kabul edilen okyanus tabanında doğalgaz kaynağı olduğudur. Metan gazı teorisiyle benzerlik taşır. Bu teoriyi öne sürenler doğalgazın okyanus tabanındaki düşük ısı sebebiyle katı kale geçtiğini ancak bölgedeki Gulf Stream akıntısıyla karşılaştıklarında, sıcak suyun etkisiyle eridiğini ve suyun yoğunluğunu azalttığını savunurlar. Böylece gemiler yoğunluğu azalan suda, çok hızlı bir şekilde batabilir. Bilim ışığında ifade edilebilen Bermuda Şeytan Üçgeninin sırrı daha çok bu teoriye dayanıyor.

Doğalgaz hava ile temas ettiğinde, havayı inceltici özellik taşır. Nasıl suyun yoğunluğunu azaltıyorsa atmosferin de yoğunluğunu azaltır. Uçakların motorlarının aniden durmasının sebebi olarak da bu gösterilir. Yoğunluğu azalmış havada yakıtın yanmasını sağlayacak miktarda oksijen bulunmaz. Pervaneli uçaklar ise yoğunluğu azalmış atmosferde ilerleyemezler ve düşerler.

Bermuda Şeytan Üçgeni Sırrı
4.9 Kullanıcılar (7 Oy)
Değerlendirme

(7 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Bermuda Şeytan Üçgeni Sırrı | IngilizceTurkce.Gen.Tr