seo dersleri

Bankacılıkta Havale İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde en çok kullanılan bankacılık işlemlerinden biri olan havale ile ilgili bilgilerin sınırlı olması ve diğer bankacılık işlemleriyle karıştırılması sebebiyle bu yazımızda havale ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik. 

Bankacılıkta Havale Ne Demek?

En sık kullanılan banka işlemlerinin başında yer alan havale; aynı bankanın farklı hesapları arasında para transferi olarak tanımlanabilir. Havale, gönderici ve alıcının farklı kişiler olduğu fakat hesaplarının aynı bankada bulunması durumunda yapılan para transfer işlemleri olarak da bilinmektedir.

Havale işlemleri; hesaptan hesaba, isimden hesaba, hesaptan isme ve isimden isme yapılabilmektedir. Havale işlemleri 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirilebilir. Bankaların havale işlemi için aldıkları ücretler farklılaşabilir; bazı bankalar hiç ücret almazken, bazıları işlemin yapıldığı kanala göre farklı ücretler talep edebilirler; transfer edilecek paranın miktarı da havale işlem ücretinin farklılaşmasına sebep olabilir. İnternet bankacılığı ile havale yapıldığında ücretler şubelerden yapılmasına oranla oldukça düşüktür. Detaylı bilgi için havale ücretleri makalemizi okuyabilirsiniz.

Havale emri, tek taraflı hukuki işlem niteliği taşır; havaleyi sadece gönderici hesabının sahibi ya da resmi olarak yetki verilen kişiler gerçekleştirebilir.

Havale Ne Kadar Sürede Alıcıya Ulaşır? 

Havalenin yapıldığı bankacılık kanalına göre, transfer edilen paranın göndericinin hesabına ulaşma süresi değişebilir. Havale işlemi banka şubesinden yapılıyorsa bankanın işlem yoğunluğuna göre maksimum 10 dakikalık bir süreçte para transferi gerçekleşir. Havale internet bankacılığı ile yapılıyorsa, para alıcının hesabına anında ulaşır.

Havale Yapmak İçin Hangi Bilgiler Gereklidir? 

Havale emri ile gönderici tarafından belirlenen miktardaki para, farklı bir kişinin hesabına aktarılır. Para aktarımı sırasında işlemlerin sorunsuz ilerlemesi için havale alıcısının doğru tespit edilmesi gerekir. Alıcının kimlik bilgilerinin ve hesap numarasının doğru şekilde alınması işlemin doğru ilerlemesi adına ilk adımını oluşturmaktadır. Alıcının bilgilerinin yanlış girilmesi transferin gerçekleşmemesine ya da paranın farklı bir kişinin hesabına aktarılmasıyla sonuçlanabilir. Böyle bir durumda da taraflar arası uyuşmazlık oluşması kaçınılmazdır.

Havale işlemi IBAN numarası veya hesap numarası ile yapılabilir. Hesap numarasıyla işlem yapabilmek için alıcının adı soyadı, banka şubesinin kodu, hesap numarası gibi bilgiler gerekmektedir. Havale IBAN numarasıyla yapılacaksa; alıcının adı ve soyadı ile birlikte IBAN numarasının bilinmesi gerekmektedir.  Tüm bilgilerin girilmesiyle birlikte alıcının adının ve soyadının ilk harfleri ekranda belirir ve teyit yapılarak para transfer işlemi tamamlanır.

Hangi Yöntemlerle Havale Yapılır? 

Havale işlemi farklı bankacılık kanallarından yapılabilir. Banka şubeleri, internet bankacılığı, ATM’ler ve telefon bankacılığı para transfer işlemlerinin en sık yapıldığı kanallardır. Bazı bankaların cebe havale uygulaması da mevcuttur. Cebe havale ile alıcının TC kimlik numarası ve cep telefonu numarası girilerek işlem yapılabilir. Cebe havale işleminin diğer kanallardan yapılan para transferinden en büyük farkı göndericinin bankada hesabının bulunmasının gerekmemesidir. Gönderici cep telefonuna gelen SMS şifresini girerek bankanın herhangi bir ATM ‘inden kartsız işlemler seçeneğini kullanarak parasını çekebilir. Farklı kanallardan yapılan havale işlemleri için üst limitler değişmektedir.

Bireysel ve kurumsal müşterilerin havale yaparken en çok tercih ettikleri kanal internet bankacılığıdır. Banka şubesine gitmek gün içerisinde zaman ve işgücü kaybına neden olurken, internet bankacılığı kanalıyla dakikalar içerisinde havale işlemi gerçekleşmiş olur.

Bankacılıkta Havale İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
4.8 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Bankacılıkta Havale İle İlgili Bilinmesi Gerekenler | IngilizceTurkce.Gen.Tr