seo dersleri

B12 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği dünya genelinde en çok görülen sağlık sorunları arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak B12 emiliminin azalması, dengesiz beslenme ve protein tüketiminin kısıtlı olması gibi sebeplerle zaman içerisinde insan vücudundaki B12 vitamini stokları tükenmeye başlar. 

Bu yazımızda hastalarda en sık rastlanan “B12 vitamini eksikliği ve fazlalılğı belirtileri”hakkında detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Beslenme, takviye ya da B12 iğnesi yoluyla bu ihtiyaç karşılanmadığında ise B12 vitamini eksikliği kaçınılmaz hale gelir.

En sık görülen B12 eksikliği belirtileri arasında; 

– Konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık,
– Kronik yorgunluk ve halsizlik,
– Kronik stres, depresif ve değişken ruh hali, endişe,
– Kas yorgunluğu ve kaslarda zayıflama,
– Eklem ağrıları,
– Nefes almada güçlük,
– Kalp çarpıntısı ve kalp problemleri,
– Diş ve diş eti sağlığının bozulması,
– İştah azalması,
– İshal, karın ağrısı ve kusma gibi sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlar,
– Kansızlık,
– Ciltte soluklaşma, tırnaklarda bozulma
– Dilde şişme, kızarıklık ve yanma,
– Görme problemleri gibi semptomlar bulunmaktadır.

B12 eksikliğinden şüphelenilmesi durumunda vakit kaybetmeden tıbbi destek alınmalıdır. B12 eksikliği henüz yeni başlamışsa beslenme düzeninde değişiklik yapılarak bu ihtiyaç karşılanabilir. Ancak tedbir almak için geç kalındıysa B12 takviyeleri ve B12 iğnesi yardımıyla vücudun b12 vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. 

Bu yöntemlere başvurulabilmesi için uzmanların direktiflerine uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde B12 vitamini fazlalığı olacaktır ve tıpkı eksikliği gibi B12 fazlalığı da metabolizma için zararlı olabilmektedir. 

B12 Vitamini Fazlalığı Belirtileri

B12 vitamini fazlalığı, vücudun gereksinimden fazla B12 Vitamini içermesi durumunda ortaya çıkan; önemsiz ya da ciddi semptomların görülmesine yol açan bir sorundur. 

B12 vitamini fazlalığı belirtileri şunlardır:

– Ciltte döküntü ve kaşınma,
– İdrar renginin değişmesi,
– Kan hacminin artması,
– Potasyum seviyesinin düşmesi,
– Yutma güçlüğü,
– Kan damarlarında daralma gibi yan etkileri olabileceği de bilinmektedir.

B12 vitamini suda çözülebilen bir vitamin olduğu için fazla miktarı genellikle idrar yoluyla atılmaktadır. Ancak B12 hapı ve B12 iğnesinin yanlış kullanılması durumunda ciddi sorunlara yol açabilir.

B12 vitamini fazlalığı, tek başına hastalıklara sebep olmasa da mevcut hastalıkları tetikleme özelliğine sahip olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda B12 vitamini fazlalığının başka hastalıkların habercisi olduğu gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle en az eksikliği kadar bu vitaminin fazlalığı durumları da dikkate alınmalı; tıbbi destek alınması geciktirilmemelidir. 

Optik Sinir Hasarları: Maryland Medical Center Üniversitesi araştırmalarında, göz hastalıkları olan kişilerin B12 vitamini fazlalığının olması, optik sinirlerinin hasar görmesine neden olduğu belirlenmiştir. 

Kanser Hastalıklarını Tetikleyebilir: 2013 yılında Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayımlanan bir makaleye göre B12 fazlalığının kanser hastalığına yakalanma riski yüksek kişiler için tehlikeli olabileceği belirlenmiştir.

B12 Vitamini hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz.

B12 Nedir? B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
B12 Emilim Bozukluğu Hakkında Merak Edilenler
B12 Vitamini Nelerde Bulunur?
B12 İğnesi Hakkında Merak Ettikleriniz
B12 Hapı İle İlgili Merak Edilenler
B12 Vitamini Fazlalığı Nelere Yol Açar?

B12 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

B12 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı Belirtileri Nelerdir? – IngilizceTurkce.Gen.Tr