seo dersleri

B12 İğnesi Hakkında Merak Ettikleriniz

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı işleyişi başta olmak üzere tüm metabolizma üzerinde sayısız faydası olan B12 vitamini; gıda yoluyla yeterince alınamıyorsa ya da gıda yoluyla alınan vitamin vücut tarafından emilemiyorsa kişi de B12 vitamini eksikliği oluşabilir.

B12 İğnesi Nedir?

Vücut için kilit öneme sahip bu vitaminin eksikliğinden kaynaklı semptomların giderilmesi ve kandaki B12 vitamini oranının yükseltilmesi için uygulanan enjeksiyona “siyanokobalamin” ya da bilinen adıyla B12 iğnesi denmektedir.

B12 vitamininin eksikliğinin, dünyada en sık görülen besin eksikliğinin başında yer aldığı bilinmektedir; özellikle mide asidini değiştiren ilaçlar ve antibiyotik kullanan kişilerde, yaşlılarda ve vejetaryen ya da veganlarda sıklıkla görülmektedir.

B12 Vitamini İğnesi Kimlere Yapılır?

B12 iğnesi ciddi anlamda B12 vitamin eksikliği olan kişilere yapılmaktadır. B12 iğnesi yüksek dozda B12 vitamini içermektedir; bu sebeple kullanılmadan önce mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir ve doktor uygun gördüğü takdirde bu iğne yaptırılmalıdır.

 • Gıda yoluyla B12 ihtiyacını karşılayamayan vegan veya vejetaryenler,
 • Özellikle 50 yaşının üzerinde olup vitamin emilimi azalan kişilere,
 • Çölyak hastalarına,
 • Yetersiz beslenen hamilelere ve çocuklara,
 • Psikolojik tedavi gören depresyon hastalarına,
 • Mide ve bağırsak ameliyatı olan ve vitamin emilimi azalan kişilere,
 • B12 emilimini azaltan ilaçların kullanılmasını gerektiren reflü ve gastrit hastalığı olan kişiler,
 • Sürekli halsiz, yorgun hissedenler,
 • Odaklanma sorunları yaşayanlar
 • Yüksek miktarda alkol kullanan kişilere ve
 • Kansızlık problemi yaşayan anemi hastalarına B12 vitamini iğnesi vurulabilir.

B12 Vitamini İğnesi Ne Zaman Yapılır?

B12 vitamini eksikliği durumunda görülen semptomlar dahilinde;

 • Yoğun enerji gereksinimi duyulduğu zamanlarda,
 • Uyku problemleri yaşandığında,
 • Depresif ruh hali, ruhsal bunalımlar görüldüğünde,
 • Bağışıklık sistemi bozukluklarında,
 • B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan anemi hastalığı oluşmuşsa;
 • Hiperkrom makrositer anemi olarak bilinen eritrosit hacminin hemoglobin ağırlığına göre arttığı durumlarda B12 iğnesi yapılmaktadır.

B12 Vitamini İğnesi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

B12 vitamini iğnesi kasa uygulanmaktadır. Aşının dozajını ve ne sıklıkla yapılacağını doktorlar belirler. Kişinin sağlık durumu, enerji ihtiyacı, günlük yaşamı, cinsiyeti, kilosu ve B12 vitamin eksikliğinin ne kadar olduğuna göre iğnenin yapılma sıklığı değişmektedir; aşı haftada bir ya da ayda bir yapılabilmektedir.

B12 Vitamini İğnesi Kilo Aldırır mı?

B12 vitaminin kilo aldırıp aldırmadığı en çok merak edilen sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı net olmamakla birlikte görülen etkiler kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde iştahın açılmasına neden olur ve kısa zaman içerisinde kişilerde kilo artışı meydana gelebilir.

Bazı kişilerde ise tam tersi bir etki yaratır; B12 iğnesi enerji verir ve kişi normalden çok hareket etmeye başlar, böylece kilo verir. Kişinin takviye alırken beslenmelerine dikkat etmesi kilo alıp verme konusunda belirleyici olacaktır.

Hamilelikte B12 Vitamini İğnesi Nasıl Kullanılır?

Hamilelikte B12 vitamini iğnesi kullanılacaksa mutlaka doktorun onaylaması gerekmektedir. Gebelikte B12 vitamini eksikliğinin olması hem anne için hem de bebek için ciddi zararlar meydana getirebilir.

Annenin kan tahlilleri yapıldığında B12 eksikliği tespit edilirse ve ciddi bir eksiklik yoksa B12 vitamin hapı kullanılabilir. B12 hapı ile giderilemeyecek bir vitamin eksikliği varsa ve tehlike arz ediyorsa B12 iğnesi kullanılabilir.

B12 Vitamini İğnesinin Faydaları Nelerdir?

 • Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle ileri yaşlardaki kişiler için B12 iğnesinin unutkanlığı azalttığı, depresyonu hafiflettiği ve ruh halini iyileştirdiği tespit edilmiştir.
 • B12 vitamini kandaki demir eksikliğini azaltır, kas oluşumunu arttırır ve kronik yorgunluğun önüne geçer
 • B12 vitamini iğnesi metabolizmayı hızlandırır, bazı kişilerde kilo verdirici etkisi vardır. Enerjiyi yükseltir, egzersiz kapasitesini arttırır.
 • Bazı kişilerde cilt sorunlarını azaltır, saçları ve tırnakları güçlendirir.
 • Kalp ve beyin hastalıklarına yakalanma riskini arttıran “homosistein” aminoasidinin kandaki seviyesini düşürür; kalp krizi ve kalp damar hastalıkları riskini azaltır.
 • Gebelikte, doktor kontrolünde kullanıldığında fetüsün gelişimine yardımcı olur
 • Diyabetik nöropatinin tedavisinde veya önlenmesinde etkilidir.
 • Sperm kalitesini arttırır.

B12 Vitamini İğnesinin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Enjeksiyon yerinde kızarıklık/ağrı, hafif isal, kaşıntı ya da vücudun bazı bölgelerinde şişlik oluşabilir. Bu şikayetler devam ederse doktora gidilmesi gerekir.
 • “Hipokalemi”ye yani kandaki potasyum seviyesinin düşmesine neden olabilir.
 • Kas krampları, güçsüzlük ve kalp atışlarında düzensizlik oluşabilir.
 • Kan hastalıklarına sahip kişilerde göğüs ağrısı, görme bozukluğu, nefes darlığı, konuşmada bozukluklar görülebilir. Acil tıbbi yardım alınması gerekmektedir.
 • B12 vitamini iğnesi ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olmaz ancak kaşıntı, döküntü, baş dönmesi, nefes almada zorluk; yüzde, dilde ve boğazda şişme görülürse doktora gidilmesi gerekir.

B12 Vitamini hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

B12 Nedir? B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
B12 Emilim Bozukluğu Hakkında Merak Edilenler
B12 Nelerde Bulunur?
B12 Hapı İle İlgili Merak Edilenler
B12 Vitamini Fazlalığı Nelere Yol Açar?

Ayrıca tüm vitamin türleri hakkında bilgi için aşağıdaki makaleleri okuyabilirsiniz.

Vitamin Nedir, Vitaminler Nelerdir ve Faydaları Nelerdir?
Vitaminlerin Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?
Vitamin İçeren Besinler – Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?
Vitamin Eksikliği ve Fazlalığı Belirtileri Nelerdir

B12 İğnesi Hakkında Merak Ettikleriniz
5 Kullanıcılar (40 Oy)
Değerlendirme

(40 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

9 Yorum

Yorum Yaz
 1. Gülşah
  Kasım 29, 10:26 Gülşah

  Merhaba, sekiz buçuk aylık bebeğime doktor, dodex kullanmamızı ve enjeksiyon olarak değil de oral olarak almamızı söyledi. Böyle bir şey mümkün mü acaba yardımcı olabilir misiniz?

  Bu yorumu cevapla
 2. ebru
  Eylül 28, 22:28 ebru

  Ben hamileliğinin son haftalarında kullanmaya başladım önceden kullanmam gerekiyodu onemsimedim su an kullanmanın faydasi olurmu eger ki çocukta bi sorun olustuysa duzeltirmi bir kere kullanmam b12yi

  Bu yorumu cevapla
 3. Şenay Anbarli
  Eylül 07, 00:26 Şenay Anbarli

  B 12 iğnesini bir haftadır oluyorum ancak haftaya dôndü fakat daha ikinci haftası dolmadı ama kulak başımın sac dipleri kulak içlerim kısacası başımın her kısmına sivilce şeklinde iltihaplı sızlayarak çıkan şişlikler meydana geldi daha öncede aynisi olmuştu fakat iğneden olup olmasını anlayamamıştım dikkat ettim ikinci iğne olduğum da yine ayni şikayetlerin oluştu acaba iğnenin bu sekil yan etkisi olurmu aydinlatirsaniz sevinirim

  Bu yorumu cevapla
  • Eda
   Nisan 23, 21:58 Eda

   Aynısı bende de oldu birlikte başka ilaç kullanıyorum acaba onun da etkisi olur mu

   Bu yorumu cevapla
 4. Osman
  Eylül 06, 14:00 Osman

  İyi günler 18 aylık oğluma b12 eksikliği nedeniyle iğne verildi haftada olarak. Son bir iğne kaldı 6 iğne yaptırdık. Sorum şu şekilde benim oğlum 15-20 gündür günde 3-4 defa bazen ishal bazen normal kaka yapıyor. Reflor falan kullanınca düzeliyor ancak tekrar devam ediyor. B12 den kaynaklanmaktadır durumu varmıdır bu geçmeyen ishal in. Bu süreçte kusma bulantı ishal nedeniyle doktora gittik serum falan aldı. Bulantı kusma geçti ishal devam ediyor. Nasi bı yol izlemeliyim.

  Bu yorumu cevapla
 5. Esin ciğerci
  Ağustos 29, 23:45 Esin ciğerci

  B12 iğnesi günlük haftalık ve aylık olmak üzere doktorun tarafından 3 kutu yazıldı. Günlük olanı bitirdim. Haftalık olana başlayacağım ama bir hafta bekleyeyim mi yoksa başlayayım mı?

  Bu yorumu cevapla
  • admin
   Ağustos 30, 00:13 admin

   Esin Hm, bu konuda sizi yönlendirmemiz doğru olamayacaktır. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

   Bu yorumu cevapla
  • Seda
   Ekim 21, 19:08 Seda

   Ya emin degilim ama sen gunluk igneni kullandiysan haftaliga gecmissen eger gunlugu pazartesinden baslamissan o zaman gunluk bitiginde haftaligida pazartesinden basliyacaksin😊

   Bu yorumu cevapla

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

B12 İğnesi Hakkında Merak Ettikleriniz – IngilizceTurkce.Gen.Tr