seo dersleri

Astigmat Nedir, Dereceleri, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Astigmat; gözün ışığı kırma kusurları arasında yer alan ve görüşte bulanıklaşmaya yol açan bir göz problemi olarak tanımlanabilir. Baş ağrısı, göz ağrısı, çift görme, göz yorgunluğu ve görüş keskinliğinde azalma gibi hastanın hayat kalitesini azaltan belirtilere sahip olan Astigmat; doğuştan ya da yaşla birlikte ortaya çıkabilir.

Astigmat tek başına görülebileceği gibi gözdeki farklı sorunlara eşlik de edebilir; bu durumda kişi zaman kaybetmeden göz muayenesi yaptırmalı ve astigmat tedavisi süreci öncesinde detaylı tetkiklere başvurmalıdır.

Astigmat belirtileri yaşayan kişilerin gözlerindeki kırma kusurlarının tespiti teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kolaylaşmıştır. Astigmat testi yapılarak ve görme keskinliği testi uygulanarak astigmat dereceleri belirlenebilir. Astigmat derecelerinin tespit edilmesi astigmat tedavisi sürecinin nasıl ilerleyeceğini belirlemesi açısından ilk aşama olarak düşünülmelidir.

Bu yazımızda Astigmat hakkında detaylı bilgileri ve astigmat ile ilgili “Astigmat ne demek?, ”Astigmat dereceleri nelerdir?”, “Astigmat belirtileri nelerdir?”, “Astigmat neden olur?” ve “Astigmat baş ağrısı yapar mı?” gibi sık sorulan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Astigmat Nedir?

Korneada ya da göz merceğinde meydana gelen yapısl değişimler nedeniyle görüşün bulanıklaşmasına yol açan gözün kırma kusuru olarak tanımlanabilir. Normal şartlarda gözün kırma güç değeri yatay ve dikey eksenlerinde ortalamada aynı ya da birbirlerine çok yakın seviyede olması gerekir. Şayet bu kırılmalar arasında önemli sapmalar varsa “astigmat” sorunu ortaya çıkar. Zaman içerisinde görüş bulanıklaşır ve bu bulanıklaşma tedavi edilmezse hayat kalitesini düşürür.

Astigmat doğuştan meydana gelebileceği gibi miyopi ve hipermetropi gibi gözün diğer kırma kusurları nedeniyle de oluşabilir. Astigmatın kesin nedeni henüz tam bilinmemektedir. Bu nedenle genetik yatkınlığın astigmat oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

Astigmatın teşhisinde kapsamlı göz muayeneleri gerçekleştirilir. Astigmat testi sonucu astigmat derecelerini saptamak mümkündür. Hazır yeri gelmişken “Astigmat testi nedir?” sorusuna da yanıt vermek istiyoruz. Astigmat testi görmede bulanıklığın olup olmadığının anlaşılması amacıyla uzman doktorlar tarafından astigmat belirtileri yaşayan kişilere uygulanan bir testtir.

Astigmat teşhisinde kullanılan astigmat testi sonuçlarının farklı testlerle de desteklenmesi gerekir. Astigmat teşhisinde; görme keskinliği testinden, korneadaki şekil bozukluğunun tespiti için keratometri ile yapılan ölçümlerden ve gözün ışığı doğru odaklayıp odaklamadığını belirlemek amacıyla yapılan kontrollerden yararlanılır.

Astigmat Dereceleri Nelerdir?

Astigmat dereceleri, astigmat sorunu olan hastaların görme keskinliği üzerinden doğrudan etkilidir.

 • 0,5 – 1.00 : Astigmat derecesi O,5 ve 1.00 arasında olan kişiler henüz astigmat tedavisine ihtiyaç duymazlar. Bu derecelerde astigmat belirtileri oldukça hafiftir ve kişinin günlük hayatını etkilemez. Astigmat tedavisine başlamak için erken olarak kabul edilen bu derecelerde hastaların düzenli olarak göz doktoruna gitmesi ve astigmat derecelerinde ilerleme olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerekir.
 • 00 – 4.00: Astigmat dereceleri 1.00 ve 4.00 arasında olan kişiler çoğunlukla astigmat miyop veya astigmat hipermetrop kırma kusurlarını aynı anda yaşarlar. Bu nedenle hayat kaliteleri ciddi oranda azalabilir. Kişi özelinde belirlenen astigmat tedavisi seçenekleri değerlendirilmediği takdirde günlük hayatta kişilerin zorlanması işten bile değildir.
 • 00 ve üzeri: Astigmat derecesi 4-00 ve üzerinde olan hastalar göz muayenelerini aksatmamalıdır. Astigmatın ilerlemesi göz yorgunluğuna, göz tembelliğine veya şaşılık gibi ciddi göz problemlerine neden olabileceği için tedavi süreci aksatılmamalıdır.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmat belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir; bazı kişilerde astigmatın tüm belirtileri şiddetli bir şekilde hissedilebilirken diğerlerinde bir ya da birkaç belirti hafif şekilde gözlenebilir.

En sık görülen astigmat belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Görüşte bulanıklaşma, cisimlerin hatlarını net olarak görememe
 • Baş ve göz ağrısı
 • Çift görme
 • Göz kuruluğu
 • Gece görüş kapasitesinde azalma
 • Göz yorgunluğu
 • Şaşılık
 • Göz tahrişi

Bu belirtilerin bir ya da birkaçını yaşayan kişilerin göz muayenelerini yaptırmaları gerekir. Özellikle, öncesinde miyopi ve hipermetropi gibi gözün kırma kusurlarını yaşayanların düzenli göz muayenelerini aksatmamaları önerilir.

Astigmat Nedenleri Nelerdir?

Astigmatın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak bu kırma kusurunun özünde kornea ve/veya göz merceğindeki şekilsel bozukluklar olduğu bilinmektedir. Göz merceğinin ve korneanın ışığı doğru kırabilmek için mükemmel şeklini yitirmesinin astigmatın temel nedeni olduğu bilinmektedir.

Astigmat doğuştan ya da sonrasında geçirilen göz hastalıkları, göze alınan darbeler, farklı kırma sorunlarının uzun süreli etkisi sonucu meydana gelebilir.

Astigmat hayat kalitesini azalttığı, gece görüş yetisini azalttığı ve denge problemlerine neden olabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir. Özellikle astigmat derecelerinin ilerlediği durumlarda tedavi tercihten çok bir zorunluluk haline gelebilir.

Astigmat tedavisi kişinin yaşadığı sorunlar ve astigmat derecesi göz önünde bulundurularak uzmanlar tarafından planlanır. Astigmat tedavisinde çoğunlukla gözlük ya da lens kullanımı önerilir. Bu yöntemler astigmatı tamamen tedavi edip ortadan kaldırmasa da kişinin günlük hayatına sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar.

Astigmat göz çizdirme; astigmat sorunundan tamamen kurtulmayı sağlayan tek tedavi yöntemidir. Excimer lazer kullanılarak gerçekleştirilen bu cerrahi müdahale her hasta için uygun değildir.

Astigmat göz çizdirme tedavisine başvurabilmek  için hastada astigmata ek olarak göz tansiyonu sorununun bulunmaması, kornea şeklinde öne doğru bombeleşme olmaması ve kişinin genel sağlık durumunun operasyon için engel teşkil etmemesi gerekir.

Astigmat Nedir, Dereceleri, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (3 Oy)
Değerlendirme

(3 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Astigmat Nedir, Dereceleri, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? – IngilizceTurkce.Gen.Tr