seo dersleri

Amino Asit Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin faydaları oldukça fazladır. Öte yandan yanlış ya da vücudun ihtiyacından fazla kullanılmasından ötürü insan sağlığına zararları da söz konusudur.

Bu yazımızda üzerinde çokça tartışılan “amino asitlerin faydaları ve zararları nelerdir?” sorusunu detaylıca inceleyeceğiz.   

Amino Asit Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kas gelişimini destekler
 • Kilo verme sürecini hızlandırır
 • Uyku kalitesini arttırır
 • Sperm Kalitesini arttırır
 • Kan Şekerini düzenler
 • Kas ağrılarını azaltır, kas iyileşme sürecini kısaltır.

Yukarıda bahsettiğimiz Amino asitlerin faydalarını şimdi detaylandıralım…

1. Amino Asitler Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemimiz vücudumuza giren bakterilerle, virüslerle ve vücudumuzda oluşan enfeksiyonlarla savaşarak sağlığımızı korur. Bağışıklık sistemimiz zayıflarsa sağlığımız bozulur ve hastalıklara yakalanma ihtimalimiz artar.

Arjinin, sistein ve glutamin amino asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hastalıklara karşı vücut dayanıklılığını arttırdıkları ve iyileşme süreçlerini hızlandırdıkları bilinmektedir.

2. Amino Asitler Kas Gelişimini Destekler

Kaslarımız proteinlerden oluştur, amino asitler ise bu proteinlerin yapı taşı oldukları için kas gelişimini desteklerler ve kasların dayanıklılığını arttırırlar.

Amino asitler egzersizler sırasında gerekli enerjiyi kaslara hızlı bir şekilde iletirler, protein sentezi sürecini hızlandırırlar. Böylece kas hücrelerinin hacmini arttırır ve aynı zamanda yeni kas hücrelerinin oluşmasına sebep olurlar.

3. Amino Asitler Kilo Verme Sürecini Hızlandırırlar

Aşırı kilo sorunu günümüzün en büyük sağlık sorunları arasında gösterilir. Kronik ve ölümcül bir hastalık olarak tanımlanan obezite hastalığı yüksek tansiyon, diyabet, kalp sorunları, eklem problemleri gibi bir çok hastalığı da tetikleyebilir.

Amino asitler egzersiz sırasında glikojen seviyelerinin sabit tutulmasını sağlarlar. Bu nedenle egzersiz için gerekli olan enerjinin kaslardan karşılanmasını engellerler ve yağ yakılmasını hızlandırarak hızlı kilo verilmesine yol açarlar.

Yağsız kas dokusu oluşturmak isteyen kişilerin özellikle BCAA ve Karnitin takviyelerine yönlendirilmesinin temel nedeni de bu amino asitlerin yağ yakımını hızlandırıcı özelliğe sahip olmasıdır.

4. Amino Asitler Uyku Kalitesini Arttırırlar

Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin tedavilerinde kullanılan geleneksel ilaçların bağımlılık yapması, bu ilaçları kullanan kişiler üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Uyku sorunu yaşayan ve uyku kalitesini arttırmak isteyen kişilerin çeşitli amino asit ve vitamin takviyeleri almaları önerilmektedir.

Serotoninin temel yapı taşı olan triptofan amino asidinin uyku bozukluğu yaşayan kişilerin daha kolay uyumasını sağladığı kabul edilmektedir. Triptofanın yanı sıra glutamin amino asidinin de uyku kalitesini arttırdığı bilinmektedir.

5. Amino Asitler Sperm Kalitesini Arttırır

Karnitin ve arjinin amino asitlerinin sperm kalitesini çoğalttığını, sperm sayısını arttırdığı ve erkeklerde kısırlığı engellediği bilinmektedir. Aynı zamanda ereksiyon sorunlarını azalttıkları ve sperm hareketliliğini arttırdıkları da kabul edilmektedir.

6. Amino Asitler Kan Şekerini Düzenler

Arjinin ve karnitin amino asitlerinin kan şekerini düzenledikleri bilinmektedir. Arjinin kan dolaşımını hızlandırır ve damarları genişletir. Karnitin insülin direncini azaltır ve vücudun glikoz kullanımını düzenler. Diyabet ilaçları kullanan kişilerin amino asit takviyelerini kullanmadan önce uzmanlara danışmaları gerekmektedir.

7. Amino Asitler Kas Ağrılarını Azaltır, İyileşme Sürecini Kısaltır

Spor yapıldığı esnada kan dolaşımında yeterince amino asit olursa kaslar egzersiz sırasında korunur. Protein sentezinin hızlanmasına bağlı olarak beslenen ve daha az zedelenen kaslar antrenman sonrasında daha az zarar görmüş olur.

Az zarar gören, antrenman sonrasında da beslenmeye devam eden kaslar ise kısa sürede iyileşir.  Böylece kişi antrenmanlarına daha çabuk dönebilir, kaslarını güçlendirebilir ve egzersiz temposunu arttırmasına bağlı olarak kasları daha çok gelişir; uygun dozlarda doğru aminoasitlerin kullanılmasına bağlı olarak bu kısır döngü sporcuların lehinde sürmeye devam eder.

Tüm bu faydalarının yanı sıra, amino asitlerin;

 • Yaşlanma etkilerini geciktirdikleri,
 • Enerji verdikleri,
 • Kolesterolü düşürdükleri,
 • Kalp damar sağlığını iyileştirdikleri,
 • Kas kaybını önledikleri,
 • Cilt, saç ve tırnak sağlığını destekledikleri de bilinmektedir.

Amino Asit Zararları

Amino asitler doğal yollarla yani gıdalar aracılığı ile temin edildiğinde vücut için herhangi bir zararları yoktur. Amino asitlerin zararı, bu organik bileşiklerin takviyeler kullanılarak vücuda ihtiyacından fazla alınması halinde kendini gösterebilir.

Hızlı kas yapmak isteyen, yağsız kas dokusunu arttırıp antrenmanlar sırasında gerekli enerjiyi sağlamayı hedefleyen kişiler zaman zaman amino asit takviyeleri kullanırlar. Amino asit takviyelerinin bilindik markaların ürünleri dışında olmamasına ve kullanılan dozların önerilenin dışına çıkmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Her bünyenin amino asit doz aşımına göstereceği reaksiyon farklı olabilir. Aktivite yoğunluğu standart düzeyde olan kişilerin gıdalar yoluyla temin ettikleri amino asit miktarları metabolizmalarının sağlıklı olması için yeterli gelebilir. Düzenli, sık ve yüksek tempolu egzersizler yapmayan kişilerin amino asit takviyelerini gereksiz yere kullanmamaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Ayrıca hamilelerin, hamile kalmayı düşünenlerin ve süt emziren annelerin amino asit takviyelerini doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle almamaları gerekir.

Amino asitlerin yanlış ya da yüksek dozda kullanımına bağlı olarak bünyeden bünyeye değişmekle beraber;

 • Baş ağrısı,
 • Kusma ve bulantı,
 • Böbrek rahatsızlıkları,
 • Kan basıncının yükselmesi

gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. 

Aynı zamanda; diyabet ilaçları, Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar, tiroit hormonu ve Kortikostreoid içeren ilaçlar amino asitler ile birlikte kullanıldığında bu ilaçların etkilerinin baskılandığı da unutulmamalıdır. Bu ilaçları kullanması gereken kişiler amino asit takviyesi almayı düşünüyorlarsa mutlaka ilaç etkileşimlerini engellemek için uzmanlara danışmalıdırlar.

Daha fazla bilgi için “Amino Asit Nedir, Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir?” makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Amino Asit Faydaları ve Zararları Nelerdir?
5 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Amino Asit Faydaları ve Zararları Nelerdir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr