seo dersleri

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer hastalığının; hastayı tamamen iyileştiren bir tedavisi yoktur; maalesef bu gerçeği değiştirebilecek gelişmeler henüz sağlanamamıştır. Kişi hafıza, öğrenme zorlukları ve iletişim kuramama gibi problemleri yaşamaya başladığı zaman bu belirtilerin ortadan kaldırılması ya da geri döndürülmesi mümkün değildir.

Bununla birlikte, uygun tedavi yöntemleri uygulandığı takdirde belirtilerin ilerleme hızı yavaşlatılabilir ve böylece daha uzun süre kişinin hayat kalitesinin korunması adına önlem alınabilir. Alzheimer tedavi yöntemleri belirlenirken hastaya özel kurgulanması kayda değer bir gelişim sağlanması açısından önemlidir.

Alzheimer tedavisi belirlenmeden önce;

 • Hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve tıbbi geçmişi,
 • Hastalığın belirtilerinin ne denli ilerlemiş olduğu,
 • İlaç ve terapi yöntemlerinin hastaya uygun olup olmadığı,
 • Hastanın ve ailesinin tercihleri belirlenmelidir.

Alzheimer Tedavi Yöntemleri

Alzheimer hastalığının tedavisi birden çok tedavi yönteminin birlikte uygulandığı bir süreç olarak düşünülebilir. Burada Alzheimer evreleri büyük önem taşımaktadır.

İlaçla Alzheimer Tedavisi

Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların temel fonksiyonu hafıza ve diğer bilişsel gerilemelerinin hızının kesilmesi, hastanın daha uzun süre boyunca günlük hayatını idame ettirebilmesinin sağlanması olarak özetlenebilir. Alzheimer tedavisinde kullanılan iki ayrı temel ilaç grubu bulunmaktadır.

 1. Kolinesteraz İnhibitörleri: Alzheimer hastalığı nedeniyle zarar gören beyin hücreleri arasındaki etkileşimi arttırmak için kullanılan kolinesteraz inhibitörleri az da olsa bir değişim yaratmaktadır. Hastaların Alzheimer hastalığından kaynaklı depresyon belirtilerinin azaltılmasında da bu ilaç grubunun etkili olduğu bilinmektedir. Kolinesteraz inhibitörlerin en sık görülen yan etkileri kusma, bulantı, ishal, iştah azalması ve uyku kalitesinin düşmesidir.
 2. Memantin: Bu ilaçlar, beyin hücreleri arasındaki iletişim ağında çalışırlar ve Alzheimer hastalığının orta evrelerinde beliren semptomların giderilmesinde kullanılırlar. Genellikle Kolinesteraz inhibitörleri ile birlikte kullanılan memantin ilaçları; kabızlık, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yan etkilerin oluşmasına yol açabilir.

Doktorların kararları ile kimi zaman bu ilaç grupları dışında yer alan ilaçlara da başvurulması mümkündür. Özellikle Alzheimer hastalığına yakalandıktan sonra davranış bozuklukları görülürse antidepresanlara başvurulabilir. Endişe ve saldırgan davranışların önlenmesi için sinirleri gevşetme özelliğine sahip olan Nöroleptikler de Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Alzheimer tedavisinde kullanılan alternatif ilaçlar, bitkisel ilaçlar, vitaminler ve diğer takviyelerin Alzheimer hastalığı olan kişilerin bilişsel fonksiyonları arttırdığı kabul edilmektedir. Henüz çok güçlü kanıtlar olmasa da bilişsel fonksiyonların azalmasını engelleyen ek ilaçlara örnekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Omega-3 Yağ Asitleri; Balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri takviyeleri bilişsel fonksiyonları destekler.
 • Zerdeçal; Beyindeki kimyasal süreçler üzerinde etki gösteren antioksidan zengini zerdeçalın tüketilmesi Alzheimer hastalarına iyi gelebilir.
 • E Vitamini; Alzheimer hastalığını önlediğine dair somut bir etkisi henüz bulunamasa da Alzheimer hastalığına yakalanan kişilerin E Vitamini kullanması durumunda sorunlarının hafiflediği bilinmektedir.

Alzheimer tedavisinin alternatif ilaçlar kullanılarak yapılmasına karar verecek olanlar uzmanlardır. Hasta ve hasta yakınlarının uzmanlara danışmadan hiçbir ilacı kullanmaması gerekmektedir.

İlaçsız Alzheimer Tedavisi

İlaç verilmeden uygulanan başlıca tedavi yöntemleri egzersiz, beslenme ve terapi şeklinde olmaktadır.

Egzersiz Tedavisi: Düzenli egzersiz yapmak herkese olduğu kadar Alzheimer hastalarına da iyi gelir. Düzenli uyumalarını ve kabızlık sorunlarının engellenmesi adına Alzheimer hastalarının düzenli olarak egzersiz yaptıklarından emin olunmalıdır. Yürürken zorluk yaşama ve yollarını bulamama ihtimallerine karşı Alzheimer hastalarının üzerinde kimlik ve irtibat bilgilerinin bulundurulmasında fayda vardır.

Beslenme: Alzheimer hastaları gün içerisinde yemek yemeyi unutabilirler; zaman içerisinde hastalığın ilerlemesine bağlı olarak yemek yapma ve sağlıklı beslenme yetilerini kaybedebilirler. Aynı şekilde yeterli sıvı tüketimi yapamama ihtimalleri de vardır. Hasta yakınlarının Alzheimer hastası olan kişilerin beslenmesini yakından takip etmeleri önerilir. Gerekirse doktorlara danışarak besin takviyesi ve vitamin hapları da beslenmeye dahil edilebilir.

Terapiler: Alzheimer hastalarının duyularına odaklanan, hayatlarının kalitesini arttırmayı hedefleyen ve sosyal açıdan hayata tutunmalarını sağlayan farklı terapi yöntemleri de uygulanmaktadır. Hasta ve yakınları arasındaki etkileşimi arttırmayı amaçlayan bu terapilere örnek olarak;

 • Hatırlatma terapisi,
 • Onaylama terapisi,
 • Aroma terapisi,
 • Müzik terapisi ve hafıza terapileri gösterilebilir.

Alzheimer Tedavisinde Son Gelişmeler

Alzheimer tedavilerinin çeşitli olması ancak hastalığın etkilerini kesin olarak ortadan kaldıramaması; bu hastalıkla ilgili yeni tedavi yöntemlerinin arayışını sürdürmektedir. Alzheimer tedavisi için yapılan incelemeler sonucunda iltihaplanmanın Alzheimer belirtilerini şiddetlendirdiği bulunmuştur.

Vücuttaki ve beyindeki iltihaplanmayı azaltan ilaçların Alzheimer hastalarında kullanımı üzerinde araştırmalar devam etmektedir. Alzheimer tedavisi ile ilgili diğer bir gelişme de yeni teşhis yöntemleri ile ilgilidir. Alzheimer belirtileri görülmeye başlamadan önce uygulanan PET taramasının yanı sıra perfüzyon MRI alternatifi üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Alzheimer Hastaları İçin Güvenli Bir Yaşam Alanı Oluşturmak

“Alzheimer tedavisi var mı?” sorusunun giderek daha fazla sorulduğunun farkındayız. Kesin iyileştirici etkisi olduğu bilinen bir tedavi yöntemi olmasa da birkaç tedavi alternatifinin Alzheimer hastalarının hayat kalitelerini arttırdığı kabul edilmektedir.

Alzheimer tedavisi çok katmanlı bir programdır. Hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması birçok değişkene bağlıdır. Sadece ilaç tedavisi yeterli gelmez ve hastanın çevresinin de kendini iyi hissedeceği doğrultuda şekillenmesi gerekmektedir.

Hayatlarının kolaylaştırılması, hayat kalitelerinin arttırılması için hasta yakınlarına da büyük sorumluluklar düşmektedir. Alzheimer hastaları ile ilgilenmek duygusal anlamda yıpratıcı bir süreçtir; fakat iyi bakılan hastaların daha uzun süre farkındalıklarını korudukları bilinmektedir.

 • Yaşam alanlarından fazla mobilyaların kaldırılması,
 • Cüzdan, anahtar, cep telefonu ve diğer önemli eşyaların her zaman aynı yerlerde tutulması,
 • Mekan değişimlerin mümkün olduğunca az olması,
 • Odalardaki ayna sayılarının azaltılması,
 • Fotoğraf ve anısı olan eşyaların hastanın görebileceği yerlerde tutulması hastaların kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

Alzheimer Tedavisi
4.9 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Alzheimer Tedavisi | IngilizceTurkce.Gen.Tr