seo dersleri

Alzheimer Nedir? Alzheimer Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer hastalığına yakalanan kişilerin kaybolma hikâyeleri haberlerde dolaşıyor; evlerinden, ailelerinden uzaklaşan kişilerin arandığı programlar, yaşanan dramlar tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriliyor. “Bir insan ailesini, aile bireylerinin isimlerini, evini, geçmişini nasıl unutabilir?” sorularının yaygınlaşması ve Alzheimer hastalığının ağır sonuçlarının olması; bu hastalıkla ilgili duyulan endişeleri ve dolayısıyla da soru işaretlerini giderek arttırıyor.

Bu yazımızda “Alzheimer hastalığı nedir?”, “Alzheimer neden olur?”, “Alzheimer hastalığı önlenebilir mi?” gibi halk arasında unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer ile ilgili en çok merak edilen soruları ve yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer; genellikle ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan; kesin tedavisi olmamakla birlikte semptomları hafifletilebilen; belirtileri zaman içerisinde yoğunlaşıp kişilerin hayat kalitelerini düşüren; hafıza, düşünme ve davranışları etkileyen ve unutkanlık ya da bunama ile karakterize edilen nörolojik bir hastalıktır.

Alzheimer demansın yani bellek kaybı, düşünme problemleri, problem çözme ve konuşma yeteneğinin kaybı olarak tanımlanan hastalığın en yaygın görülen türü olarak sınıflandırılır. Bu hastalığa yakalanan kişilerde ciddi boyutlarda bellek kaybı oluşabilir ve bilişsel yetenekleri gerileyebilir.

Tanım yaparken de bahsettiğimiz gibi, Alzheimer genel olarak yaşlı kişilerde görülür. Fakat her ne kadar ilerleyen yaş bu hastalığa yakalanma riskini arttırsa da orta yaşlı kişiler de Alzheimer belirtileri gösterebilir.

Alzheimer hastalığının en ayırt edici özelliklerinden biri belirtilerinin zaman içerisinde yoğunlaşmasıdır. Belirtiler yavaş ve sinsi bir şekilde kendilerini gösterir, hastalığın başlangıç evreleri bariz bir etki yaratmadığı için Alzheimer tedavisi için geç kalınması olasılık dahilindedir.

Hastalıkları insanlar için en tehlikeli kılan özellik Alzheimer hastalığında da bulunur; bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Semptomların giderilmesi üzerine kurgulanan tedavi süreçleri etkisini gösterebilir ve tedaviye erken başlandığı takdirde kişi uzun yıllar boyunca bu hastalıkla da olsa hayatını sürdürebilir.

Alzheimer Nedenleri Nelerdir? 

Alzheimer nedenleri net bir şekilde bilinmemektedir. Ancak uzmanlar, Alzheimer hastalığına genetik faktörlerin, hayat tarzının ve beynin zaman içerisinde maruz kaldığı çevresel unsurların birleşiminin neden olduğu konusunda hem fikirdirler. Her ne kadar Alzheimer hastalığına neden olan faktörler kesin bir şekilde tespit edilemese de bu hastalığın beyin hücrelerini etkilediği tartışmaya kapalıdır.

Alzheimer; beyin hücrelerine zarar verir ve zaman içerisinde bu hücrelerin ölmesine neden olur. Bu hastalığı taşıyan kişilerin beyin hücrelerinin canlılığı azalır ve aralarındaki bağlantılar kopar. Daha çok beyin hücresinin ölmeye başlamasıyla beyin küçülmeye başlar. Alzheimer hastalarının beyinlerini inceleyen doktorlar, iki ayrı anormal değişimi gözlemlemişlerdir.

 1. Plaklar; Beta-amiloid adı verilen protein öbekleri beyin hücrelerinin arasındaki iletişimi engellemektedir. Beyin hücrelerinin arasındaki etkileşimi engelleyen bu plakların Alzheimer hastalığının en belirgin nedeni olduğu düşünülmektedir.
 2. Düğümler; Beyin hücrelerinin canlılığını ve etkinliğini korumaları için düzenli olarak beslenmeleri gerekir. Beyin dokuları içerisine besinlerin taşınması için “tau” proteinine ihtiyaç duyulur. Düğümlerin oluşması tau proteininin hücrelere taşınamamasına neden olmaktadır.

Alzheimer hastalığının kesin nedeninin bilinmemesi bu hastalığın oluşma ihtimalini arttıran risk faktörleri olmadığı anlamına gelmemektedir. Yapılan incelemeler sonucunda;

 • Yaş,
 • Ailenin hastalık geçmişi ve genetik faktörler,
 • Down Sendromu,
 • Cinsiyet,
 • Kafa travmaları,
 • Hayat tarzı ve kalp sağlığı,
 • Obezite,
 • Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol,
 • Hareketsiz yaşam,
 • Yanlış beslenme,
 • Kontrol altına alınmayan tip 2 Diyabet gibi unsurların Alzheimer hastalığına yakalanma riskini arttırdığı tespit edilmiştir. 

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta Alzheimer hastalığının belirtileri unutkanlık ve kafa karışıklığı ile başlayabilir. Zaman içerisinde kişilerin hafızaları giderek daha çok zayıflar; özellikle kısa süreli hafızaları büyük zarar görür.

Alzheimer belirtileri ve belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterse de az önce de belirttiğimiz gibi, hastalar düşüncelerini odaklayamadıklarını ve en bariz şeyleri hatırlamakta zorlandıklarını fark edebilirler. Beyinlerindeki değişimler birçok şekilde ortaya çıkabilir.

 • Hafıza kayıpları günlük hayatı etkilemeye başlar. Yeni öğrenilen bilgilerin, yapılacakların, kişilerin ve hatta aile bireylerin unutulması muhtemeldir. Aşırı unutkanlık sorunu Alzheimer hastalığının en belirgin belirtisidir.
 • Alzheimer hastaları düşünme ve problem çözme yetilerini kaybetmeye başlar.
 • Her gün yaptıkları işleri tamamlarken zorlanmaya ve hatta en sıradan görevlerini bile yapamamaya başlarlar.
 • Zaman ve mekan algıları bulanıklaşır. Hangi mevsimde olduklarını, hangi günü yaşadıklarını unuturlar.
 • Görsel algıları zayıflar. Okurken, mesafe belirlerken, araba kullanırken ya da renk tanımlarken zorlanırlar.
 • Konuşurken ya da yazı yazarken sorunlar yaşamaya başlarlar. Konuşmanın ortasında durup bir sonraki kelimelerini seçerken güçlük yaşarlar, kendilerini tekrar ederler, aradıkları kelimeyi bulamazlar ya da kişilerin isimlerini karıştırırlar.
 • Alzheimer hastaları belli başlı eşyaların yerlerini bulamaz ve onları rasgele yerlere koyarlar.
 • Karar verme süreçleri etkinliğini kaybederler ve yanlış kararlar verirler. Bu belirti Alzheimer hastalarının finansal olarak en çok zarar görmesine neden olan faktör olarak değerlendirilir.
 • Çalışma hayatlarından ve sosyal aktivitelerden uzaklaşırlar. Hobilerinden, işlerinden, alışkanlıklarından vazgeçerler. Hastalığın belirtileri yoğunlaştıkça kendilerini sosyal çevrelerinden uzak tutmaya çalışırlar.
 • Alzheimer hastalarının karakterleri değişmeye başlar. Daha şüpheci, sinirli, korkulu, öfkeli olabilirler. Genel bir mutsuzluk halinde olan bu hastalar kendi konfor alanlarından çıkınca huzursuzlaşırlar.

Alzheimer Nedir? Alzheimer Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Alzheimer Nedir? Alzheimer Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr