seo dersleri

Alzheimer Evreleri Nelerdir?

Alzheimer; yavaş seyreden, zaman içerisinde kişilerin hayat kalitesini azaltan ve aşırı unutkanlık hastalığı olarak bilinen bir hastalıktır. Alzheimer hastalığının belirtileri hastadan hastaya farklılaşsa da bu hastalığın seyri, genel anlamda belli başlı aşamalar dâhilinde ilerler.

Bu yazımızda New York Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Barry Reisberg tarafından geliştirilen ve Alzheimer toplulukları tarafından da kabul edilen 7 aşamalı Alzheimer evreleri hakkında bilgi aktaracağız.

Alzheimer Hastalığı Evreleri

Alzheimer hastalığı zaman içerisinde kişilerin hayatlarını baştan aşağıya değiştirebilir. Hastalığın ilerlemesi ve ilerlemesine bağlı olarak kişilerin değişmeye başlaması bu hastalığın gelişiminin sınıflandırılmasına yol açmıştır.

1. Evre: Dışa dönük davranışların hakim olduğu bu evrede Alzheimer belirtileri kendisini göstermez. Doktorlar hastaların davranışlarında bir farklılık bulamaz, unutkanlık belirtileri saptayamaz; ancak beynin nasıl çalıştığını gösteren PET taramasından hastalık kendisini saklayamaz. Alzheimer hastalığının ilk evresi uzun yıllar devam edebilir; yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu hastalığın seyrinin kişiden kişiye değiştiği ve ilk evrenin on yıllar sürdüğü vakaların olduğu bilinmektedir.

2. Evre: Çok az değişimin yaşandığı bu evrede doktorlar kişinin davranışlarındaki değişimleri anlamlandıramayabilir ancak kişiye çok yakın olanlar ufak tefek de olsa değişimlerin başladığını anlayabilirler. Bu evre de kişi bağımsız bir şekilde hayatını sürdürebilse de hafıza problemleri görülmeye başlamıştır. Hastalar gün içerisinde eşyaları kaybetmeye başlamışlardır. Alzheimer başlangıcı ilerleyen yaşla birlikte görülebilen unutkanlıkla karıştırılabilir, bu nedenle ileri yaşta olan kişilerin hafıza sorunları arttıysa doktor kontrolüne gidilmesi gereklidir.

3. Evre: Hastalığın 3. evresinde olan kişilerde unutkanlık artık fark edilebilen düzeye ulaşmıştır. Hep aynı soruları sorma, fikirlerini organize edememe, yeni tanışılan kişilerin isimlerini unutma gibi belirtilerin yoğunlaştığı bu evre, genellikle doktor randevularının alınmaya başladığı zaman dilimi olarak bilinir. Hastanın arkadaşları, ailesi, tanıdıkları ondaki unutkanlık belirtilerini gözlemleyip endişelenebilirler. Hasta konuşurken doğru kelimeleri seçemez, yeni tanıştığı kişilerin isimlerini hatırlamak konusunda zorluk yaşar. Hayatı giderek karmaşıklaşmaya ve hastayı zorlamaya başlar.

4. Evre: Bir önceki evrede yaşanan sorunların bariz hale geldiği 4. evrede hasta; kendisi, geçmişi ve yaşantısı ile ilgili önemli detayları, tarihi, ayları ve mevsimleri unutur. Yemek yapma ve hatta yemek sipariş verme eylemlerini gerçekleştirememeye başlar. Bu evre itibariyle hastaların yalnız kalmamaları ve tek başına araba kullanmamaları gerekmektedir. En basit aritmetik işlemleri yapamayan, kısa dönemli hafızasını etkin biçimde kullanamayan hasta finansal yetersizlikler de göstermeye başlar.

5. Evre: Hastalığın iyiden iyiye ağırlaşmasıyla birlikte kişinin hayatı değişime uğramıştır. Nerede olduğunu bilmez ve zaman kavramını kaybeder. Adresini, telefon numarasını, nereye gittiğini kafasında toparlayamaz. Aynı soruları sormak onun için alışkanlık haline gelmiştir ve yakınlarına olan kişilere bağımlılığı artmıştır. Alzheimer hastalığının beşinci evresinden itibaren hastalar bir haftalık bir süreci anımsamaya dair güçlük çekseler de çocukluk ve gençlik yıllarını net bir şekilde hatırlayabilirler.

6. Evre: Hastalığın 6. evresinde kişi yüzleri hatırlasa da isimleri hatırlayamaz. Aile bireylerini karıştırabilir; örneğin eşini annesi, annesini eşi sanabilir. Ev içerisinde odaları karıştırabilir, konuşmakta zorlanabilir ancak hala etkileşime geçebilmektedir. Eski müzikleri dinlemeyi ve eski resimlere bakmayı her zamankinden daha çok severler. Bu evrede hastanın bakıma muhtaçlığı artmıştır, çevresine karşı duyarsızlaşma hat safhaya ulaşmıştır. Hasta; yıkanmakta, tuvalete gitmekte ve benzeri günlük eylemleri tek başına yapmakta zorlanabilir.

7. Evre: Alzheimer hastalığının son evresi olan 7. evrede hastanın çevresiyle tüm iletişimi ve etkileşimi kesilmiştir. Yemek yeme, konuşma, yürüme, oturma, kalkma gibi eylemlerin yapılamadığı bu evrede kişi tamamen bakıma muhtaç hale gelmiştir. Yutkunma ve çiğneme gibi fizyolojik süreçlerinin de zarar görmesi hastanın hayat kalitesini yok denecek ölçüye kadar azaltmıştır. Acıktıklarını, susadıklarını ya da herhangi bir ihtiyaçlarını söyleyemedikleri için yardıma ihtiyaçları vardır.

Alzheimer hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

https://blog.ingilizceturkce.gen.tr/alzheimer-nedir-alzheimer-belirtileri-ve-nedenleri-nelerdir/
https://blog.ingilizceturkce.gen.tr/alzheimer-tedavisi/

Alzheimer Evreleri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (3 Oy)
Değerlendirme

(3 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Alzheimer Evreleri Nelerdir? | IngilizceTurkce.Gen.Tr