seo dersleri

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Göğüs ağrısı, ses değişmesi, iştahta azalma, göğüs sıkışması, halsizlik, balgam miktarında değişme, göğüs ve çevresinde ağrı oluşumu gibi belirtilerle etkisini hissettiren akciğer kanseri; küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmak üzere iki türe ayrılır.

Sigara kullanan, uzun süre hava kirliliğine maruz kalan, genetik yatkınlığı bulunan kişilerde görülme sıklığı artan bu kanser türü dünya genelinde en çok ölüme neden olan kanser türü olarak kabul edilir. Erken evrelerinde teşhis edilebildiğinde akciğer kanseri ameliyatı ile tedavi başarısı artan bu hastalığın seyri ilerledikçe tedavi ihtimali azalmaktadır.

Akciğer kanserinde kontrolsüz çoğalan hücreler akciğerlerinin birini ya da her ikisini birden etkisi altına alabilir. Kanserli hücreler hızla yayılıp akciğer dışındaki dokulara da sıçrayabileceği için akciğer kanserinde erken teşhis ve kişi özelinde planlanan doğru tedavi hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir.

Bu yazımızda “Akciğer kanseri nedir?”, “Akciğer kanseri türleri nelerdir?” ve “Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?” gibi önemli soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. 

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu tümör oluşumu ile karakterize olan; erken teşhis edilip tedavi uygulanmadığı takdirde çevre organlara yayılan, kronik öksürük, halsizlik, kilo kaybı, kemik ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtilerle etkisini gösteren akciğer kanseri; dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin en çok yaşandığı kanser türüdür.

Akciğer kanseri nedenleri arasında sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı, uzun süre sigara dumanına maruz kalınması, radon gazı, genetik yatkınlık, hava kirliliği, geçmişte geçirilen ve kronik hale gelen akciğer hastalıkları gibi farklı faktörler bulunabilir. Kimi zaman bu nedenlerden bir tanesi kimi zaman ise birden fazlası kişinin akciğerlerinde kontrolsüz hücre oluşumuna ve buna bağlı olarak tümör yerleşimine yol açabilir.

Akciğer kanseri yaşam süresi kişinin genel sağlık durumuna, hastalığın hangi evrede olduğuna ve akciğer kanseri türleri özelinde değişiklik gösterebilir. Bu hastalığa yakalanan ve akciğer kanseri belirtileri yaşadığında hızla kontrole giden kişiler akciğer kanseri tedavisi süreçlerine başvurarak ve aynı zamanda yaşam tarzı değişiklikleri yaparak pozitif sonuçlar elde etme şansını yükseltebilir.

Akciğer Kanseri Türleri Nelerdir?

Akciğer kanseri genel olarak iki ayrı kategori altında sınıflandırılır:

 1. Küçük Hücreli Akciğer Kanseri
 2. Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri: Akciğer kanseri vakalarının yaklaşık %15’lik bir kısmını oluşturan küçük hücreli akciğer kanseri; hızla ilerler. Küçük hücreli akciğer kanseri erken teşhis edildiğinde akciğer kanseri ameliyatı, radyoterapi ve kemoterapi gibi farklı tedavi yöntemleri ile hastanın hayat kalitesi ve yaşam süresi arttırılabilir.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri: Küçük hücreli akciğer kanserine kıyasla daha yavaş ilerleyen küçük hücreli olmayan akciğer kanseri oluşumu epitel hücrelerde başlar ve kendi içerisinde Skuamöz hücreli karsinom, Adenokarsinom ve büyük hücreli (farklılaşmamış) karsinom olmak üzere üç farklı türe ayrılır.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri oldukça sinsi bir hastalıktır; bazı belirtileri kişinin önemsemeyeceği değişimlerden ibarettir. Bu nedenle bir sorun olduğunun düşünülmesi ve uzmanlara danışılması zorlaşabilir.

Akciğer kanseri hastalığı olan kişiler farklı belirtiler yaşayabilirler. Genelleme yapmamız gerekirse en sık görülen akciğer kanseri belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İştah azalması, iştah kaybına bağlı olarak zayıflama
 • İnatçı, geçmeyen ve zaman içerisinde şiddetlenen kronik öksürük nöbetleri
 • Hırıltılı nefes alma
 • Kaslarda güçsüzlük ve erime
 • Kronik akciğer enfeksiyonları
 • Kanlı balgam
 • Baş ağrısı
 • Denge sorunları
 • Kemik ağrıları
 • Cilt renginde ve gözde sarılaşma

Akciğer kanseri belirtileri; kanserli hücrelerin yayılma durumuna göre değişiklik gösterebilir. Hastalığın ilerlemesi vücudun farklı bölümlerinin de bu hastalığın etkisi altına girmesine bağlı olarak sinyal verebilir. Bu nedenle kişinin belirtileri salt akciğer kaynaklı olmayabilir.

Oluşumu akciğerde başlayan ancak zaman içerisinde yayılan kanserli dokular kana karıştığı için “paraneoplastik” sendromların oluşumuna yol açabilir. Paraneoplastik sendromlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanserli hücrelerin hormon salınımını değiştirmesine bağlı olarak erkeklerde meme büyümesi görülebilir.
 • Kanserli hücrelerin yayılması; aşırı susuzluk, sinir sistemi problemleri, mide bulantısı, kabızlık ve kronik yorgunluk gibi şikayetler ortaya çıkarabilir.
 • Akciğer kanseri hücreleri bazı hastaların sinir sistemine saldırması sonucu denge sorunları, hafıza problemleri, konuşma bozuklukları ve kas hastalıkları oluşumuna neden olabilir.

Sonuç olarak; akciğer kanseri belirtileri kişi özelinde ve yayılma hızına bağlı olarak farklı semptomlarla kişinin günlük hayatını etkileyebilir. Benzer şikayetler yaşayan hastaların zaman kaybetmeden uzmanlara danışması gerekir. Hastalığın erken teşhis edilip akciğer kanseri tedavisi sürecinin kişi özelinde planlanması hastalıkla mücadele etmeyi kolaylaştıracaktır.

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir? – IngilizceTurkce.Gen.Tr