seo dersleri

3 Adımda Klima Montajı Nasıl Yapılır?

Klima montajı klimaların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan ve klimaların performansını yükselten en önemli klima servisi süreçleri arasında yer alır. Çevreye zarar vermeyen, insan sağlığı için tehlike arz etmeyen ve arızalanma riski minimize edilmiş klimalar kullanıcılarının konforunu ciddi oranda arttırır.

Klima montajı doğru bir şekilde yapıldığında elektrik tüketimi azalır; elektrik faturaları düşer ve hem aile hem de ülke ekonomisine katkıda bulunulabilir. Evlerde, iş yerlerinde ve hatta cafelerde kullanılan split klimalar iklimlendirme ihtiyacını verimli karşılasın isteyenler klima montaj servisi için profesyonellerden destek almalıdır. 

Klima montajı sırasında yapılacak en küçük bir hata klimanın güvenlik için risk oluşturmasını ve verimli çalışmamasına neden olabilir. Sanılanın aksine klima montajı süreci sadece klima ünitelerinin yerleştirilmesi olarak düşünülmemelidir.

Aşağıda 3 kolay adımda klima montajı nasıl yapılır sorusuna cevabı sizler için hazırladık.

Başlıyoruz o halde…

1. Klima Montajı Yaparken İç Ünitenin Yeri Belirlenmelidir

Klima montajı yapılırken klimanın iç ünitesinin monta edileceği bölgenin doğrudan güneş ışığı almaması ve ısı veren kaynaklara yakın olmaması gerekir. Ortalama olarak yerden 2.13 metre yükseğe monte edilen iç üniteler üflenen havanın yukarıdan oda geneline yayılabilmesi adına oldukça önemlidir.

Klimaların iç ünitelerinin televizyon, radyo, ev güvenlik sistemleri ve telefon bağlantılarına en az 1 metre uzaklıkta olması önerilir. Bu esnada klimanın dış ünitesinin konumu da dikkate alınmalıdır. İç ve dış ünite arasındaki mesafe ideal özelliklere sahip olmalıdır.

İç ünitenin oturtulacağı askı paralel bir şekilde duvara konumlandırılmalı ve dış ünite ile iç üniteyi bağlayacak boru için duvarda delik açılmalıdır.

2. Klima Montajı Sırasında Dış Ünitenin Yeri Belirlenmelidir

Ülkemizde evlerde ve işyerlerinde en çok kullanılan klima türü split klimadır. Split klimalar kullanılacakları alana göre farklı BTU değerlerine sahip olmakla birlikte iç ve dış olmak üzere iki ayrı üniteden oluşurlar.

Klima montajı sırasında ilk olarak iç ünite monte edilir ve sonrasında dış ünitenin verimliliğini arttırmak üzere dış ünite montajı gerçekleştirilir. Dış ünitenin montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk unsur dış ünite çevresinde hava sirkülasyonu rahat sağlanacak denli açıklık olmasıdır.

Dış ünitenin üzerine monte edileceği taşıyıcının sağlam bir zemine takılması ve aynı zamanda yük kaldırma kapasitesinin dış ünite ağırlığının yaklaşık 5 katı olarak seçilmesi gereklidir. Böylece özellikle yola bakan bina cephelerine monte edilen klimaların düşme ihtimali minimum seviyeye indirilmiş olur. Bu askı setlerinin trifor vida, saplama ya da çelik dübellerle tutturulması istenmeyen kazaların engellenmesi adına önem taşır.

Dış ünite montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da yerleşim yerinin doğrudan zemin olmamasıdır. Eğer dış üniteler zemine monte edilecekse platformlarla yükseltilmelidir.

3. Klima Montajı Sürecinde Vakumlama İhmal Edilmemelidir

Klimaların iç ve dış üniteleri monte edilip tesisat bağlantıları yapıldıktan sonra vakumlama süreci ihmal edilmemelidir. Bu, klima montajı yapılırken en çok göz ardı edilen hususlardn biridir. 

İç ünite içerisinde biriken havanın çıkması için gerçekleştirilen vakumlama klimaların daha verimli çalışmasını mümkün hale getirir. Şarj hortumunun vakum pompasına takılması; manifoldun alçak basınç hortumuna ve dış ünitenin servis vanası portuna bağlanması ile vakumlama yapılabilir.

Boruların uzunluğu ve pompanın kalitesine bağlı olarak vakumlama sürecinin değiştiği bilinmektedir. Ancak genelleme yapılması gerekirse bu işlemin 20 ile 40 dakika arasında değişiklik gösterdiği söylenebilir.

Kaynak: https://www.komkli.com/klima-montaji-nasil-yapilir/

3 Adımda Klima Montajı Nasıl Yapılır?
5 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır ve bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır. * Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur. *

3 Adımda Klima Montajı Nasıl Yapılır? – IngilizceTurkce.Gen.Tr